fot. Fotolia/Polki.pl
Ogólne informacje o kaliach
Na początek mała systematyka. Pisząc w tym artykule o "kaliach" mam na myśli całą rodzinę kwiatów, które spotkać można pod nazwami: cantedeskia, kalijka i kalia.
Kwiaty te pochodzą z środkowo-południowej Afryki i charakteryzują się pięknymi kielichowatymi kwiatami, które wyrastają na długiej i sztywnej łodydze. Dzięki czemu stały się bardzo popularnym kwiatem ciętym używanym w bukieciarstwie. W Polsce uprawiane są także jako rośliny doniczkowe.
Zastosowanie
We florystyce ślubnej kalie występują głównie w bukietach ślubnych, butonierkach, korsarzach i ozdobach włosów. Rzadziej są natomiast używane w dekoracji stołów, samochodów czy kościołów.
W bukietach ślubnych kalie potrafią dopasować się do każdej stylistyki i różnych kwiatów. Doskonale wyglądają także w pojedynkę w prostych, ascetycznych i eleganckich kompozycjach.
Zobaczcie koniecznie: Bukiety ślubne z kalii
fot. Fotolia/Polki.pl
Kolorystyka kalii
Kalie występują w następujących kolorach: białym, kremowym, żółtym, różowym, fioletowym, purpurowym, czerwonym, pomarańczowym i herbacianym.
Zapach
Kalie w zależności od odmiany mogą mieć niewyczuwalny zapach, delikatny lub bardzo specyficzny. Gnijące kalie wydzielają bardzo przykry zapach.
Sezon na kalie
Kalie dostępne są w Polsce przez cały rok. Szczytowy sezon na kalie przypada różnie w zależności od konkretnej odmiany.
fot. Fotolia/Polki.pl
Cena kalii
Kalie należą do kwitów o średniej cenie. Ich cena waha się w zależności od miesiąca. Tańsze kwiaty kupimy od krajowych producentów. Nieco droższe są kwiaty sprowadzane z zagranicy.
Trwałość
Kalie są bardzo trwałymi kwiatami. Wytrzymują bez wody nawet kilkanaście godzin. Idealnie sprawdzą się zatem w bukietach ślubnych, jako ozdoba włosów czy w bukiecie do butonierki. W wazonie z wodą powinny wytrzymać tydzień.
Symbolika
Kiedyś kalie były odbierane jako symbol żałoby. Dziś przypisuje im się bardziej przyjazne znaczenie. Kalie oznaczają podziw i piękno.
Zobacz inne hasła w Encyklopedii kwiatów ślubnych