Jaką szczepionkę na alergię wybrać?

Sprawdź, jak możesz zwalczyć alergię jesienią!
/ 03.10.2014 16:24

Jesień to najlepszy moment na to to, żeby zaszczepić się "przeciw" alergii. Dowiedz się, jak działają i jakie istnieją szczepionki na alergię!

na czym polega odczulanie?

fot. Fotolia

Odczulanie za pomocą szczepionki na alergię można rozpocząć jedynie pomiędzy okresami pylenia. Do takich momentów należy właśnie  jesień. Na czym polega odczulanie i jak się do niego przygotować?

Dlaczego warto się odczulać?

Kuracja immunologiczna jest co prawda długotrwała, bo szczepionkę trzeba przyjmować od 3 do 5 lat, jednak warto, bo jej pozytywne efekty odczuwać będziemy przez wiele kolejnych lat. Dzięki szczepionce na alergię można wyraźnie zmniejszyć, a nawe zlikwidować objawy alergii na pyłki roślin. Ta metoda znacznie ogranicza przyjmowanie leków przeciwalergicznych, zapobiega rozwojowi astmy i zmniejsza ryzyko kolejnych uczuleń. Prowadzi do wyraźnej i trwałej poprawy jakości życia.

Jaką szczepionkę na alegię wybrać?

Szczepionka podskórna a podjęzykowa

Szczepionka podskórna wymaga regularnych, comiesięcznych wizyt u alergologa, wiąże się też z większym niż metoda podjęzykowa ryzykiem reakcji anafilaktycznej (dlatego po każdym zastrzyku musimy pozostać ok 30-40 min. w gabinecie i być pod kontrolą lekarza). Szczepionka podjęzykowa przyjmowana jest przez pacjenta samodzielnie w domu, wymaga systematyczności (krople lub tabletki przyjmujemy codziennie).

Cena

Pacjenci często też kierują się kryterium kosztów – szczepionka podjęzykowa nie jest w Polsce refundowana, szczepionki podskórne są. Trzeba jednak pamiętać, że do ceny szczepionki podskórnej (ta waha się od 3,20 do ok. 300zł) trzeba dodać koszty dojazdu na podanie zastrzyku, czasem z odległej miejscowości, oraz poświęconego na dojazd i wizytę czasu, a bywa, że jest to konieczność wzięcia dnia wolnego w pracy lub szkole. Często okazuje się, że koszty prowadzenia kuracji w obu przypadkach są bardzo podobne.

Co z alergią całoroczną?

W przypadku osób ciepiących na alergie, których przyczyna występuje przez cały rok (roztocze, grzyby pleśniowe, alergeny zwierząt), ważne jest, by nie rozpoczynać leczenia w okresach największego nasilenia występowania danego alergenu. Odczulanie jest niezwykle skuteczne. Przykładowo w przypadku uczulenia na roztocze kurzu domowego sprawdza się u 70-80 proc. pacjentów.

O tym, czy warto zdecydować się na odczulanie czytaj też na naszym forum medycznym!

Na podstawie materiałów prasowych www.odczulanie.info

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/15.02.2018 12:20
Mi rok temu na alergie pomógł koncentrat pierzgi pszczelej w kapsułkach :) jest to suplement, który zmniejsza objawy alergiczne! Polecam i w tym roku też już go suplementuję