POLECAMY

Czym jest porażenie Bella?

Nagłe opadnięcie kącika ust, któremu towarzyszy osłabienie mięśni twarzy może świadczyć o tzw. porażeniu Bella. Czy wiesz co to takiego? I jak się to leczy?
Czym jest porażenie Bella?

Porażenie Bella jest to samoistne porażenie nerwu twarzowego (n.VII). Stanowi najczęstszą patologię nerwu VII. Szacuje się, że jest odpowiedzialne za 75% przypadków jego uszkodzeń.

W jaki sposób powstaje?

Patogeneza schorzenia nie jest jasna. Postuluje się, że objawy występują w skutek nieropnego zapalenia nerwu w obrębie kanału czaszkowego, przez który przechodzi. Stwierdza się zdecydowanie częstsze występowanie tego typu uszkodzenia wśród osób z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą a także u kobiet w ciąży. Istnieją podejrzenia, że pewna rolę w patogenezie odgrywa oziębienie okolicy ucha i szyi.

Jakie są objawy?

Porażenie Bella charakteryzuje się nagłym wystąpieniem objawów porażenia nerwu twarzowego. U chorego dochodzi do jednostronnego osłabienia lub niedowładu mięśni mimicznych twarzy - opadnięcia kąta ust, niemożności gwizdania lub zmarszczenia czoła. Objawy te często poprzedza wystąpienie bólu w okolicy wyrostka sutkowatego i kąta żuchwy. Może również towarzyszyć temu zniesienie smaku, nadwrażliwość na dźwięki oraz zaburzenia wydzielania śliny.

Przeczytaj: Kiedy mamy do czynienia z opadającym kącikiem ust?

Czy jest to groźne?

W połowie przypadków objawy ustępują samoistnie w przeciągu około 6 miesięcy. Chorzy cierpiący na nadwrażliwość na dźwięki, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze niestety są zagrożeniu większym ryzykiem trwałych ubytków w zakresie czynności mięśni mimicznych twarzy.

Uwaga! W chwili wystąpienia opisanych wyżej objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia innych poważnych chorób, które mogą dawać podobne objawy - np. stwardnienia rozsianego!

Czy to się leczy?

Tak, chorym z porażeniem Bella w celu terapeutycznym podaje się sterydy. W wybranych przypadkach stosuje się zabiegi chirurgiczne polegające na dekompresji nerwu twarzowego w jego kanale.

Polecamy: Czym jest nerwoból nerwu trójdzielnego?

Podsumowanie

Porażenie Bella jest uszkodzeniem nerwu twarzowego o niejasnej przyczynie. U połowy chorych ustępuje samoistnie. Zagrożenie przetrwałą obecnością objawów porażenia nerwu twarzowego jest większe wśród osób starszych i obciążonych licznymi chorobami. W leczeniu stosuje się sterydy, które łagodzą przebieg u części chorych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
proszę o pomoc mój syn się utopił był po porażeniu twarzy miał podleczone ale co jakiś czas wracała mu nie wyrażna mowa i oko mu uciekało
/5 lat temu
Jestem fizjoterapeutką, specjalizuję się w fizjoterapii neurologicznej. Posiadam duże doświadczenie w pracy z Pacjentami z porażeniem nerwu twarzowego. Z doświadczenia wiem, że schorzenie to przebiega u każdego Pacjenta inaczej. Jednak szybkie wdrożenie leczenia farmakologicznego z opanowaniem obrzęku limfatycznego ( o ile istnieje) oraz wczesne wdrożenie rehabilitacji pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów terapii porażenia, i pozwala Pacjentowi na znaczny lub całkowity powrót funkcji mięśni twarzy. Bardzo istotne w tym wszystkim jest zaangażowanie i motywacja Pacjenta. Osoby które ćwiczyły sumiennie przez okres 2 miesięcy po 2 godziny dziennie uzyskiwały 90% powrót funkcji. Z moich doświadczeń wynika że najtrudniejsze w powrocie funkcji nerwu twarzowego jest uzyskanie sprawności mięsnia okrężnego oka i mięśnia jarzmowego mniejszego. Dlatego też warto od samego początku terapii skoncetrować się na reedukacji funkcji tych własnie mięśni. W swojej pracy z nerwem twarzowym wykorzystuję trening oparty o biofeedback ( informacja zwrotna). W praktyce wygląda to tak, że Pacjent trenuje funkcję mięśni twarzy za pośrednictwem powierzchniowych elektrod, rejestrujących czynność mięśnia na komputerze. Rejestrowana czynność mięśnia wyświetlana jest jako informacja graficzna, co pozwala Pacjentowi na zaagnażowanie wzroku w terapię, niezwykle istotnego elementru samokontroli i samoświadomości ruchu. Terapię uzupełniam o niezbędne zabiegi fizykalne, zalecane przez lekarza neurologa, tj. elektrostymulację porażonego nerwu, punktów motorycznych porażonych mięśni. Elektrostymulację taką uzupełniam o reobazę - badanie diagnostyczne polegające na ocenie ilości prądu (natężenia) niezbędnej do pobudzenia porażonego nerwu. Badanie takie pozwala nam na ocenę procesu rehabilitacji i precyzyjne określenie jakości pracy mięśni i nerwów na każdym etapie terapii. Małgorzata Golik mgr fizjoterapii + 48 696-115-194 Miomed Rehabilitacja Sportowa i Neurologiczna ul. Etiudy Rewolucyjnej 48 02-643 Warszawa www.miomed.pl biuro@miomed.pl