Odtrucie alkoholowe musi być dokonywane w odpowiednich warunkach, pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty, posiadającego możliwość reagowania na wypadek wystąpienia powikłań

Czym się różni odtrucie alkoholowe od detoksu?

Odtrucie alkoholowe ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań, do których może dojść zwłaszcza we wczesnym okresie trzeźwienia (padaczka, majaczenie). Osoby nietrzeźwe powinny być leczone w szpitalu, natomiast trzeźwiejące - poddawane detoksykacji.
/ 04.07.2019 16:21
Odtrucie alkoholowe musi być dokonywane w odpowiednich warunkach, pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty, posiadającego możliwość reagowania na wypadek wystąpienia powikłań

Czym jest odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe (zwane potocznie detoksem) to zespół procedur medycznych, stosowany w celu zminimalizowania zaburzeń wywołanych zatruciem alkoholowym, demonstrujących się szczególnie intensywnie we wczesnym okresie tzw. trzeźwienia, w którym obniża się poziom alkoholu we krwi.

Odtrucie alkoholowe musi być dokonywane w odpowiednich warunkach, pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty, posiadającego możliwość reagowania na wypadek wystąpienia powikłań (padaczka, majaczenie alkoholowe - tzw. powikłany zespół abstynencyjny). Niezwykle ważnym czynnikiem jest także odpowiednie rozłożenie procesu detoksykacji/odtrucia w czasie.

Polecamy: Pijany lub chory, czyli odtrucie alkoholowe

Czy ekspresowe odtruwanie jest bezpieczne?

Zasadniczym błędem oraz działaniem nieetycznym jest oferowanie/stosowanie tzw. odtruć ekspresowych. Bezpieczne doprowadzenie organizmu do stanu trzeźwości i stabilizacja parametrów biologicznych wymaga bowiem co najmniej kilku dni systematycznych oddziaływań medycznych. Zbyt szybkie obniżenie poziomu alkoholu we krwi – stosowane przede wszystkim za pośrednictwem wlewów kroplowych – grozi poważnymi powikłaniami zdrowotnymi.

Stan zdrowia pacjenta

Ośrodki/lekarze oferujący odtrucie poalkoholowe powinni także zadbać o to, by uzyskać stosowane informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia pacjenta, w przypadku zaś ich braku powinny mieć możliwość wykonania stosownych badań laboratoryjnych. Warto bowiem pamiętać, że okres, w którym pacjent wymaga odtrucia alkoholowego, jest okresem potencjalnie zagrażającym jego życiu – szczególnym zaś zagrożeniem jest tu możliwość wystąpienia objawów powikłanego zespołu abstynencyjnego.

Powszechny jest w społeczeństwie brak wiedzy dotyczący zasadniczych różnic w postępowaniu medycznym właściwym dla pomagania osobom zatrutym alkoholem, oraz osobom doświadczającym intensywnych objawów zespołu abstynencyjnego.

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, produkty do makijażu, perfumy. Wszystko to znajdziesz w okazyjnych cenach na stronie Notino kody promocyjne

Czytaj też: Czy jesteś współuzależniony?

Gdzie leczyć nietrzeźwych?

Osoby nietrzeźwe, zdradzające objawy zatrucia alkoholowego, powinny być leczone w szpitalnych oddziałach ostrych odtruć. Detoksykacja zaś, popularnie i mylnie nazywana odtruciem – stosowana powinna być u osób, które już trzeźwieją, czyli posiadają zerowy lub bardzo nikły poziom alkoholu we krwi. Z tego też względu do szpitalnych oddziałów detoksykacyjnych nie są przyjmowane osoby znajdujące się ciągle jeszcze pod wpływem alkoholu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (26)
/19.02.2019 13:18
@Mika znam ich ofertę i też mogę polecić. Fachowe podejście do pacjenta. Profesjonalny gabinet na Nowowiejskiej Nie traktuje się człowieka z góry tylko po prostu z nim normalnie rozmawia i pomaga ;)
/07.10.2018 23:55
odtrucie od detoksu sie rozni chyba nazwa, zadzwoncie gdzie kolwiek to wam powiedza ze to to samo tylko detoks moze dluszy jest ale tak samo to nazywaja. jedyna firma ktora ma caly konplet uslug to chyba fenix bo oni jezdza do domu i maja detoks osrodek i terapie psychiatryczna i zaszycia dla cpunow i alkoholikow i chyba sa najstarsi
/07.10.2018 00:24
Czołem, byłem na wielu odwykach. Najgorsze są te gown iane państwowi bez dwóch zdań! Prywatne spoko ale tez zależy gdzie bo czasami wszystko z łaska nawet kanapkę zrobić ciężko lekarze to psychopaci a nie psychiatrzy chyba wiem więcej od nich. Mogę napisać doktorat z leków o używek. Jak chodzi o odtrucie w domu to chyba najlepsza jest dla mnie ekipa ze stolycy a testowałem wielu znafcow numeru nie podam ale najlepiej się po tym czuje Chyba ze popłynę już troche to tylko na detoks 4 dniowy i tylko w ozarowie mazowieckim w fenixie a medycy tez właśnie od nich jeżdżą i robią robotę, nigdy sie nie zawiodłem
POKAŻ KOMENTARZE (23)