Jak dbać o nos?

Jak najlepiej korzystać z nosa i o niego dbać? Warto spać w pomieszczeniu z dostępem do świeżego, chłodnego powietrza, regularnie oczyszczać nos i oddychać przez nos (a nie usta). Jak mieszkańcy Azji i Australii dbają o nos?
/ 27.03.2014 09:45

nos

Jak najlepiej korzystać z nosa? Wskazówki

W ciągu dnia:

  • Oddychaj przez nos – ograniczaj wdychanie powietrza przez usta, ponieważ wtedy powietrze nie zostanie odpowiednio przefiltrowane.
  • Regularnie i delikatnie oczyszczaj nos ze wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby zakłócić proces prawidłowego oddychania.

W nocy:

  • Pamiętaj o oczyszczeniu nosa przed pójściem spać.
  • Zapewnij stały dostęp do świeżego, chłodnego powietrza, aby uniknąć przegrzania i obrzęku. Temperatura w pokoju, w którym śpisz, powinna wynosić powyżej 10°C, ale poniżej 20°C.

Gdy wyjeżdżasz za granicę, „zabierasz” ze sobą swój nos, który z łatwością adaptuje się do różnych warunków klimatycznych. Aby móc w pełni korzystać z jego możliwości będąc w innym kraju, sprawdź, jak wykorzystują go lokalni mieszkańcy.   

nos

Z wizytą w Azji

Hinduscy jogini praktykujący jogę już tysiące lat temu temu byli świadomi korzyści wynikających z oddychania przez nos. W trakcie ćwiczeń opracowali techniki głębokiego oddychania, które poprawiają stan naszego ciała oraz umysłu.

Jedną z nich jest Nadi Shodhan Pranayama polegająca na przemiennym oddychaniu przez prawy i lewy otwór nosowy (nadi = subtelny kanał, którym przepływa jedna z pran, czyli energii życiowych; shodhan = oczyszczanie; pranayama = technika oddychania).

Jogini wierzą, że wdech przez lewy otwór nosowy dociera do prawej półkuli mózgu, odpowiedzialnej za komunikację i wrażenia wizualne, a wdech przez prawy do lewej, czyli tej związanej z logicznym myśleniem.

Zobacz też: Jak prawidłowo oddychać?

Gdy wybierasz się do Australii…

Technika oddechu cyrkulacyjnego jest wykorzystywna przez muzyków grających na niektórych instrumentach dętych, np. na didgeridoo – instrumencie australijskich Aborygenów – w celu uzyskania ciągłego, nieprzerwanego dźwięku.

Jest to możliwe dzięki oddychaniu przez nos i jednoczesnym wypychaniu powietrza z policzków przez usta.

Tę metodę stosuje się również grając na launedda, czyli klarnecie pochodzącym z Sardynii oraz na egipskim arghul, odmianie oboju, jak również na wielu fletach popularnych w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Zobacz też: Dlaczego nie powinno się powstrzymywać kichania?

Źródło: Nosopedia – kompendium wiedzy opracowane w ramach kampanii „Oddychaj przez nos, oddychaj lepiej”/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA