Dlaczego trzeba dbać o zęby dziecka?

Nieleczone zęby mleczne mogą przedwcześnie wypaść, co powoduje nierzadko pojawienie się lub nasilenie wady zgryzu u dziecka. Nieleczone zęby mogą dodatkowo zainfekować drobnoustrojami inne części ciała. Sprawdź, jak dbać o zęby dziecka i przekonać malca do wizyty u dentysty.
Dlaczego trzeba dbać o zęby dziecka?

Nie strasz dziecka!

Adaptacja dziecka do leczenia stomatologicznego powinna opierać się na przygotowaniu psychologicznym. W pierwszej kolejności przygotowanie powinien przeprowadzić rodzic w domu.

Rodzic nie powinien straszyć malca stomatologiem, ale przygotować go na otoczenie w gabinecie, lekarza i biały fartuch. To pomoże stomatologowi zaadaptować dziecko podczas wizyty, przygotować je do kontaktu z dentystą. Wówczas, jeśli w przyszłości będzie konieczne leczenie u małego pacjenta, będzie ono przebiegało łatwiej, przyjemniej i z korzyścią dla dziecka.

Zobacz też: (Nie)świadome niszczenie zębów

Dlaczego trzeba dbać o mleczaki?

Nieleczone zęby mleczne, tak samo jak nieleczone zęby stałe, są źródłem drobnoustrojów, które mogą infekować inne narządy naszego ciała (zwłaszcza, jeśli toczą się w nich procesy zapalne).

Jeśli dziecko utraci mleczny ząb trzy-cztery lata wcześniej przed okresem ich fizjologicznego wypadania, to (w większości przypadków) będzie to przyczyną pojawienia się lub nasilenia wady zgryzu.

Zęby mleczne posiadamy przez 10 lat – nie możemy tego okresu spędzić w bólach, z brzydkim uśmiechem i z trudnościami w jedzeniu i żuciu pokarmów.

Narysuj stomatologa i jego gabinet

Na drugiej lub trzeciej wizycie większość dzieci jest zaadoptowana do obecności stomatologów i wówczas prosimy ich o narysowanie czegoś ciekawego, np. swojej ostatniej wizyty w gabinecie, przedszkole, swoją koleżankę, kolegę. Dziecko wraca wtedy do nas z rysunkiem – to świadczy, że jego wizyta u dentysty nie była nieprzyjemna.

Zobacz też: Po co zębom szkliwo?

Autor: dr. hab. n. med. prof. nadzw. Joanna Szczepańska, kierownik Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego.

Chcesz wiedzieć więcej o stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/5 lat temu
Jeśli dziecko ma od pierwszego ząbka wszystko ok, to poźniej będzie miało mniej problemów. Radzę od razu wprowadzać pastę ajona - w naszym przypadku reakcja była diametralna, zęby w dużo lepszej kondycji, zdrowe i ładnie wyglądające. Nie róbcie krzywdy swoim dzieciom. Higiena od was wiele nie wymaga!