W Polsce obrączkę zakłada się na serdeczny palec prawej ręki, natomiast na lewej ręce obrączki noszą wdowcy.
Na niektórych wyborach nie należy oszczędzać. W przypadku obrączek lepiej zapłacić trochę więcej i wybrać te, które się bardziej podobają i będą praktyczniejsze, niż przez wiele lat żałować kiepskiego wyboru. Jeśli nawet po latach zdecydujemy się na zakup nowych obrączek, to jednak te pierwsze, pobłogosławione i założone w kościele zawsze będą przywoływać najpiękniejsze wspomnienia.
Kolorowe obrączki
W przypadku obrączek złotych wielokolorowych w grę wchodzi nieco wyższa cena niż w obrączkach jednokolorowych i spore ryzyko wiążące się z ewentualną zmianą rozmiaru obrączki. Po kilku lub kilkunastu latach od ślubu może się okazać, że obrączki są za ciasne lub za luźne. Zmiana rozmiaru w obrączkach z różnokolorowego złota jest dość ryzykowna i może zakończyć się ich zniszczeniem. W obrączkach dwukolorowych zmiana rozmiaru jest możliwa, jednak w przypadku trzech kolorów lub, gdy w obrączce umieszczony jest kamień nawet najmniejsza zmiana rozmiaru staje się niemożliwa.
Metoda wykonania obrączki
Jednak nie powinniśmy się skupiać wyłącznie na materiale. Gdy już zdecydujemy się na odpowiadający nam minerał, wybór wcale nie będzie oczywisty. Wybierając konkretny wzór obrączki po pierwsze powinniśmy się dowiedzieć, czy została wykonana metodą „bezszwową”. Jeśli tak, to pierwszy plus dla długowieczności takiej obrączki. Można ją swobodnie nosić, a w razie potrzeby (jeśli wykluczymy powyżej opisane przeciwwskazania) zmienić jej rozmiar. Należy pamiętać, że w związku ze zmianą rozmiaru obrączki wewnątrz powstają olbrzymie naprężenia, które w niektórych przypadkach mogą spowodować jej pęknięcie.
Wybór wzoru
Kolejna sprawa to wzór obrączki. Obecnie wiele zakładów wzory wycina za pomocą diamentów, dzięki czemu są głębsze i precyzyjniejsze. Jednak wzór na obrączce poza niezaprzeczalną urodą ma również swoje wady. Otóż wzór zewnętrzny z biegiem lat będzie się ścierał a wewnętrzny będzie zbierał zabrudzenia. Z czasem grawer może się zetrzeć całkowicie. Podobnie wygląda sprawa z napisami grawerowanymi wewnątrz obrączki. Każda zmiana rozmiaru zatrze wygrawerowany wewnątrz napis, więc trzeba go będzie wygrawerować ponownie.
Modne stało się łączenie kolorów: złotego, białego, żółtego, czerwonego, a niekiedy nawet zielonego. W przypadku profili też jest kilkanaście do wyboru od płaskiego lub płaskiego fazowanego poprzez półokrągły, wypukły a nawet wklęsły z zewnątrz.