Ślub zimą - wady i zalety

Wydawałoby się, że śnieg i mróz za oknem nie mają wpływu na gorące pragnienie wstąpienia w związek małżeński, lecz nadal stosunkowo niewiele par decyduje się na organizację ślubu i wesela w grudniu czy w styczniu. Jakie zalety i wady mają zimowe śluby?

Wybór daty ślubu zależy od wielu czynników. Po pierwsze nasze upodobania, po drugie (i chyba w dzisiejszych czasach najważniejsze) dostępność sali i po trzecie (zgodnie z tradycją) w miesiącu ślubu powinna pojawić się literka "r". Który miesiąc jest najlepszym na ślub i wesele? Większość pewnie powie, że lato to najlepsza opcja, zaś zima to najgorszy wybór. Zdecydowanie się z tym nie zgadzamy i dlatego przedstawiamy wam zalety i wady ślubu zimowego.

Jak zaplanować ślub w Boże Narodzenie? 

Ślub zimą - zalety

 1. Pierwsza zaleta wynika właśnie z tego, że organizowanie wesela zimą nie jest aż tak popularne – tym samym łatwiej o znalezienie lokalu i zespołu na zimowy termin. Ze względu na to, że czasem trzeba rezerwować miejsce na wesele nawet z 2-letnim wyprzedzeniem, coraz więcej par decyduje się na terminy zimowe tylko dlatego, że są one jeszcze wolne.
 2. Zimą również mniej osób planuje dłuższe wyjazdy, więc jest szansa, że wesele nie będzie kolidowało z zaplanowanymi urlopami niektórych gości.
 3. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na ślub w okresie Bożego Narodzenia, piękny wystrój kościoła będzie gwarantowany i zapewni wyjątkowy nastrój podczas uroczystości.
 4. Ponadto wesele będzie okazją do spędzenia Świąt w liczniejszym niż zazwyczaj gronie i w rodzinnej atmosferze. Okres Bożego Narodzenia to także czas wolny od pracy, więc tym większe szanse, że większość zaproszonych gości pojawi się na weselu.
 5. Zima to dobry okres na ślub dla tych osób, które źle znoszą upały. Panna młoda przy niższej temperaturze będzie spokojniejsza o swój wygląd i makijaż. Podczas zabawy na weselu chłód nikomu nie grozi, a jednocześnie nie ma obaw, że goście nawet siedząc przy stołach będą ocierać pot z czoła.
 6. Dla panny młodej ślub zimą oznacza także okazję do założenia – bardziej oryginalnego niż popularne bolerka i szale – futerka lub futrzanej narzutki, w której z pewnością będzie się wyróżniać.
 7. Do tego bajkowa sceneria rodem z „Królowej Śniegu” i wyjątkowe zdjęcia z pleneru gwarantowane. Można popuścić wodze fantazji wynajmując sanie z konnym zaprzęgiem specjalnie na potrzeby sesji zdjęciowej lub zabierając ze sobą narty.

Wesele połączone z wypadem na narty czy lodowisko, to niebanalne propozycje dla rodziny i najbliższych. Z kolei na sympatyków nart biegowych czekają profesjonalne trasy, których w okolicach Karpaczu czy Jakuszyc, nie brakuje. Dlatego też, chcąc w pełni podkreślić zimową aurę, młoda para wybiera na organizację ceremonii ślubnej właśnie salę weselną, usytuowaną nieopodal całorocznych bądź dośnieżanych stoków. Popularnością cieszą się także poprawiny przy ognisku, z grzanym winem lub piwem. Atrakcjami dla młodszych gości mogą być bitwy na śnieżki czy wspólne lepienie bałwana. Dobrą zabawę dla weselników zagwarantują także przejażdżki bryczką czy kulig
– dodaje ekspert Dworu Korona Karkonoszy - Joanna Hoc-Kopiej. 

Czy ślub w Boże Narodzenie to dobry pomysł? 

Fot. Materiały prasowe

Ślub zimą - wady

 1. Nie ukrywajmy – niektórzy z nas po prostu nie lubią zimna. Jeśli na dodatek nos panny młodej robi się z tego powodu intensywnie czerwony, to z pewnością nie będzie zachwycona pomysłem wzięcia ślubu zimą.
 2. Z pewnością trzeba będzie przemyśleć kwestię składania życzeń pod kościołem. Lepszym wyjściem będzie składanie ich już w sali weselnej lub chociaż w przedsionku kościoła, aby zarówno para młoda, jak i czekający goście, nie przemarzli za bardzo.
 3. Zimą istnieje też większe ryzyko brzydkiej pogody, która może zepsuć plany związane z sesją zdjęciową. Ponadto nawet jeśli pogoda dopisze i plener będzie się odbywał w otoczeniu iskrzącego się w słońcu śniegu, to niska temperatura może być uciążliwa i ograniczyć możliwości w zakresie wykonywania zdjęć.
 4. Można by się także spierać o widoczność białej sukni na śniegu, choć fotografowie i na to mają sposoby. Istnieje także alternatywa w postaci zdjęć w studio.