POLECAMY

Od inhalacji do antybiotyków, czyli jak leczy się zapalenie krtani?

Wszystko zależy od tego, jakie podłoże ma infekcja – bakteryjne czy wirusowe.
Marta Słupska / 6 miesięcy temu
Od inhalacji do antybiotyków, czyli jak leczy się zapalenie krtani? fot. Adobe Stock

Zapalenie krtani to stan zapalny górnego odcinka oddechowego, znajdującego się między gardłem a tchawicą. Jest chorobą męczącą dla dorosłych (ze względu na utrzymujący się suchy kaszel) i niebezpieczną dla dzieci, ponieważ u najmłodszych może prowadzić do problemów z oddychaniem.

Dochodzi do niego najczęściej wtedy, gdy infekcja wirusowa z jamy nosogardłowej przeniesie się w obręb krtani. Do powstania choroby mogą też przyczyniać się alergeny, nadwyrężanie głosu i palenie papierosów.

Jak ją rozpoznać i leczyć?

Diagnostyka zapalenia krtani

Z objawami zapalenia krtani (do których należą: kaszel, chrypa, ból gardła, duszności, trudności z oddychaniem i połykaniem, katar i gorączka) należy udać się do lekarza. Specjalista przeprowadzi wywiad i obejrzy krtań – zazwyczaj z wykorzystaniem lusterka krtaniowego (rzadziej – endoskopowo, za pomocą giętkiego fiberoskopu).

Bywa, że wykonuje się także USG krtani – jeśli lekarz chce wykluczyć choroby współistniejące.

Leczenie zapalenia krtani

Jeśli zapalenie krtani ma podłoże bakteryjne, lekarz może przepisać antybiotyk. Taka sytuacja zdarza się jednak rzadko i zazwyczaj zapalenie ma charakter wirusowy.

W leczeniu zapalenia krtani stosuje się leki przeciwobrzękowe, przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i mukolityczne, czyli takie, które rozrzedzają i zmniejszają lepkość śluzu w drogach oddechowych.

Lekarz może też przepisać glikokortykosteroidy (domięśniowo lub/i w inhalacji).

Jeśli nie ma powikłań, leczenie zapalenia krtani trwa około 10 dni do dwóch tygodni.

Co pomaga na zapalenie krtani?

Chory podczas leczenia powinien przebywać w domu. Na zapalenie krtani pomagają: nawilżanie powietrza (wystarczy położyć na kaloryferze mokre ręczniki) i oszczędzanie głosu. Złagodzeniu objawów sprzyjają także ciepłe okłady na szyję.

W czasie leczenia na pewno należy odstawić alkohol i zaprzestać palenia papierosów. Zaleca się też wykluczenie owoców morza i sztucznych barwników z diety.

Warto się nawadniać – to pomoże ukoić przesuszoną krtań. Pamiętajmy, że powinniśmy pic napoje letnie, ponieważ skrajne temperatury podrażniają śluzówkę.

W czasie zapalenia krtani możemy też robić inhalacje na przykład z rumianku i szałwii, które działają antyseptycznie i przeciwzapalnie. Do inhalacji można tez użyć soli fizjologicznej. Taki zabieg pomaga zminimalizować łaskotanie i drapanie w gardle poprzez nawilżanie śluzówki.

Dowiedz się więcej:
Jak rozpoznać i leczyć zapalenie krtani?
Jak przebiega zapalenie krtani u dzieci?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 miesięcy temu
Powiem szczerze, że najgorszy jest tak czy siak katar u małego dziecka. Jest on rzeczywiście niejednokrotnie bardziej męczący, ja to ostatnio aż kupiłam dla mojego maleństwa aspiratorek do noska, o taki haxe.pl/strona-glowna/produkty/male-dziecko/oddychanie.html i jest bardzo spoko, zwłaszcza w chorobie.