Dzień Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS – happening 2015

Po raz kolejny w Warszawie odbędzie się happening, który ma na celu zwiększenie świadomości o HIV/AIDS. Oto ogólny plan obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS w Warszawie.

HIV AIDS

fot. Fotolia

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS w Warszawie

Podczas tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS (Memorial AIDS Day 2015), 17 maja, w godzinach od 14.00 do 17.00, na placu przed wejściem do stacji metra Centrum w Warszawie (tzw. „patelnia”) odbędzie się uliczny happening edukacyjno-profilaktyczny dotyczący HIV. Wydarzenie organizują Zjednoczenie na Rzecz Żyjących z HIV/AIDS Pozytywni w Tęczy i Stowarzyszenie Wolontariuszy wobec AIDS Bądź z Nami przy wsparciu firmy Gilead Sciences Polska.

Happening polegać będzie na prezentacji foto-patchworku symbolizującego naszą pamięć o osobach zmarłych na AIDS. Patchwork ułożony będzie ze stu zdjęć zebranych w ramach internetowej akcji www.100zdjec.pl. Istotnym elementem akcji będzie – jak i w ubiegłym roku – bezpłatne rozdawanie prezerwatyw przymocowanych taśmą magnetyczną do tablicy z adresem edukacyjnej strony www.leczhiv.pl.

Prezerwatywy przykryją początkowo napis, który będzie odsłaniał się w miarę zdejmowania ich z tablicy przez przechodniów. Dodatkowym elementem będzie akcja „Zburzmy mur nietolerancji” oraz rozdawanie ulotek edukacyjno-profilaktycznych.

Zobacz także: Co wiesz o HIV i AIDS?

W Polsce rośnie liczba zarażonych wirusem HIV

„Liczba osób zakażonych w Polsce HIV rośnie. Przerażający jest fakt, że najwięcej nowych zakażeń odnotowuje się w grupie wiekowej poniżej 30 roku życia. Wynika to z obniżenia wieku inicjacji seksualnej, ale także z większej niż kiedyś tendencji młodych ludzi do podejmowania ryzykownych zachowań. Dlatego w czasie obchodów Dnia Pamięci o Osobach Zmarłych na AIDS chcemy położyć szczególny nacisk na profilaktykę  i edukację” – powiedział Robert Łukasik, prezes Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy.

„Jestem dumny, że już kolejny rok z rzędu możemy przyczynić się do organizacji tak ważnego wydarzenia. Gilead Sciences aktywnie angażuje się w kampanie edukacyjne w obszarze HIV/AIDS na całym świecie. W Polsce już od pięciu lat przekazujemy granty laureatom konkursu Pozytywnie Otwarci, dzięki któremu w naszym kraju odbyło się kilkadziesiąt kampanii edukacyjnych i profilaktycznych. Wierzę, że działania te przyczynią się do ograniczenia epidemii HIV” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland.

Międzynarodowy Dzień Pamięci i Mobilizacji w Walce z AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. W 2015 roku obchody odbędą się pod hasłem „Wspieranie przyszłości” / ”Supporting the future” i organizowane będą w 115 krajach. Wolontariusze dotrą do dziesiątków tysięcy ludzi.

Memorial AIDS Day po raz pierwszy obchodzono w 1983 w USA, kiedy mało jeszcze wiadomo było na temat HIV. Od tego czasu, według statystyk, około 33 milionów ludzi zmarło z powodu AIDS. Z HIV żyje dziś około 35 milionów osób.

Epidemiologia zakażeń w Polsce do 31.12.2014 r.:

  • 18 646 zakażonych ogółem;
  • 3 200 zachorowań na AIDS;
  • 1 288 chorych zmarło.

*Opracowano na podstawie danych z PZH www.pzh.gov.pl

Źródło: Materiały prasowe Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy”

Zobacz także: Dziewczynka wyleczona z HIV?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: hiv, wirus, aids
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)