zmiana dokumentów po ślubie

napisał/a: slonko4 2007-04-02 15:23
Witajcie,
zakładam nowy temat, bo nie wiedziałam gdzie o to zapytać. Chodzi mi konkretnie o sprawy urzędowe po zawarciu małżeństwa. Po jakim czasie mogę iść do urzędu z wnioskiem o zmianę dowodu osobistego i innych dokumentów? Czy potrzebuję o tym jakieś zaświadczenie, że jestem już mężatką? Czy mogę złożyć np. wniosek o zmianę dowodu przed ślubem? - taka opcja by mi najbardziej odpowiadała, bo jechać później 400 km tylko po dowód to bez sensu! Czy można takie sprawy załatwić w innym miejscu niż stałe zameldowanie? Acha, no i czy są jeszcze jakieś inne formalności, które się załatwia po ślubie?
napisał/a: ~gość 2007-04-02 15:34
Ja zmieniałam oprócz stanu cywilnego miejsce zamieszkania no i oczywiście nazwisko. Musiałam się wymeldować w spółdzielni i z tym papierkiem pylać do mojego UM. Tam dostałam kolejny papierek. Potem do spółdzielni w nowym miejscu zamieszkania. Tam dostałam papierek o zameldowaniu. Potem do USC po wyciąg z akt. (nie wiem jak to jest w przypadku ślubu teraz, bo ja brałam najpierw cywilny, potem kościelny). Podanie złożyłam tuż po ślubie i zakończeniu tego zamieszania z meldunkiem.

Na sieci znalazłam coś takiego, z wyciągu z biuletynu jakiegoś UM.

Jak należy zachować się w przypadku zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym?
W razie zmiany danych zawartych w dowodzie osobistym, należy wystąpić o jego wymianę w terminie 14 dni od dnia doręczenia dokumentu stwierdzającego zmianę (np. zmiana nazwiska po zawarciu małżeństwa lub na podstawie decyzji administracyjnej, zmiana imienia, zmiana adresu pobytu stałego).

WIęcej informacji pod adresem:
http://www.wroclaw.pl/m3492/p5292.aspx
napisał/a: Klusia 2007-04-02 16:48
slonko, to bardzo dobry temat...ostatnio ja też się głowiłam nad tym co i w jakim czasie trzeba załatwić...u mnie jeszcze prócz zmiany dokumentów przybędzie wymeldowanie i nowe zameldowanie...dobrze byloby wiedzieć kiedy co trzeba zrobić...
napisał/a: slonko4 2007-04-02 16:54
Ach, co do zameldowania to nie wiem jak to ma być, bo my po ślubie będziemy wynajmować mieszkanko w Warszawie. Ale nie sądzę, abyśmy mogli się tam meldować na stałe. Raczej tylko tymczasowo. Więc głupio tak - bo będziemy małżeństwem, a ja zameldowana na stałe w Lubinie, mój A. w Tarnowie. Takie to dziwne jest.
napisał/a: Klusia 2007-04-02 19:05
Slonko, ja też zamieszkam w Wwie - będzie można spotkać się na kawce...:D
(sorki za małego OTa)
Na szczęście Darek jest Warszawiakiem, tylko ja będe musiała się meldować..
ponoć to wszystko wydaje się takie straszne, ale jak się już weźmie za dokumenty to w miarę szybko można wszystko załatwić - w przeciągu 2 miesięcy :)

zabawnie - bo na podróż poślubną jedziemy jako małżeństwo, ale w dokumentach jeszcze nie będzie tego widać
napisał/a: iwa2 2007-04-02 19:31
slonko, dobrze, że założyłaś ten temat bo teraz muszę się dowiedzieć co mam zrobić a mam taką dziwną sytuację (że też o tym wcześniej nie pomyślałam). Muszę wyrobić sobie paszport bo po ślubie jedziemy w podróż i miałam to zrobić niedługo a przecież po ślubie będzie już nieważny bo zmieniam nazwisko. Przeczytałam, że dowód zmienia się zaraz po ślubie ale byłyby jaja w dowodzie inne nazwisko a w paszporcie inne
muszę się dopytać co w takiej sytuacji
napisał/a: kasia_b 2007-04-02 20:48
iwa ja bym na Twoim miejscu poczekała na wymianę paszportu jeśli nie jest bardzo konieczna, na dowodzie nawet z panieńskim nazwiskiem, możesz się swobodnie poruszać po grajach UE chyba, że potrzebujesz dalej to musisz sie dowiedzieć w biurze paszportowym co zrobić, ja np. czekam na wymianę dowodu do października i chodzę z takim nieważnym książeczkowym
napisał/a: Anetka1 2007-04-02 21:41
iwa, ja też się nad tym zastanawiałam i jak rezerwowaliśmy wycieczkę to się dopytałam. Po prostu dalej jedziesz jako panna,przecież na granicy nikt nie będzie tego jeszcze sprawdzał. Ja wymienie dokumenty dopiero jak odbierzemy mieszkanko i będę miała zmienione zameldowanie. Bo wczesniej to nie ma sesnu.
napisał/a: iwa2 2007-04-03 06:53
dziewczynki tylko ja nie mam paszportu, miałam ważny do 2006 roku a chcemy jechać do Egiptu więc i tak będę musiała go mieć. Gdybym miała ważny paszport nie byłoby problemu bo nie zmieniałabym dowodu i już a tak to zmienia się cała ta sytuacja.
napisał/a: Belay 2007-04-03 08:21
Jeśli ktoś zmienia meldunek - to trzeba to załatwić, przed złożeniem wniosków o wydanie nowych dokumentów :) - ale to chyba logiczne.

Po ślubie oprócz wymiany dowodu i paszportu, trzeba złożyć do Urzędu Skarbowego NIP 3 - (aktualizacja danych) - najlepiej zrobić to dopiero po odbiorze nowego dowodu, gdyż trzeba tam wpisać nowy numer dowodu.

Poza tym, jeśli macie konto bankowe - trzeba też zgłosić zmianę danych do banku oraz złożyć nowy wzór podpisu.

slonko - nie przejmuj się tym meldunkiem :) - my mimo tego, że mieszkamy w jednym mieście, jesteśmy zameldowani gdzie indziej. Ja jestem zameldowana na Piłsudskiego, J. na Piastowskiej, a mieszkamy na Paderewskiego ;) - to jest dopiero chore :)
napisał/a: MonikaLuc 2007-04-03 08:26
hehe, tylko na P (Piłsudskiego, Piastowskiej, Paderewskiego)

Belay, dobrze o tym wszystkim piszesz !! muszę spisać sobie wszystko o czym pisałyście. Te urzędy banki... cholipka.. sporo tego...
napisał/a: orka2 2007-04-03 08:30
No i nie zapomnijcie o prawie jazdy :)
A powiedzcie mi gdzie mam pozniej zglosic sie po wyrobienie nowego dowodu i prawka skoro bede zmieniac stale zameldowanie z Cisca na Czestochowe ?? czy to wsyztsko jzu w Czewie musze zalatwic, a w Ciscu zglosic tylko ze sie wymeldowuje :)
slonko napisal(a):Ach, co do zameldowania to nie wiem jak to ma być, bo my po ślubie będziemy wynajmować mieszkanko w Warszawie. Ale nie sądzę, abyśmy mogli się tam meldować na stałe. Raczej tylko tymczasowo.

Ja jestem aktualnie zameldowana tymczasowo w czewie ale jesli bedziesz chciala sie zameldowac na stale w warszawie to nie ma problemu najmnijeszego :) tylko jesli bedziecie tam mieszkac krotko to lepiej nie meldowac sie od razu na stale bo pozniej znow musiscie wszystkie papiery wymieniac a tak przy tymczasowym to nic nie trzeba zmieniac :)