Ablacja – rewolucja w leczeniu arytmii serca?

Bezpieczna, skuteczna i małoinwazyjna – tak najczęściej opisuje się ablację. Na czym polega zabieg?
przezcewnikowe leczenie wad serca

Ablacja to coraz popularniejsza, bezpieczna metoda walki z zaburzeniami rytmu serca. Skuteczność zabiegu w ośrodkach, które przeprowadzają wiele ablacji, wynosi nawet do 90%! Na czym polega ablacja i dla kogo jest przeznaczona?

Po czym poznać objawy arytmii?

Ablacja – co to jest?

Ablacja jest metodą stosowaną w leczeniu arytmii serca. Zabieg polega na odizolowaniu lub zniszczeniu obszaru serca, który powoduje powstawanie arytmii. Trwa kilka godzin.

Ablacja prowadzi do całkowitego wyleczenia i jest małoinwazyjna, ponieważ przeprowadza się ją przezskórnie. Do jego wykonania kwalifikuje kardiolog.

Ablację wykonuje się przy użyciu specjalnej elektrody ablacyjnej, którą wprowadza się przez wkłucie w okolicy pachwiny (a stąd przemieszcza się ją poprzez naczynia krwionośne). Lekarz dociera nią w obszar serca, który powoduje nieprawidłową aktywność elektryczną serca. Za jej pomocą dostarcza się ciepła (ablacja RF) lub zimna (krioablacja), które niszczą tkanki. W efekcie powstaje blizna, która nie przewodzi impulsów elektrycznych.

Kto może skorzystać z ablacji?

Ablacja jest zabiegiem, który przeprowadza się zazwyczaj u osób z:

  • migotaniem przedsionków,
  • tachykardią nadkomorową,
  • tachykardią komorową,
  •  trzepotaniem przedsionków.

Czy ablacja jest bolesna?

Ablację przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, czasem w ogólnym. Zabieg ma miejsce na sali operacyjnej i wymaga 2-dniowego pobytu w szpitalu.

Ablacja – powikłania

Powikłania po zabiegu zdarzają się rzadko – najczęstszym jest pojawienie się krwiaka w miejscu wkłucia (obserwuje się go u 2-3% pacjentów). Inne mogące się pojawić powikłania to: zwężenie żył płucnych, zator mózgowy lub płucny, infekcje, przebicie ścian naczyń lub serca, krwawienie do osierdzia, tamponada serca (pojawiają się one jednak rzadziej niż u 1% chorych).

Ryzyko wystąpienia powikłań jest największe u osób w podeszłym wieku i w ciężkim stanie.

Czasem zdarza się, że zabieg musi zostać powtórzony, ponieważ nie przyniósł efektów. W ciągu pierwszych 3 miesięcy po zabiegu zaś zdarzają się nawroty arytmii spowodowane zabliźnianiem się tkanek. Po zabiegu pacjent powinien być pod stałą kontrolą kardiologiczną.

Pacjenci, którzy umierają 3 razy na dobę

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)