POLECAMY

Co zawierają pasty do zębów?

Skuteczna pasta do zębów to taka, która czyści powierzchnię zębów z osadów i złogów. Ponadto dba o dziąsła i chroni przed próchnicą. Pasta do zębów powinna także chronić szkliwo, błonę śluzową jamy ustnej oraz przeciwdziałać odkładaniu złogów zębnych. Jak wybrać najlepszą pastę do zębów?
Co zawierają pasty do zębów?

Za pomocą szczotkowania czyścimy trzy z pięciu powierzchni zębów. Aby w pełni wyczyścić jamę ustną, należy stosować dodatkowe zabiegi higieniczne. Za pomącą nici dentystycznej usuniemy resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych oraz płytkę nazębną z powierzchni stycznych zębów.

W trosce o zdrowie jamy ustnej i świeży oddech można stosować także płyny do płukania jamy ustnej.

Z czego składają się pasty do zębów?

Środki ścierne i polerujące (25–60%) są głównym składnikiem past. Ich kształt, rodzaj i wielkości cząsteczek świadczą o skuteczności czyszczenia pasty.

Wśród środków ścierających najczęściej stosowane są:

  • żele krzemionkowe – mają właściwości ścierne i nie reagują z fluorem,
  • uwodniony fosforan dwuwapniowy – nie reaguje z fluorem, ma właściwości polerujące, stabilizuje część substancji aromatyzujących i nie zmienia smaku,
  • sproszkowane tworzywa sztuczne i krzemiany sodowo-glinowe – coraz rzadziej używane ze względu na niską ścieralność i kompatybilność z fluorem.

Środki powierzchniowo czynne (pieniące) to ok 2% masy pasty. Nadają jej właściwości myjące. Obecnie najczęściej stosowane są: laurylosiarczan sodu i N-lauroilosarkozynian sodowy. Nie wchodzą one w reakcje z innymi składnikami pasty, nie mają smaku ani zapachu. Oprócz tego N-lauroilosarkozynian sodowy hamuje enzymy bakteryjne zawarte w płytce nazębnej.

Zagęstniki wpływają na uzyskanie półpłynnej substancji pasty. W tym celu używane są: pochodne celulozy, alginiany i karaginiany, a także modyfikowane skrobie.

Środki zapobiegające wysychaniu (10–30%), takie jak gliceryna i sorbitol, chłoną wodę z powietrza, dzięki czemu pasta nie wysycha.

Środki smakowo-zapachowe dodawane są w celu uzyskania świeżego oddechu. Uczucie świeżości wywołują kompozycje miętowe, a słodkości – aspartam, cyklamat czy sorbitol.

Substancjami biologicznie czynnymi są sole oraz wyciągi z ziół. Dodaje się także sodę oczyszczoną, która wpływa na wzrost alkalizacji środowiska jamy ustnej. Sole lecznicze, takie jak bocheńska, iwonicka i ciechocińska oraz sole morskie wzmacniają tkanki przyzębia.

Zobacz też: Po co zębom szkliwo?

Właściwości wyciągów z ziół:

  • przeciwzapalne – rumianek, tymianek i szałwia,
  • ściągające – tymianek, szałwia, tanina,
  • wzmacniające – mirra, echinacea.

Substancje wybielające to chlorany, nadborany, nadtlenki czy inne zawierające stabilizowaną wodę utlenioną, enzymy, pochodne kumaryny.

Ciekawostka: pochodne kumaryny dają efekt fluoryzowania w niebieskim zakresie widma, co daje wybielenie optyczne.

Ponadto do past dodawane są środki przeciwdziałające odkładaniu się kamienia nazębnego, zmniejszające nadwrażliwość szyjek zębowych oraz o dodatkowych właściwościach przeciwbakteryjnych.

Zobacz też: Co oznacza krwawienie dziąseł?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/2 lata temu
Unikajcie pasta zawierających triclosan - to naprawdę bardzo istotne. Takimi produktami bardzo łatwo można sobie narobić problemów, tym bardziej będąc w ciąży. Są dowody na to, że kobiety traciły przez to dzieci.
/3 lata temu
Ja od kilku miesięcy zamiast pasty używam sody oczyszczonej z wodą utlenioną lub olejem kokosowym. Działa i polecam przetestować. Więcej napisaliśmy o tym na naszym blogu: http://naturalnienaturalni.pl/jak-zrobic-naturalna-paste-do-zebow/
/4 lata temu
Jeszcze jedno - triclosan. Jeśli widzicie w składzie to coś, to omijajcie pastę z daleka. Ten składnik dodawany jest m.in. do detergentów! Ponoć może mieć negatywny wpływ na płód!
POKAŻ KOMENTARZE (12)