Wesele całe w kwiatach

Kwiaty bez wątpienia stanowią jeden z ważniejszych elementów uroczystości ślubnej. Okazuje się, że kwiaty są też jedną z trzech rzeczy, które goście weselni najlepiej zapamiętują z całego ślubu - zaraz po menu przyjęcia i - oczywiście - wyglądzie panny młodej.
/ 16.03.2008 23:02
.......
Kwiaty bez wątpienia stanowią jeden z ważniejszych elementów uroczystości ślubnej. Okazuje się, że kwiaty są też jedną z trzech rzeczy, które goście weselni najlepiej zapamiętują z całego ślubu - zaraz po menu przyjęcia i - oczywiście - wyglądzie panny młodej.

Wesele całe w kwiatachW starożytnym Rzymie młoda para dekorowana była girlandami z kwiatów, które symbolizowały płodność i długowieczność. Czasem wśród kwiatów znajdował się jeszcze czosnek, który miał odstraszać zło. Dziś kwiaty symbolizują raczej panieńską czystość, a ich zapach ma nam zawsze przypominać ten dzień. Natomiast zwyczaj rzucania ślubnego bukietu w grupę panien przywędrował do Europy z Ameryki - całkiem prawdopodobne jest, że zapoczątkowany tam został przez jakąś siatkarkę! Pannom doradzamy, by przed ślubem potrenowały łapanie bukietu, bo - jak głosi tradycja - ta, która złapie bukiet panny młodej, wyjdzie za mąż następna.

Jak wybrać kwiaciarnię


Pierwszym krokiem do wybrania odpowiednich kwiatów jest wybór odpowiedniej kwiaciarni, dostawcy kwiatów czy firmy zajmującej się przygotowaniem dekoracji na śluby i przyjęcia weselne. To kwiaty nadadzą styl ceremonii i przyjęciu, więc od tej decyzji wiele zależy. Oto, co powinnaś wziąć pod uwagę i pytania, jakie powinnaś zadać przed jej podjęciem:
  • Jeśli nie masz jeszcze swego ulubionego kwiaciarza albo zamierzasz wziąć ślub w miejscu, które jest dla Ciebie nowe, podpytaj rodzinę i znajomych o ich rekomendacje. Natomiast jeśli marzy Ci się coś bardzo wyjątkowego, warto się wybrać na wystawy kwiatów. Zresztą nawet wyszukanie firmy w Internecie może być dobrym rozwiązaniem, bo dziś każda dobra firma ma swoją stronę.
  • Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odwiedzić kilka kwiaciarni - co najmniej trzy, by wyrobić sobie zdanie o cenach oraz o możliwościach kwiaciarzy. Przyjrzyj się wystrojowi kwiaciarni, sprawdź, czy sklep jest czysty, a obsługa dobrze zorganizowana. Poproś o zdjęcia wykonanych przez kwiaciarzy dekoracji i bukietów. Dobry usługodawca powinien dysponować fotografiami swych poprzednich aranżacji - ale sprawdź również, czy zdjęcia są wykonane niedawno i czy przedstawiają kilka różnych dekoracji, a nie jeden i ten sam bukiet pokazany pod różnymi kątami.
  • Na wizytę w kwiaciarni weź ze sobą zdjęcia sukni ślubnej, wycinki z magazynów, które przedstawiają Twoje wymarzone dekoracje, pokaż też, jakie wazony będą wykorzystane podczas przyjęcia, spisz wszystkie swoje pomysły dotyczące dekoracji na uroczystości.
  • Dobry kwiaciarz powinien uważnie słuchać Twoich próśb i chętnie współpracować. Powinna to być osoba, z którą masz dobry kontakt, a jak ją wybierzesz, upewnij się, że to ona będzie odpowiedzialna za przygotowanie kwiatów dla Ciebie. Przy okazji sprawdź, czy budżet, jaki na ten cel przygotowaliście, jest realny i dostosuj go do usługi lub usługę do budżetu.
  • Zamówienie u kwiaciarza czy w firmie zajmującej się dekoracją uroczystości należy złożyć sześć do ośmiu miesięcy przed ślubem. Wcześniej powinniście już mieć umówioną salę weselną i wiedzieć, jaka dekoracja będzie w niej potrzebna. Jeśli zamierzacie dekorować wszystkie stoły, musicie wiedzieć, jak wiele ich będzie i jak wielu spodziewacie się gości. Podczas składania zamówienia i podpisywania umowy warto też wspomnieć, jak wyglądać będą świadkowie - jaki będzie kolor sukni świadkowej i jakie kwiaty do niej będą pasować.
  • Jeśli potrafisz sama tworzyć ładne kompozycje kwiatowe, lub jesteś gotowa się tej sztuki nauczyć, a także pragniesz, by sala weselna była bogato przystrojona kwiatami i potrzebować ich będziesz bardzo wielu, wybierz się na giełdę kwiatową. Z reguły giełdy prowadzą sprzedaż hurtową, ale możliwe są też zakupy detaliczne - a ceny są naprawdę zachęcające - za kwiaty zapłacisz do 10 razy mniej niż w kwiaciarni.
Kilka praktycznych zasad

Wydaje się, że najważniejszy jest wybór kolorów kwiatów, które się Wam podobają, ale równie istotne jest by pasowały one do wnętrza, w którym odbywać się będzie przyjęcie oraz ceremonia.

Najlepiej wybierzcie kwiaty, które kwitną w sezonie Waszego ślubu. Przy tym, jeśli kupicie je w kwiaciarni a nie w supermarkecie, możecie uzyskać wiele cennych rad i pomocy. Im kwiaty są świeższe, tym ich liście są bardziej zielone a kolor kwiatu intensywniejszy. Jeśli kupicie kwiaty w pąkach, postoją dłużej, ale na ślub wybierzcie jednak ładnie rozwinięte, bo nie jest to uroczystość wielodniowa, a kwiaty powinny się najlepiej prezentować właśnie w tym wybranym dniu.

Jeśli chcesz mieć ślub "pod tytułem", czyli z tematem przewodnim, co jest modne na Zachodzie, także wybierz temat pasujący do pory roku, w której ceremonia się odbywa. Wiosną i latem wybierz kolory pastelowe i delikatne, dużo bieli a także różu. Jeśli dzień ślubu wypada na jesieni lub w zimie, gdy wcześnie się ściemnia, wybierz mocniejsze, bardzie intensywne kolory. Czerwień, pomarańcz, dużo zieleni w połączeniu z światłem świec na pewno zrobi niezapomniane wrażenie na Twoich gościach.

Porady na cztery pory roku

Zaoszczędzisz, jeśli zdecydujesz się na wybór kwiatów, które kwitną w sezonie Twego ślubu. A może gałązek kwitnących krzewów? Kwiat wiśni wygląda bajecznie na wiosnę, podobnie jak świeże zielone młode listki krzewów w kwietniu. Jesienią pięknie wyglądają gałązki z owocami dzikiej jabłoni, a zimą - gałązki ostrokrzewu.

W modzie są dziś kompozycje kwiatowe z elementem kwiatów egzotycznych. Ładnie wyglądają z anturium, orchideą i liliami. Zamiast nich możesz jednak przystroić stoły małymi wazonami z kwiatami lub tylko jednym kwiatem. Stworzysz więcej miejsca dla tac z daniami oraz kieliszków, a przy okazji oryginalnie udekorujesz stoły.

Pamiętaj też o zasadzie: im kwiaty są droższe, tym są na ogół trwalsze. Jak wszystko w życiu, im wyższą ma wartość, tym jest droższe. Dobrym zakupem będą więc: lilie, orchidee, anturium i amarylis.