W poprzednim artykule opisałem swoją przygodę z tańcem. Przypuszczam, że większość z Was ma swoją własną przygodę z tańcem w części podobną do mojej. W głowie macie mnóstwo pytań, na które trzeba znaleźć szybką odpowiedź. A najważniejsze pytanie, to takie, którego wątek nie daje Wam spać spokojnie "Jestem beztalenciem tanecznym, nie mam słuchu, do wesela pozostało niewiele czasu, a chciałbym (chciałabym) jakoś dobrze zatańczyć na swoim weselu. Ten pierwszy taniec... Przecież wtedy wszyscy będą na nas patrzeć. Czy jest jakiś sposób, aby tę beznadziejną sytuację rozwiązać?"
Okazuje się, że sposobów jest mnóstwo tylko trzeba spokojnie i rzeczowo podejść do problemu.
Zacznę od krótkiego scharakteryzowania muzyki granej na weselu. Z mojej praktyki wynika, że na weselu mamy muzykę weselną dwojakiego rodzaju: standardową i artystyczną. Muzyka weselna standardowa, to taka, którą gra 99% zespołów. Natomiast pozostałe 1% to muzyka weselna artystyczna. Rodzaj granej muzyki zasadniczo określają nasze możliwości finansowe. Na muzykę weselną artystyczną mogą sobie jedynie pozwolić rodziny, które stać na opłacenie renomowanych artystycznych zespołów (lub orkiestr) estradowych. Wtedy taki zespół może wykonać niemal każdy rodzaj muzyki, jaki tylko zażyczy sobie para młoda. W mojej praktyce nie miałem jeszcze okazji ani ja, ani moi znajomi filmować, ani fotografować takiego wesela, na którym grałby artystyczny zespół estradowy, a przyznam, że razem ze znajomymi obsłużyliśmy już kilkaset wesel.
Macie już pierwszą radosną wiadomość. Na 99% wesel zespoły muzyczne grają typowe utwory weselne oraz przeboje. Utwory te charakteryzują się prostotą rytmu (najczęściej jest to rytm marszowy lub fokstrotowy) i wpadającą w ucho melodią.
Druga radosna wiadomość, to zasadniczo każdy zespół weselny stara się grać w taki sposób, aby rozbawić gości weselnych. (Jeśli zespoły zapominają o tej zasadzie, to szybko wypadają z rynku). Stąd zespoły weselne mają bardzo elastyczny repertuar muzyczny. Z reguły grają swój sprawdzony repertuar i bacznie obserwują gości weselnych. Jeśli repertuar się sprawdza na danym weselu, to świetnie, ale jeśli się nie sprawdza, zespół błyskawicznie zmienia swój repertuar poszukując takiej muzyki, przy której goście weselni najlepiej się bawią.
Trzecia radosna wiadomość, to para młoda wybiera zespół muzyczny (a nie odwrotnie). Więc od samego początku para młoda ma wpływ na wybór muzyki oraz stylu jej wykonania. Każdy zespół prezentuje swój indywidualny styl wykonania muzyki weselnej.
A skoro już wiecie jakiego rodzaju muzyka grana jest na weselach, nie pozostaje Wam nic innego jak poszukać właściwego i skutecznego sposobu, który pozwoli Wam w krótkim czasie nauczyć się tańczyć do muzyki weselnej.
Zasadniczo są 4 sposoby nauczenia się tańczyć:
- poszukać kogoś ze znajomych kto potrafi tańczyć w sposób odpowiadający waszym oczekiwaniom i poprosić tę osobę, aby nauczyła Was tańczyć
- zapisać się na kurs tańca grupowy
- zapisać się na kurs tańca indywidualny (indywidualne lekcje tańca)
- uczyć się samemu na podstawie podręczników, kaset wideo, płyt DVD, kursów multimedialnych itp.
www.wifotan.com