Ksiądz odmówił wygłoszenia zapowiedzi

napisał/a: truskawkiz 2009-04-22 11:49
Witajcie. Koleżance narzeczonej ksiądz odmówił wygłoszenia zapowiedzi, dlatego że bierze ślub w innej parafi niż swoja bądź narzeczonego. Nie wiem jak się dalej jej losy potoczyły, ale za kilka dni wybieramy się to tego samego księdza w tej samej sprawie i w takich samych okolicznościach. Czyli podsumowując: ślub mamy nie w żadnej z naszych parafi, tylko w innej. Pozwolenie na ślub w innej parafi załatwione jest przeze mnie (nie było żadnych problemów).
Zatem:
1) Jak rozmawiać z księdzem aby wytłumaczyć mu, że jest to jego obowiązek i że ma nie robić problemów?
2) Jak prośbą ani groźbą nie pójdzie to jakie są metody odwoławcze? Gdzieś czytałem o możliwości udzielenia dyspensy od wygłoszenia zapowiedzi przez biskupa, ale nic na ten temat nie wiem. Osoby, które mają jakąś wiedzę na ten temat tzn. co mówi prawo kanoniczne na ten temat bądź innne przepisy prawa kościelnego uprzejmie prosiłbym o wypowiedzenie wraz z ewentualnymi cytatami z prawa. Z góry wieelkie dzięki wszystkim.

PS. Ksiądz o którym wyżej mowa jest proboszczem parafi na małej wsi i ma przekonanie, że może wszystko.
napisał/a: aniawawa1 2009-04-22 11:58

O kurcze ja tez biore slub w innej parafii niz nasze, mam nadzieje ze nie wywinie nam takiego numeru.
Ja na miejscu tej kolezanki pojechalabym do biskupa i powiedziala jak sprawa wyglada.
Skoro macie pozwolenie na slub to mysle ze nie powinno byc klopotow z zapowiedziami, no a w razie czego to na drugi dzien bylabym u biskupa.

Znam przypadek ze w obu parafiach Narzeczonych odmowiono im slubu ze wzgledu na zamala "co laske". Pojechali do biskupa (akurat zarowno jeden jak i drugi proboszcz jemu podlegal) powiedzieli co i jak i biskup nakazal aby obaj proboszcze udzielili im slubu calkiem za darmo.

Jak widac tez mozna, a rzecz dziala sie w nieduzych miejscowosciach gdzie nie ma innego kosciola w diecezji lubelskiej.
napisał/a: Gvalch'ca 2009-04-22 13:21
No to dziewczyny zaczynam się martwić. Pociesza mnie to że mój proboszcz to znajomy rodziców, pracował z moją mamą w jednej szkole itd., ale z drugiej strony to kawał buca jest :/
napisał/a: ~gość 2009-04-22 15:20
truskawkiz napisal(a):PS. Ksiądz o którym wyżej mowa jest proboszczem parafi na małej wsi i ma przekonanie, że może wszystko.
proste, powiedz że zgłosisz się z tym problemem do kurii. Od razu ustąpi na 100%.
No chyba że faktycznie nie musi ale wątpię w to.
napisał/a: repcak1 2009-04-22 17:12
Ja bym tego ksiedza poprosił w takim wypadku o przytoczenie mi jakiegoś artykułu z prawa kanonicznego bądź czegoś innego na jakiej podstawie nie chce dać zapowiedzi. Ciekawe, czy cos na to by odpowiedział.
napisał/a: mantra1 2009-04-24 07:18
Pytanie podstawowe - jak uzasadnił swoją decyzję? Najlepiej dopytać znajomego księdza co zrobić :) Bo prawdopodobnie są odpowiednie przepisy które możecie mu przynieść :)
napisał/a: Misia7 2009-04-24 07:24
Też słyszałam o czymś takim, że ksiądz nie chciał wygłosić zapowiedzi. Z tego co się orientuje to ksiądz ma obowiązek wygłosić zapowiedzi, bez względu na to, gdzie młodzi biorą śluib. Ale wiecie, każdy ksiądz jest inny. I jak się uprze to nie wygłosi. Wtedy można pewnie iść do jego przełożonego czyli biskupa.
napisał/a: truskawkiz 2009-06-05 12:22
Witajcie, sprawa ma się następująco. Byliśmy u proboszcza i ZGODZIŁ się wygłosić zapowiedzi. Normalnie z N przychodzimy do kancelari, mówimy, że chcemy dać, a on proszę o kartkę, należy się 100zł i przyjdźcie za 2 tygodnie.
napisał/a: Misia7 2009-06-05 12:24
truskawkiz napisal(a):Normalnie z N przychodzimy do kancelari, mówimy, że chcemy dać, a on proszę o kartkę, należy się 100zł i przyjdźcie za 2 tygodnie.

Konkretny ten ksiądz i dość bezpośredni. Ale ważne, że udało się to załatwić i te zapowiedzi wygłosi.
napisał/a: mnpszmer 2009-06-05 12:45
Wiecie co po prostu ręce mi opdadają!!!No dosłownie cyrk!!!zamiast ułatwić młodym ludziom żeby wzięli ślub to jeszcze księża robią problemy.A potem się dziwnią,że młodzi się nie żenią.Bez sensu!!!!!!!!!!!!!!
truskawkiz, Ale cieszę się, że ci się udało :)