Kompendium uzależnień

Pracoholizm, uzależnienie emocjonalne, ortoreksja, autoagresja, seksoholizm, uzależnienie od gier hazardowych, kleptomania, tanoreksja... Uzależnień jest bardzo wiele. Uzależnić można się prawie od wszystkiego. Uzależnia nas to, co oddala problemy, daje przyjemność, powoduje euforię, którą chcemy przeżywać dłużej. W końcu uzależnienie się pogłębia i dochodzi do komplikacji...
W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia

Pracoholizm

Jeśli oprócz pracy masz czas tylko na… pracę, to znaczy, że blisko ci do przekroczenia granicy między zdrowiem a chorobą. Jeśli praca zawodowa jest wszystkim, poświęcasz dla niej życie osobiste i odpoczynek na urlopie, zastanów się, czy nie jesteś pracoholikiem.

Przeczytaj: Pracoholizm – gdy praca jest wszystkim

Uzależnienie emocjonalne

Uzależnić można się od wszystkiego. Próba wypełnienia emocjonalnej pustki euforią, związaną ze zwiększaniem dawki… Może być to miłość, od której uzależnia się wiele kobiet. Jeśli Partner jest twoim całym światem, a ty zaczynasz zatracać swoją osobowość w tym związku, pora powiedzieć dość.

Zobacz: Uzależnienie emocjonalne – gdy miłość staje się nałogiem

Uzależnienie od hazardu

Gry hazardowe kuszą obietnicą wielkiej wygranej, a gracz czuje, że toczy nieustanną walkę z maszyną, która może jeszcze przynieść mu szczęście. Uzależnienie od gier i hazardu to duży problem naszych czasów. Dlaczego można uzależnić się psychicznie od grania? Jak sobie pomóc?

Polecamy: Hazardziści – królowie życia czy chorzy?

Seksoholizm

Uzależnienie od pornografii, obsesyjna masturbacja, natręctwa seksualne, liczne zdrady, sex przez telefon, sadomasochizm, voyeuryzm… Seksoholizm ma różne oblicza, a najgroźniejsze jest stopniowe przesuwanie granicy. Osoba uzależniona od przyjemności, jaką dają jej nietypowe zachowania seksualne, zaczyna chcieć więcej…

Zobacz też: Seksoholizm – nałóg o wielu obliczach...

Kleptomania

Dlaczego kleptoman potrafi wyrzucić do kosza na śmieci ukradzione przed chwilą ze sklepu rzeczy? Może tak naprawdę nie potrzebował ich wcale i nie cierpi na brak pieniędzy? Dlaczego kleptomania zmusza ludzi do impulsywnej kradzieży?

Przeczytaj: Kleptomania – gdy kradzież rozładowuje napięcie

Tanoreksja – uzależnienie od opalania

Mocno brązowa skóra i wszechobecny róż… fiksacja na punkcie wyglądu może przyjąć niebezpieczną formę, jeśli będzie polegać na regularnych wizytach w solarium, które w konsekwencji niszczy skórę bardziej, niż zapewnia jej piękny wygląd. Anoreksja to… uzależnienie od opalania.

Polecamy: Tanoreksja, czyli uzależnienie od solarium

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
oo