POLECAMY

Czym się różni odtrucie alkoholowe od detoksu?

Odtrucie alkoholowe ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań, do których może dojść zwłaszcza we wczesnym okresie trzeźwienia (padaczka, majaczenie). Osoby nietrzeźwe powinny być leczone w szpitalu, natomiast trzeźwiejące - poddawane detoksykacji.
Czym się różni odtrucie alkoholowe od detoksu?

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe (zwane potocznie detoksem) to zespół procedur medycznych, stosowany w celu zminimalizowania zaburzeń wywołanych zatruciem alkoholowym, demonstrujących się szczególnie intensywnie we wczesnym okresie tzw. trzeźwienia, w którym obniża się poziom alkoholu we krwi.

Odtrucie alkoholowe musi być dokonywane w odpowiednich warunkach, pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty, posiadającego możliwość reagowania na wypadek wystąpienia powikłań (padaczka, majaczenie alkoholowe - tzw. powikłany zespół abstynencyjny). Niezwykle ważnym czynnikiem jest także odpowiednie rozłożenie procesu detoksykacji/odtrucia w czasie.

Polecamy: Pijany lub chory, czyli odtrucie alkoholowe

Czy ekspresowe odtruwanie jest bezpieczne?

Zasadniczym błędem oraz działaniem nieetycznym jest oferowanie/stosowanie tzw. odtruć ekspresowych. Bezpieczne doprowadzenie organizmu do stanu trzeźwości i stabilizacja parametrów biologicznych wymaga bowiem co najmniej kilku dni systematycznych oddziaływań medycznych. Zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu we krwi – stosowane przede wszystkim za pośrednictwem wlewów kroplowych – grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Stan zdrowia pacjenta

Ośrodki/lekarze oferujący odtrucie poalkoholowe powinni także zadbać o to, by uzyskać stosowane informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, w przypadku zaś ich braku powinny mieć możliwość wykonania stosownych badań laboratoryjnych. Warto bowiem pamiętać, że okres, w którym pacjent wymaga odtrucia alkoholowego, jest okresem potencjalnie zagrażającym jego życiu – szczególnym zaś zagrożeniem jest tu możliwość wystąpienia objawów powikłanego zespołu abstynencyjnego.

Powszechny jest w społeczeństwie brak wiedzy dotyczący zasadniczych różnic w postępowaniu medycznym właściwym dla pomagania osobom zatrutym alkoholem, oraz osobom doświadczającym intensywnych objawów zespołu abstynencyjnego.

Czytaj też: Czy jesteś współuzależniony?

Gdzie leczyć nietrzeźwych?

Osoby nietrzeźwe, zdradzające objawy zatrucia alkoholowego, powinny być leczone w szpitalnych oddziałach ostrych odtruć. Detoksykacja zaś, popularnie i mylnie nazywana odtruciem – stosowana powinna być u osób, które już trzeźwieją, czyli posiadają zerowy lub bardzo nikły poziom alkoholu we krwi. Z tego też względu do szpitalnych oddziałów detoksykacyjnych nie są przyjmowane osoby znajdujące się ciągle jeszcze pod wpływem alkoholu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (23)
/rok temu
Myślę, że większość osób wie czym są te pojęcia. Gorzej z przyznaniem się do tego, że ma się problem z piciem. Ja się odtruwałem w prywatnej klinice "Tu i Teraz" - prywatne ośrodki odwykowe cieszą się lepszą opinią. Poznałem wielu ludzi w tym miejscu i niewielu, ale jednak, nie poradziło sobie do końca z udźwignięciem tematu, mimo że wyszli trzeźwi. Myślę, że to już bardzo skrajne przypadki, ale jednak trzeba się do końca życia mocno pilnować.
/2 lata temu
W jaki sposób leczy ten lekarz? gość 94.254
/2 lata temu
jest sposób na to w szpitalu mówicie np.rodzina że jest zagrożenie życia że alkoholik chce się wieszać ,majaczy krzyczy itd.na odział go nie wezmą ale wzywają policję i idzie taki na izbę tam trzezwieje,potem tylko dostać skierowanie od lekarza na leczenie i na odział ja tak zrobiłam.Tylko ,że odtrucie to początek drogi potem musi tłuc do głowy psycholog lub psychiatra... A i alkoholik musi sam chcieć iść do szpitala bo jak nie zechce to nie pójdzie ,ale uczepi się myśli że tam dostanie tabletkę że mu ulży i przestanie się telepać.
POKAŻ KOMENTARZE (20)