Jak przerwać kryzys w związku?

Zanim będziecie przeżywać ceremonię ślubu i atrakcje weselne - zabezpieczcie się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.
Czujesz, że coś się zmieniło i że chciałabyś, aby było jak dawniej... Zastanawiasz się czy to już kryzys w związku? Przyjrzyj się temu, co możesz zrobić, aby przełamać złą passę.
/ 02.03.2011 03:07
Zanim będziecie przeżywać ceremonię ślubu i atrakcje weselne - zabezpieczcie się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

Zdecydowana większość kryzysów ma swoje źródło w złej komunikacji. Mężczyźni myślą inaczej niż kobiety – w sytuacjach kryzysowych te przeciwności międzypłciowe jeszcze się zaostrzają. To jednak nie powód do rozstania. Zanim zupełnie zrezygnujesz z walki o związek, spróbuj porozumieć się ze swoją druga połową. Przede wszystkim zwróć uwagę na sposób w jaki ze sobą rozmawiacie. Postaraj się jednak zacząć od zmiany siebie...

Uważniej dobieraj słowa

Zwróć uwagę na to, jak zwracasz się do swojego ukochanego w sytuacjach, gdy jesteś zdenerwowana. Zastanów się nad tym, czy nie zdarza ci się być złośliwą lub czy nie krytykujesz go w towarzystwie innych osób? Pomyśl, jakich słów mogłabyś użyć zamiennie, aby dobrze wyrazić mu to, co czujesz, nie sprawiając mu przykrości.

Chwal swojego mężczyznę

Nie wahaj się użyć pochwały, jeśli coś ci się podoba, co zrobił Twój ukochany. Podziękuj mu czułym gestem za to, że naprawił kran, pozmywał naczynia, zawiózł Twoją mamę na zakupy.

Dla mężczyzny bardzo ważna jest dobra samoocena i poczucie, że jest potrzebny. Podkreślaj uczucia sympatii i podziwu dla partnera. Im więcej komunikatów pozytywnych we wzajemnym porozumiewaniu się, tym większa liczba interakcji i lepsza jakość związku.

Polecamy: Freud i jego koncepcja

Pochwała jest też skuteczną techniką w zarządzaniu pracownikami - łatwiej wyrazić krytykę poprzez zaznaczenie również tego, co ktoś robi dobrze. Zanim więc wskażesz zachowanie, które Ci się nie podoba, uciekaj się do pochwały.  W ten sposób zarysujesz szerszy obraz, zanim przedstawisz negatywne szczegóły. Dzięki temu udaje się uniknąć robienia z igły wideł, a sprawy zachowują właściwą perspektywę.

Unikaj monologów, krytykę wyrażaj konkretnie

Długie monologi obniżają poziom energii w rozmowie. Kiedy jedno z Was mówi przez dłuższy czas, drugie może zacząć tracić ochotę do rozmowy, nawet jeżeli wcześniej wyrażało duże zainteresowanie. Dialogi złożone z wielu krótkich fragmentów pozwalają na znacznie żywszą wymianę zdań. Poza tym długie monologi przekazują więcej informacji niż Twój partner jest w stanie na raz przetworzyć. Kiedy bowiem Twój partner zyska możliwość przetrawienia informacji i udzielenia odpowiedzi, to niezależnie od tego, jak dużo powiesz, będzie on w stanie wybrać jedynie jeden spośród poruszonych tematów. W ten sposób wszystkie pozostałe wypowiedziane przez Ciebie kwestie zostaną utracone.

Bądź otwarta na jego argumenty

Otwartość pozwala na poznanie potrzeb i oczekiwań partnera a więc jego lepsze zrozumienie. Polega na gotowości do dzielenia się z małżonkiem swoimi uczuciami i poglądami, ale również na pozytywnym odnoszeniu się do takich zachowań z jego strony. Tolerancja dla odmiennych poglądów konieczna do zaakceptowania partnera. Dotyczy ona nie tylko jego zalet, ale także wad, zapobiega traktowaniu go jak swojej własności. Jest także związana z okazywaniem szacunku i akceptacji.

Otwartość niesie ze sobą zagrożenie, że zostaniemy zranieni, dlatego w związku tak ważne są poczucie bezpieczeństwa i pełnego zrozumienia.

Polecamy: Jakie są niewerbalne wskaźniki kłamstwa?

Szczerość, szczerość i jeszcze raz szczerość

Szczerość pomaga unikać niejasności i nieporozumień, dostarcza informacji potrzebnych do zaspokajania wzajemnych potrzeb oraz rozładowanie napięć i nieprzyjemnych emocji, dzięki czemu nie ulegają one kumulacji. Staraj się więc zawsze mówić wprost o tym, co czujesz i jakie są twoje potrzeby lub oczekiwania. Oczywiście pamiętaj, aby nie przekraczać granic Twojego ukochanego, nie zmuszać go do niczego, nie napierać na niego. Daj mu swobodę do wyrażania swojego zdania w ten sam, nieraniący sposób, co ty.

Mowa Twojego ciała

Czy wiesz, że w około 65% komunikujemy się za pomocą przekazów niewerbalnych? To właśnie one w dużym stopniu odzwierciedlają zaangażowanie w rozmowę. Osoba, która mówiąc jest skierowana twarzą do rozmówcy, utrzymuje kontakt wzrokowy, przejawia pozytywne emocje jest postrzegana jako bardziej kompetentna. Dlatego warto pamiętać w rozmowie z ukochaną osobą, aby na nią spoglądać, kiedy do nas mówi. Warto okazać jej zainteresowanie właśnie w taki niewerbalny sposób.

Co więcej, dobrze jest okazywać emocje również poprzez dotyk. Możecie okazywać sobie czułość nawet w trakcie codziennych, rutynowych czynności, takich jak chociażby zmywanie naczyń. Takie zachowania wpływają na poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia w związku.

Używaj komunikatów typu „ja”

Używanie komunikatów typu „ja”. Nie atakuj, powiedz co sam czujesz, a nie jaki (w domyśle zły) jest współmałżonek. Zwróć uwagę na to, jak Ty sama czujesz się, kiedy ktoś zwraca się do Ciebie poprzez komunikat typu „ty”, na przykład: „ty jesteś…”, „ty zawsze…”. Jak sama zauważysz, komunikaty tego typu nie dają nic więcej poza poczuciem bycia krytykowaną i pozostawiają nieprzyjemne poczucie winy. Staraj się więc sama tego unikać.

Polecamy: Czy depresja niszczy związek?

Unikaj efektu śnieżnej kuli

Efekt śnieżnej kuli bardzo często leży właśnie u podłoża kryzysu. Staraj się mu zapobiegać i przeciwdziałać. Pamiętaj więc, że w związku bardzo ważne jest mówienie o sprawach ważnych „na gorąco”. Każde odkładanie spraw na później może z czasem doprowadzić do wspomnianego efektu śnieżnej kuli. Nagromadzone nieprzyjemne emocje kiedyś wybuchają i to z dużą siłą. W takiej sytuacji trudniej o zachowanie tych wszystkich nieszkodliwych komunikatów.

Unikaj „czytania w myślach”

Pamiętaj, że każdy z nas kieruje się swoim systemem oceny rzeczywistości. Możesz błędnie interpretować zachowania, intencje lub słowa partnera. Jeśli coś ci się „wydaje”, lepiej zapytać czy rzeczywiście jest tak, jak myślisz, zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki.

Staraj się też opierać na faktach, unikaj nadinterpretacji. Większości z nas się to czasem zdarza, ale można nad tym zapanować. Efekty pozytywne murowane!

Mózg kobiety, a mózg mężczyzny

Psychika kobiety i mężczyzny różnią się pod wieloma względami. Istnienie różnic anatomicznych jak i wychowawczych skłania nas do bliższego poznania płci przeciwnej. Kobiety od najmłodszych lat wychowywane są do budowania relacji opartych na współpracy, wsparciu, tworzeniu bliskich więzi, emocjach. Mężczyźni natomiast w drodze dorastania ukształtowali zachowania nastawione na rywalizację, działania, walkę, dominację. Nie ma u nich tyle miejsca na wyrażanie emocji i zacieśnianie bliższych więzi co u kobiet. Stąd mała potrzeba mówienia o emocjach, nazywania ich.

Polecamy: Czy depresja to powód do wstydu?

Mężczyźni mówią o faktach. Takie „milczenia” mężczyzn odbierane przez kobiety mogą być powodem frustracji. Oczywiście nie powinien to być powód do zmartwień. Przeciwnie! Trzeba to zrozumieć, czasem wykorzystać i cieszyć się z tej odmienności, bo tylko w ten sposób osiągniemy to na czym nam zależy, czyli porozumienie. A przecież właśnie o to chodzi w pokonaniu każdego kryzysu w związku, który może się od czasu do czasu wkraść w Wasze życie.

Redakcja poleca

REKLAMA