fot. Fotolia
Ogólne informacje o jaskrach
Jaskry to kwiaty, które rosną na całej kuli ziemskiej w liczbie około 400 gatunków. W Polsce najbardziej rozpoznawalnymi i dziko rosnącymi gatunkami są jaskry bulwkowe i kaszubskie. Oba charakteryzują się żółtymi niepełnymi, drobnymi kwiatami o 5 płatkach. Rosną głównie na łąkach. Spośród tych kilkuset gatunków tylko jaskier azjatycki jest uprawiany na kwiaty cięte i doniczkowe. Charakteryzuje się on najbardziej efektownymi, pełnymi kwiatami.
Zastosowanie
Z roku na rok zwiększa się zainteresowanie jaskrami, a co za tym idzie rośnie też liczba gospodarstw, które hodują odmiany na kwiaty cięte. Z uwagi, że to dość drogi kwiat najczęściej wykorzystywany jest on w bukietach ślubnych i butonierkach. W dekoracjach stołów wykorzystywany jest raczej z umiarem (jeden kwiat w wazonie lub jako towarzysz innych kwiatów). Niemniej jednak to kwiat, który warty jest uwagi ze względu na swoją delikatność i unikalność.
Kolorystyka jaskier
W gronie jaskier azjatyckich odnajdziemy odmiany jednobarwne (białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, niebieskie) oraz wielobarwne (m.in. biało-różowe, biało-fioletowe, różowo-czerwone, pomarańczowo-czerwone).
fot. Fotolia/ kolaż Polki.pl
Zapach
Jaskry charakteryzują się delikatną kwiatową wonią.
Zobacz także: Bukiety ślubne z jaskier
Sezon na jaskry
Zasadniczy sezon na jaskry trwa od końca marca nawet do końca lipca (zależy od odmiany). Kwiaty te oczywiście można też sprowadzić w pozostałych miesiącach roku, ale trzeba liczyć się z ich wyższą ceną.
Cena jaskier
Cena jaskier jest wysoka. Wiązanka ślubna z samych jaskrów będzie dość kosztowna, choć to nie oznacza, że nie warta jest swojej ceny.
fot. Fotolia/ kolaż Polki.pl
Trwałość
Jaskry są trwałymi kwiatami. Bez problemu wytrzymają w wiązance ślubnej przez całą uroczystość. Jeśli planujecie sesję ślubną dzień lub dwa po ślubie, kwiaty powinny bez problemów doczekać tego momentu.
Symbolika
Jaskry symbolizują bogactwo i dobrobyt.
Przejrzyj także: Encyklopedia kwiatów ślubnych