Jak dziecko powinno myć zęby? Poznaj trzy etapy nauki!

Jak uczyć dziecko myć zęby, gdy ma rok, dwa lub więcej lat? Kiedy dziecko powinno zmienić szczoteczkę na większą? Jak myć dziąsła niemowlęciu? Jak dbać o mleczaki? Radzi stomatolog współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii, ekspert marki Jordan, lek. dent. Paulina Wojas!
/ 11.08.2014 11:20

mycie zębów

fot. Fotolia

Dlaczego trzeba dbać o mleczaki?

Wyniki badań są alarmujące. Co trzecie przebadane przez Fundację Wiewiórki Julii dziecko nie posiada własnej szczotki do zębów! Blisko 30% przyznaje się do tego, że nie myje zębów regularnie, a 10% do tego, że nie myje ich wcale. Z przeprowadzonych badań jasno wynika, że stan higieny jamy ustnej i świadomość prozdrowotna stanowi ogromny problem naszego społeczeństwa.

Stan uzębienia polskich dzieci jest z roku na rok coraz bardziej dramatyczny. Opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia raport tylko potwierdził alarmujące statystyki: w Polsce 6-latkowie mają częściej próchnicę niż ich rówieśnicy w Wietnamie, Bośni, czy RPA! Jedno jest pewne: dorywcza pomoc stomatologiczna już nie wystarczy, problemem należy zająć się kompleksowo.

Od lat w naszym społeczeństwie pokutuje przeświadczenie, ze zębów mlecznych się nie leczy. Nic bardziej mylnego! Zęby mleczne, podobnie jak zęby stałe są pełnowartościowe. Stan zębów mlecznych rzutuje na kondycję ich następców.

Dbając o zęby mleczne, dbamy już o zęby stałe, ponieważ wszelkie stany zapalne toczące się w obrębie zębów mlecznych oraz ich tkanek okołowierzchołkowych mogą mieć nieodwracalne skutki uszkadzając zawiązki zębów stałych.

Zdrowe zęby – zdrowy człowiek

Każdy rodzic musi zdać sobie sprawę z wagi problemu jakim jest próchnica zębów i z konsekwencji z nią związanych. Bez zdrowej jamy ustnej malec nigdy nie będzie zdrowym dzieckiem, w myśl zasady zdrowe zęby – zdrowy człowiek. Od dawna w literaturze naukowej istnieją dowody na związek chorób jamy ustnej z wieloma chorobami ogólnymi, m. in. chorobami seca, stawów, oczu czy nerek. Podstawowym problemem jest profilaktyka, a właściwie jej brak.

3 etapy nauki mycia zębów

0-2 lata

Rodzice powinni dbać o zęby swoich dzieci już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Chociaż niemowlak nie ma jeszcze zębów, należy pielęgnować jego wały dziąsłowe.

Po każdym karmieniu, w miarę możliwości, powinno się przemywać jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie bądź rumianku.

W momencie pojawienia się pierwszego zęba mlecznego rodzice powinni zaopatrzyć się w specjalne silikonowe szczoteczki zakładane na palec z pojedynczymi pęczkami miękkiego włosia. Są także pełne szczoteczki  zaprojektowane na potrzeby czyszczenia jamy ustnej, dziąseł oraz powierzchni zębów u najmłodszych.  Dodatkowo połączone są z gryzakiem masującym dziąsła.

Pierwsza szczoteczka poprzez zabawę przyzwyczaja dziecko do nawyku czyszczenia zębów.

Zobacz też: Do czego może prowadzić nieleczona próchnica u dziecka?

3-5 lat

W miarę zdobywania przez dziecko sprawności manualnej, maluch samodzielnie zaczyna czyścić zęby. Początkowo na zasadzie zabawy, aby z czasem wyćwiczyć prawidłową technikę szczotkowania. Bardzo ważne jest nauczenie prawidłowych nawyków higienicznych dziecka od samego początku.

U małych dzieci zaleca się szczotkowanie metodą ruchów okrężnych. Korzystna i wskazana jest ciągła pomoc dziecku przez rodziców przy myciu zębów, nawet do 8.-10. roku życia, kiedy jest już w stanie samodzielnie i efektywnie oczyszczać zęby.

Prawidłowe szczotkowanie powinno odbywać się dwa razy dziennie z użyciem pasty z fluorem. Płytkę nazębną można uwidocznić dzięki stosowaniu u dzieci specjalnych roztworów wybarwiających lub tabletek.

Jeżeli nasze dziecko niechętnie szczotkuje zęby, należy ten obowiązek zamienić w zabawę, pokazać na własnym przykładzie lub starszego rodzeństwa. Na rynku dostępne są szczoteczki z dołączoną klepsydrą, która odmierza dziecku czas na szczotkowanie, dzięki czemu czyszczenie jest efektywne, a jednocześnie staje się ciekawą aktywnością dla dziecka.  

6-9 lat

Jest to odpowiedni wiek na zmianę szczoteczki na nieco większą i o innym kształcie oraz wyprofilowaniu główki, odpowiedniej do czyszczenia pierwszych zębów, które stopniowo pojawiają się po ukończeniu 6. roku życia.

Kolorowe szczoteczki z ulubionymi dziecięcymi motywami pozwalają uprzyjemnić dziecku codzienną higienę.

fot. lek. dent. Paulina Wojas

stomatolog współpracujący z Fundacją Wiewiórki Julii,

ekspert marki Jordan

Zobacz też: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Źródło: materiały prasowe Jordan/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)