POLECAMY

Hemoroidy – palący problem

To wstydliwy temat, mimo że powszechny. Sprawdź, jakie są rodzaje tej choroby i jak sobie z nią radzić.
Hemoroidy – palący problem fot. Fotolia

Hemoroidy, to guzki, które wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią. Uszczelniają kanał odbytu. Gdy czujemy parcie na stolec, hemoroidy opróżniają się z krwi i umożliwiają wypróżnienie. Kłopot pojawia się, gdy hemoroidy wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają do końca. Krew zalega w ich wnętrzu, dochodzi do stanu zapalnego, który obejmuje nie tylko hemoroidy, ale także inne tkanki odbytu. Tak rozwija się choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu. Gdy jest mało zaawansowana, pojawiają się tylko hemoroidy zewnętrzne. Gdy kłopot narasta - hemoroidy wewnętrzne. Problem ten często dotyka kobiet w ciąży oraz osób, które cierpią na zaparcia. Na szczęście na hemoroidy są bardzo skuteczne leki.

Hemoroidy - jak wyglądają

Hemoroidy wyglądają jak niewielkie wzgórki ułożone dookoła odbytu. Lekarz w czasie badania per rectum może również zobaczyć zmiany położone głębiej - u osoby z chorobą hemoroidalną pojawia się guzkowate poszerzenie w obrębie odbytu (już na tym etapie zwykle można je np. odróżnić od raka odbytu). Pierwsze objawy hemoroidów są dość dyskretne. Zaczyna się od świądu w okolicy odbytu, któremu towarzyszyć może niewielkie uszkodzenie śluzówki. Z czasem z ranki zaczyna się sączyć wydzielina. Z upływem czasu kłopot się nasila - powiększone hemoroidy sprawiają, że chory ma wrażenie, że nie może się do końca wypróżnić, dlatego coraz mocniej prze, powodując, że krwawienie. W końcu hemoroidy stają się tak mało elastyczne, że podczas oddawania stolca zaczynają wysuwać się poza odbyt i powodować dotkliwy ból, który nie pozwala ani  spokojnie siedzieć, ani chodzić, ani nawet leżeć.
W zależności od lokalizacji, hemoroidy dzieli się na hemoroidy wewnętrzne oraz hemoroidy zewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne

Hemoroidy wewnętrzne to początkowy etap choroby. Zwrócone są one do wnętrza odbytu i uwidoczniają się tylko w czasie załatwiania się (po zakończeniu parcia chowają się). Mogą powodować krwawienia podczas zaparć. Na tym etapie choroby, mogą wystarczyć domowe metody leczenia – przemywanie odbytu naparem z rumianku lub nagietka. Warto też zwrócić uwagę na dietę - powinna ona obfitować w dużą ilość płynów oraz warzywa i owoce, bo dzięki temu łatwiej uniknąć zaparć. Skuteczne są również czopki i maści dostępne bez recepty (ograniczają ból i świąd).

Hemoroidy zewnętrzne

Hemoroidy zewnętrzne wymagają bardziej zaawansowanego leczenia. Podczas załatwiania się wysuwają się z kanału odbytu i trzeba je ręcznie odprowadzić. Na ostatnim etapie choroby nie da się ich już wprowadzić do wnętrza odbytu. Aby sytuacja wróciła do normy, konieczne jest leczenie chirurgiczne (najczęściej stosuje się tzw. gumkowanie, które polega na założeniu na nasadę guzka specjalnego pierścienia, który odcina dopływ krwi). Leczenie domowe może tylko nieco zmniejszyć objawy. Przy tak nasilonych hemoroidach warto np. stosować maści i czopki z lidokainą, która działa znieczulająco, a to znaczy, że ogranicza ból i swędzenie.

Hemoroidy w ciąży

Hemoroidy w ciąży to powszechny problem. Z ich powodu cierpi ponad 50 proc. przyszłych mam. Są one skutkiem zaparć, na które często cierpią przyszłe mamy. Do tego dochodzi ucisk na żyłę główną, który sprawa, że krew gorzej krąży. Warto dodać, że hemoroidy mogą się pojawić się także po porodzie. Wówczas są one skutkiem parcia porodowego.  

Żegnajcie hemoroidy! Jak pokonać problem raz na zawsze

Hemoroidy leki

Leki na hemoroidy zmniejszają świąd i obrzęk wokół odbytu. Mogą zawierać naturalne substancje, np. wyciąg z kasztanowca, balsam peruwiański,  lub środki o charakterze znieczulającym. Są  dostępne w formie czopków i maści. Jeśli hemoroidom towarzyszą zaparcia, pomagają środki przeczyszczające (nie wolno jednak z nimi przesadzać, bo w dużych ilościach mogą nasilać zmiany żylakowe). Warto pamiętać, że niezależnie od stopnia zaawansowania hemoroidów, konieczna jest zmiana diety na ułatwiającą wypróżnianie. Wskazane jest więc picie dużych ilości wody (2-3 litry na dobę) i zwiększenie ilości błonnika w codziennym menu. Osoby, które chorują na hemoroidy powinny więc jeść każdego dnia owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste w dużych ilościach. Ograniczyć natomiast należy wszystko to, co może wywoływać zaparcia. A więc np. czekoladę, białe pieczywo, alkohol, a także tłuszcze zwierzęce oraz podrażniające jelito grube ostre przyprawy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 miesiące temu
A próbowaliście varosin forte? swego czasu baardzo pomógł mi na żylaki, nawet te większe praktycznie zniknęły dlatego zastanawiam się, czy poradzi sobie również z hemoroidami, jak myślicie?
/rok temu
Ja miałam często problem z hemoroidami. Dopiero jak zmieniłam nawyki, przestałam mieć nawroty. Zmieniłam dietę na wysokoszczątkową i zaczęłam się więcej ruszać. Zamontowałam sobie też biobidet w łazience. Jak miałam nawroty hemoroidów, to lżej mi było podmyć się, niż trzeć bolące miejsce papierem toaletowym.
/rok temu
Po porodzie pojawiły się u mnie hemoroidy, położna poleciła mi moczyć pupę w wodzie z szarym mydłem i zmienione miejsce smarować provag żelem. Naturalne metabolity kwasu mlekowego zawarte w żelu dobrze nawilżały, łagodziły świąd i uniemożliwiały namnażanie bakterii. Po pół roku nie miałam już problemu z hemoroidami, wchłonęły się.
POKAŻ KOMENTARZE (1)