Jak uniknąć chorób układu krążenia?

Jak uniknąć chorób serca? Co wpływa na ich coraz częstsze występowanie? Przeczytaj!
/ 23.04.2014 15:21

Jak uniknąć chorób serca? Co wpływa na ich coraz częstsze występowanie? Przeczytaj! Intensywny rozwój cywilizacji sprawił, że w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań na choroby układu krążenia. Zgony spowodowane chorobami tego układu stanowią prawie połowę wszystkich przyczyn śmierci w Europie. Dlatego dziś wiele chorób serca nazywanych jest chorobami cywilizacyjnymi. O skali i znaczeniu problemu rozmawiamy 
z lekarzem Ewą Nowosielską.

Jak uniknąć chorób układu krążenia?

fot. Fotolia

Choroby układu krążenia to stosunkowo szerokie pojęcie. Jakie choroby kryją się pod tą nazwą?

Choroby układu krążenia są to schorzenia obejmujące zarówno narządy, jak i tkanki wchodzące w skład układu krążenia, szczególnie serce, tętnice bądź też żyły. Stąd często używana nazwa – choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej spotykanymi chorobami w populacji są:

Jak widać, jest ich wiele, jednak jeżeli przyjrzymy się przyczynom ich powstawania, to okaże się, że są one podobne.

Jakie są główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych?


Do zasadniczych czynników poddających się modyfikacji, czyli takich na które mamy wpływ należą: palenie papierosów, zaburzenia gospodarki cholesterolowej, cukrzyca, nadciśnienie, brak aktywności fizycznej i związana z tym otyłość. Z kolej nie możemy w żaden sposób zmodyfikować wieku, płci bądź też rodzinnego obciążenia chorobami układu krążenia. 
W ostatniej dekadzie mówi się coraz częściej o wielu innych czynnikach ryzyka, m.in.: depresja, brak wsparcia społecznego i przewlekły stres, zanieczyszczenie powietrza, a także częstość rytmu serca.

Ponoć istnieje szansa, aby uniknąć aż połowy zgonów spowodowanych chorobami serca. W czym więc tkwi problem?

Jak najbardziej istnieje taka szansa, jednak problem polega na tym, że wielu Polaków informację o możliwościach skutecznej profilaktyki traktuje dość sceptycznie. Na co dzień popełniamy zbyt wiele błędów odnośnie naszego stylu życia. Duży odsetek społeczeństwa systematycznie sięga po używki, m.in. pali papierosy oraz pije alkohol – które jak wiemy mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Dodatkowo, stres, bardzo niska aktywność fizyczna sprawia, że spora część populacji boryka się z problemem nadwagi, otyłości czy też zaburzeniami przemiany materii. Statystyki te zdecydowanie mogłyby się obniżyć, gdybyśmy nie tylko prowadzili zdrowy tryb życia, ale także regularnie korzystali z dostępnych badań profilaktycznych oraz systematycznie kontrolowali swój stan zdrowia.

Zatem czy możemy skutecznie uchronić się przed tymi schorzeniami?

Oczywiście. Tak naprawdę wszystko zależy od nas samych.52% sukcesu to nasz styl życia. Jeżeli dodamy do tego jeszcze opiekę medyczną, która w około 10% determinuje nasze zdrowie otrzymujemy aż 62% sukcesu w walce z chorobami układu krążenia. Pozostałe 38% to pozostające poza naszym wpływem czynniki genetyczne (16%) oraz środowisko (22%). Reasumując, nasze zdrowie jest w naszych rękach.

Co konkretnie możemy zrobić, aby uniknąć chorób układu krążenia?

Jeśli chcemy być zdrowi i dożyć słusznych lat wystarczy przestrzegać kliku prostych zasad. Bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, szczególnie uboga w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Powinniśmy wybierać te produkty, które są zdrowe, np. warzywa 
i owoce, ciemne pieczywo, ryby morskie, tłuszcze roślinne. Istotnym dopełnieniem zbilansowanej diety jest podejmowanie systematycznie wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny stanowi dla naszego organizmu pewnego rodzaju lek, który chroni nas przed różnego rodzaju chorobami. Kolejnym elementem profilaktyki jest unikanie stresu 
i niepalenie tytoniu. Nie zapominajmy również o okresowych badaniach profilaktycznych, takich jak: badanie ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy oraz cholesterolu. Pamiętanie o tych zaleceniach i sumienne ich przestrzeganie będzie gwarancją dobrej formy naszego serca.

Na podstawie materiałów prasowych Grupy Scanmed Multimedis

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.04.2018 15:33
Po pierwsze ważna jest dieta i ruch. Po drugie trzeba mieć dobry ciśnieniomierz. Ja ostatnio fajny kupiłam - haxe.pl/strona-glowna/produkty/cisnienie/product/2719-cisnieniomierz-naramienny.html#1-opis bardzo syzbko dokonuje pomiaru i jest bardzo funkcjonalny.