Walentynki rządzą się swoimi prawami i najczęściej obchodzi się je w restauracji lub w kinie. Jeśli tegoroczne walentynki będą miały bardziej domowy charakter, proponujemy listę filmów na walentynki, przy których nie będziecie się nudzić, które nie są oklepane ani banalne. W przerwie zawsze można obejrzeć „Oszusta z Tindera” ;).
Filmy to zawsze dobry pomysł na wieczór - walentynki są czasem, kiedy łatwo przesadzić: z makijażem, pomysłem, dodatkami czy ubiorem. Warto postawić na pyszne przekąski lub przygotować walentynkową kolację dla dwojga jako preludium do seansu.
Pamiętaj, że w ten wieczór serwisy streamingowe przechodzą istne oblężenie - warto wcześniej się przygotować i kupić film online lub na DVD czy innym nośniku, by pomysł nie spalił na panewce. A więc po jakie filmy warto sięgnąć na walentynki?
Polecamy wybór klasyków i... kreskówek. Warto przypomnieć sobie kultowe produkcje albo sięgnąć po stare kino. Niemniej jednak mamy wyjątkową propozycję, która wyciśnie z was łzy: obejrzyjcie dwa filmy w doborowej obsadzie. Dlaczego? W obu przypadkach w rolach głównych występują Jane Fonda oraz Robert Redford.
„Boso w parku”, 1967
Przezabawna produkcja komediowa o świeżo upieczonych małżonkach, którzy uczą się życia razem i życia w nowym lokum. Na swojej drodze spotykają ciekawe osobowości, są też na skraju rozstania, by w kulminacyjnym momencie zdać sobie sprawę z tego, że łączy ich wielka miłość.
Komedia jest lekka, figlarna, piękna - przenosi nas do lat 60., kreśli uniwersalną historię o byciu w związku na dobre i złe. W rolach głównych rewelacyjna Jane Fonda i Robert Redford - piękni, młodzi, niebywale utalentowani.
fot. Kadr z filmu Boso w parku/ONS.pl
Jane Fonda i Robert Redford praktycznie razem zaczynali karierę w latach 60. W 2017 roku razem odebrali nagrodę Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Ten duet jest tak wiarygodny na ekranie, że nie sposób oderwać od nich oczu. Nic dziwnego, że para ta ponownie zagrała zakochaną parę... 50 lat później. Potraktuj zatem „Boso w parku” jako prequel do filmu „Nasze noce”.
„Nasze noce”, 2017
Robert Redford podkreślał, jak istotne jest dla niego to dzieło, które współtworzył. Wyznał reporterom, że bardzo zależało mu, by „przed śmiercią zrobić film z Fondą”. Udało się. Wyszło emocjonalne arcydzieło, w którym głównymi bohaterami jest para seniorów, a nie szalonych, pełnych wigoru kochanków. Niewiele jest filmów kreślących podobne historie (tu polecamy np. „Miłość” Michaela Hanekego lub animowany „Odlot” Pete'a Doctera).
Chemię między aktorami czuć we własnych czterech ścianach i niemal wychodzi z ekranu - ich opowieść jest tak wiarygodna i prawdziwa, że potrafi wycisnąć łzy wzruszenia, ale też spowodowane śmiechem. Nie dość, że to okazja, by na ekranie obejrzeć świetnie zagraną miłość, to również przyjaźń - zarówno w filmie, jak i w życiu. Jak mówiła Jane Fonda podczas promocji filmu, praca nad nim była wyjątkowa:
Żyję dla scen seksu z Robertem. Cudownie całuje. Tak samo dobrze się bawiłam podczas tych scen jako 20-latka, jak i teraz, gdy dobiegam 80-tki - powiedziała Fonda.
fot. Jane Fonda i Robert Redford/ONS.pl
Zanim się pojawiłeś, 2016
Poza naszą topową dwójką w zestawieniu tegorocznym znalazł się wysoko też hit 2016 roku: „Zanim się pojawiłeś”. Jest to podszyty humorem wyciskacz łez i opowieść o prawdziwej miłości, której szczęśliwe zakończenie nie jest pisane. Świetna w tej roli Emilia Clarke gra oddaną opiekunkę sparaliżowanego bogacza. Wypadek przekreślił jego szanse na szczęście, ale pojawienie się dziewczyny z miasteczka ożywia jego codzienność i między tą dwójką zawiązuje się unikalna więź.
To klasyczny melodramat, ale w bardzo dobrym stylu. Obrazuje istotę poświęcenia i miłości ponad podziałami, na przekór przeciwnościom losu. Czy to idealny film na walentynki? Nie, jeśli chcecie się wyłącznie dobrze bawić bez snucia refleksji egzystencjalnych.
fot. Kadr z filmu Zanim się pojawiłeś/Materiały prasowe
Na pewno, być może, 2008
Kolejną trafioną pozycją jest film na walentynki o miłościach. Tak, kilku miłościach, namiętnych, opartych na przyjaźni i tych, które rodzą się w szkole średniej. „Na pewno, być może” jest pozycją obowiązkową - pokazuje, jak istotne jest dojrzewanie do prawdziwego uczucia a także, że niekiedy najbardziej oczywiste rzeczy są niewidoczne dla oczu. Prawdziwego uczucia nie należy mierzyć jedynie namiętnością czy czasem trwania: możliwe, że wymaga kompromisów i przychodzi w momencie, w którym wydaje się, że nie znajdzie się dla niego miejsca.
fot. Kadr z filmu Na pewno, być może/Materiały prasowe
Jeśli czujesz niedosyt, w naszej galerii znajdziesz 15 innych propozycji filmów na walentynki.
Tekst na podstawie artykułu Marty Wilczkowskiej, pierwotnie opublikowany 02.02.2013.
Czytaj także:
Pomysły na walentynki - 10 najlepszych propozycji na 14 lutego
Życzenia walentynkowe dla mamy
„Raj dla par”
Zabawna komedia o czterech związkach, które przechodzą kryzys. Każda z par mierzy się z innymi problemami i w tytułowym raju mają przejść kurs/terapię, która pomoże im odnaleźć się na nowo. Film jest zabawny, dynamiczny i choć to typowa komedia romantyczna, nie brak w niej zaskakujących fabularnych twistów.
„Lepiej późno niż później”
To jedna z pozycji, która traktuje o dojrzałej miłości, która pojawiła się znienacka - niechciana i nieplanowana. Doborowa obsada (Diane Keaton, Jack Nicholson) sprawia, że poziom filmu plasuje się dwa oczka wyżej, niż w teorii powinna otrzymać ta fabuła.
To banalny koncept historii, w której podstarzały playboy zakochuje się w matce swojej kochanki. Zaskoczony tym faktem nie umie zrozumieć, dlaczego spodobała mu się kobieta w wieku dojrzałym... Tymczasem jego wybranka romansuje z młodszym. Można? Można. Film jest dość długi (128 minut), momentami na siłę zabawny, ale warty obejrzenia.
„Zakochani w Rzymie”
„Zakochani w Rzymie” to nasza propozycja dla tych, którzy walentynki planują spędzić w domowym zaciszu.
W mieście miłości splatają się historie kilkorga bohaterów - podstarzałego architekta przeżywającego drugą młodość, urzędnika, który niespodziewanie staje się gwiazdą, młodej pary z prowincji uwikłanej w splot niespodziewanych wydarzeń czy emerytowanego amerykańskiego reżysera, który odkrywa talent operowy w... lokalnym przedsiębiorcy pogrzebowym.
Rzym Woody Allena to miejsce pełne magii. To tu rozkwita namiętność i odżywają dawne uczucia. „Zakochani w Rzymie” to propozycja dla wszystkich, który od tradycyjnych filmów o miłości wolą komedie romantyczne z odrobiną humoru i przymrużeniem oka.
„Dwoje do poprawki”
Kolejna propozycja dla wielbicieli romantycznych chwil spędzonych w domowym zaciszu przy lampce wina.
„Dwoje do poprawki” to historia małżeństwa z kilkudziesięcioletnim stażem. Kay, stateczna żona i gospodyni domowa odczuwa potrzebę dodania odrobiny pikanterii do ich związku. Arnold, sceptyk i malkontent, nie widzi jednak problemu.
Postawiona w sytuacji bez wyjścia Kay postanawia postawić sprawę na ostrzu noża. Jednak tygodniowy turnus wizyt u znanego terapeuty dla pary okaże się nie lada wyzwaniem. Czy mimo to uda im się odzyskać dawną namiętność?
„Dwoje do ” to komedia romantyczna, która poruszy serca widzów w każdym wieku.
„Wesele w Sorrento”
„Wesele w Sorrento” to romantyczna propozycja dla tych, którzy chcieliby na choć na chwilę przenieść się w scenerię południowego wybrzeża.
Ida jest uroczą blondynką po 40. Po dramatycznych chwilach (dopiero co wygrała walkę z rakiem piersi) jej życie wydaje się wreszcie wracać do normalności. Pozorna sielanka kończy się, gdy Ida nakrywa męża na zdradzie.
Ze względu na córkę postanawia jednak zachować tajemnicę i na jej wesele jedzie sama. Na miejscu powoduje stłuczkę, która wywołuje lawinę komediowych zdarzeń. Równie przystojny, co nieuprzejmy właściciel poszkodowanego samochodu okazuje się być... ojcem pana młodego. Jego arogancja to jednak tylko mur, wzniesiony po ostatnim zawodzie miłosnym. Czy Idzie uda się podbić jego serce?
„Wyszłam za mąż, zaraz wracam”
„Wyszłam za mąż, zaraz wracam” to z kolei romantyczna propozycja dla tych par, które walentynkowy wieczór chcą spędzić ze znajomymi.
Czy można wygrać z przeznaczeniem? Isabelle, główna bohaterka filmu postanowiła podjąć to wyzwanie. Wydawałoby się, że oświadczyny ukochanego to powód do radości. Co jednak, jeśli swoista rodzinna klątwa sprawia, że w jej rodzinie każde pierwsze małżeństwo kończy się rozwodem?
Isabelle chce za wszelką cenę zapobiec spełnieniu się klątwy. Aby tego dokonać postanawia wziąć szybki ślub z... przypadkowo poznanym mężczyzną!
„Poradnik pozytywnego myślenia”
„Poradnik pozytywnego myślenia” to komedia romantyczna o miłości nieco... szalonej.
Pat Solitano ma problem z tłumieniem emocji. Po kilkumiesięcznym pobycie w szpitalu psychiatrycznym, stara się wrócić do normalnego życia. Usiłując odzyskać żonę, spotyka młodą wdowę. Czy tej dwójce rozchwianych emocjonalnie dziwaków uda się stworzyć szczęśliwy związek?
„Podejrzani zakochani”
„Podejrzani zakochani" to nasza walentynkowa propozycja dla fanów polskiego kina. O zakochaniu, splocie omyłek i miłosnych komplikacjach... na własne życzenie.
Barbara i Albert szukają bratniej duszy. Kiedy poznają się na jednym z internetowych portali internetowych, od razu między nimi iskrzy. Wydawać by się mogło, że nic nie może stanąć na drodze do ich szczęścia. Jednak kiedy dochodzi do spotkania, oboje postanawiają wysłać na randkę... swoich zastępców.
„Zakochany kundel”
Lady, urocza i dobrze sytuowana cocker-spanielka, spotyka Trampa, bezpańskiego kundla. Tramp jest powszechnie znany i szanowany za swą pomysłowość i odwagę, ale z początku nie wpada w oko dumnej suczce. Jednak udaje się mu zyskać serce Lady dzięki romantycznym kolacjom na tyłach włoskiej knajpki i wspólnym ucieczkom przed hyclem.
„Kocha, lubi, szanuje”
Idealne życie Cala Weavera rozpada się, gdy dowiaduje się, że żona go zdradza. Po kilkudziesięciu latach znowu umawia się na randki. Pomaga mu w tym młody Jacob.
„Bliżej”
Adaptacja sztuki Patricka Marbera. Film opowiada o dwóch parach: dermatologu Larrym i fotograf Annie oraz pisarzu Danie i striptizerce Alice. Ich historie się krzyżują.
„Jane Eyre”
Niepozorna guwernantka z wzajemnością zakochuje się w swoim pracodawcy, jednak na drodze do ich szczęścia stanie skrywana przez mężczyznę straszliwa tajemnica.
„Duma i uprzedzenie”
Ekranizacja powieści Jane Austen. To opowieść o życiu 5 sióstr w georgiańskiej Anglii, które odmienia się, gdy do sąsiedztwa sprowadza się dwóch kawalerów.
„Czas na miłość”
Kończąc 21 lat Tim Lake odkrywa, że może podróżować w czasie. Postanawia więc uczynić świat lepszym i zawalczyć o wymarzoną dziewczynę. Czy uda mu się zdobyć jej serce?
„Rozważna i romantyczna”
Anglia, schyłek XVIII wieku. Henry Dashwod umiera, cały majątek zgodnie z prawem dziedziczy jego syn z pierwszego małżeństwa, John. Ten nakazuje opuścić posiadłość drugiej żonie zmarłego ojca i jej trzem córkom. Najstarsza z sióstr Elinor (Emma Thompson) jest inteligentną kobietą, spotyka pełnego uroku Edwarda Ferrarsa (Hugh Grant), boi się jednak okazać mu swoje uczucia.