Ojciec panny młodej - obowiązki

panna młoda i ojciec fot. Fotolia
Poznaj najważniejsze zadania ojca panny młodej!
panna młoda i ojciec fot. Fotolia

Nie ulega wątpliwościom, że w dniu ślubu najważniejsi są nowożeńcy. Podkreśla się też rolę druhny, ale w całej tej weselnej otoczce, zapomina się o roli taty panny młodej. To właśnie przed nim stoi szereg zadań do wykonania. Zobacz, o które chodzi.

Poznaj 7 obowiązków druhny

Pomoc w usadzeniu gości

Twój tata i tata twojego partnera na pewno w 100% znają członków waszych rodzin. Z ich pomocą dużo łatwiej wam będzie usadzić wszystkich gości, tak, aby zwaśnione ciotki nie siedziały obok siebie, a ukochane kuzynki w dwóch różnych kątach sali.

Błogosławieństwo

W polskiej tradycji błogosławieństwo to bardzo istotny punkt ślubu. Ważne jest, aby rodzice pary młodej przygotowali sobie wcześniej tekst błogosławieństwa, by trema, stres i wzruszenie nie odebrały im mowy.

Przykładowe teksty błogosławieństwa

Poprowadzenie do ołtarza

Tak, ojciec prowadzący pannę młodą do ołtarza to scena wprost z amerykańskiego filmu, ale i w Polsce ta tradycja staje się coraz bardziej modna. Wystarczy ustalić z księdzem wszelkie formalności i śmiało możesz poprosić ojca o poprowadzenie do ołtarza.

Kwestia alkoholu

Zwykle to ojcowie pary młodej zajmują się wyborem alkoholu. W wielu regionach Polski istnieje nawet zwyczaj, zgodnie z którym to tata panny młodej lub pana młodego roznosi alkohol do stolików gości, aby zaakcentować rolę gospodarza przyjęcia.

Sprawdź, ile dań ciepłych powinno pojawić się na weselu

Zapewnienie transportu

Wesele zwykle odbywa się w rodzinnym mieście panny młodej. To dlatego na barkach ojca panny młodej spoczywa odpowiedzialność za zapewnienie transportu gościom.