Drugie spotkanie dla rodziców dzieci z AZS

W sobotę, 29 września, odbyło się drugie spotkanie edukacyjno-informacyjne dla rodziców i opiekunów dzieci z AZS w ramach projektu Halo! ATOPIA. Spotkanie miało miejsce przy Placu Konstytucji w Warsztacie – przestrzeni udostępnionej bezpłatnie przez Centrum Komunikacji Społecznej m. st. Warszawy. Zdrowie.wieszjak.polki.pl jest patronem akcji.
/ 08.10.2012 12:17

Gośćmi spotkania były: dr n. med. Alicja Karney – pediatra, mgr inż. Joanna Żółkowska – dietetyk (obie Panie reprezentowały Instytut Matki i Dziecka) oraz mgr Katarzyna Wyrzykowska – psycholog. W spotkaniu wzięło udział ok. 50 osób, w tym dzieci z AZS, ich rodzice (opiekunowie) oraz osoby dorosłe z AZS.

Spotkanie z ekspertami przebiegało równolegle z warsztatami dla dzieci. Część dzieci przybyło po raz kolejny. Okazało się, że na spotkaniu lipcowym dzieci zdążyły się zaprzyjaźnić, zatem tym chętniej angażowały się we wspólną pracę i zabawę. Zajęcia przygotowane przez Monikę Stopczyńską (profesjonalną animatorkę) pochłonęły dzieci bez reszty tak, że dorośli w spokoju mogli poruszyć wszystkie, nurtujące ich kwestie.

Prawidłowy system immunologiczny i szczepionki

Obecność dr Karney, pediatry, wywołała wiele pytań dotyczących pielęgnacji małych dzieci i dbania o prawidłowy rozwój ich systemu immunologicznego. Szczególnie interesujący był problem szczepionek. Pani doktor nie ma wątpliwości, że dzieci z AZS należy szczepić koniecznie. Właśnie dlatego, że dzieci z atopowym zapaleniem skóry mają obniżoną odporność, łatwiej zapadają na choroby i zazwyczaj gorzej je przechodzą. Mimo iż reakcje poszczepienne mogą być dosyć silne, szczepienie w AZS jest jak najbardziej zalecane.

Pre- i probiotyków dla małych dzieci z AZS

Zarówno dr Alicja Karney, jak i dietetyk Joanna Żółkowska zalecały stosowanie pre- i probiotyków u małych dzieci. Wpływają one korzystnie na pracę układu pokarmowego i wspierają wypieranie zbędnych drobnoustrojów i bakterii patogennych. Dodatkowo dzięki dobrym drobnoustrojom jest możliwa synteza części witamin. W trakcie rozmów pojawił się również temat Witaminy D3. Okazuje się, że ok. 80% dzieci powyżej 1. roku życia ma zaniżony poziom wit. D3, szczególnie dzieci otyłe. Witamina D3 wpływa korzystnie nie tylko na gospodarkę wapniowo-fosforanową, ale też na wiele chorób o podłożu immunologicznym.

Innymi poruszanymi tematami były:

  • zasady terapii lekami przeciwhistaminowymi, przeciwświądowymi, glikokortykosteroidami oraz inhibitorami kalcyneuryny – stosowanie, przerywanie, skutki uboczne ich stosowania;
  • fototerapia u dzieci (jest to metoda dopuszczalna u osób powyżej 16. roku życia);
  • współwystępowanie AZS i alergii pokarmowych;
  • problem trudności w przestrzeganiu diety eliminacyjnej w przedszkolach, szkołach (miejscach, gdzie odbywa się żywienie zbiorowe);
  • konieczność stworzenia listy placówek przyjaznych dzieciom z alergiami pokarmowymi.

Goście zostawili też wiele pytań zapisanych na kartkach, na które postaramy się odpowiedzieć podczas najbliższej konferencji w Radomiu poświęconej AZS u dzieci z perspektywy pediatrii i immunologii.

Odpowiedzi na pytania zostaną ujęte w publikacji, jaką Fundacja Alabaster będzie przygotowywała w ramach projektu we współpracy z lekarzami.

Kolejna konferencja na temat „AZS z perspektywy pediatrii i immunologii” już 16 października 2012 w Radomiu i on-line na stronie atopowe.pl/czat.

Kolejne spotkanie rodziców 20 października w Warszawie, jak zwykle w WARSZTACIE przy pl. Konstytucji.

Więcej na stronie www.haloatopia.pl, gdzie można zgłosić swój udział w spotkaniach projektu Halo! ATOPIA. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry - podstawy pielęgnacji

Źródło: materiały prasowe Halo! ATOPIA/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)