Śmieję się że jest to bardzo seksistowski zwyczaj, ponieważ panna młoda musi sprzątnąć potłuczone skorupy, a pan młody w tym czasie częstuje gości alkoholem i słodyczami.

Jakie zwyczaje ślubne są na Kaszubach?

Co region, to ślubny obyczaj. Przeczytajcie wspomnienia Anety, która niedawno była na kaszubskim weselu. Zwłaszcza jeśli chcecie się dowiedzieć co to jest poltrabent i czym charakteryzują się kaszubskie poprawiny?
/ 23.09.2010 10:02
Śmieję się że jest to bardzo seksistowski zwyczaj, ponieważ panna młoda musi sprzątnąć potłuczone skorupy, a pan młody w tym czasie częstuje gości alkoholem i słodyczami.

Poltrabent i kaszubska gościnność

Aneta: „Ujęła mnie tamtejsza gościnność względem każdego gościa. Ciekawym zwyczajem jest poltrabent, praktykowany na Kujawach, ale także w Wielkopolsce i na Śląsku. Pochodzi z niemieckiej zbitki słów, w wolnym tłumaczeniu powiemy: „wieczór hałasu”. I faktycznie jest głośno!

Polecamy: Złodzieje na weselach - na co uważać?

Tłuczenie szkła i sprzątanie potłuczonych skorup

W przeddzień ślubu do panny młodej przychodzi kto może: rodzina, znajomi, sąsiedzi – najczęściej z kartkami z życzeniami oraz ze szkłem, którego nie żal poświęcić i zbić. Właśnie, trzeba koniecznie jak najgłośniej bić przyniesione talerze, szklanki, wazony – co kto woli. Widowisko ma najczęściej miejsce na progu domu. Śmieję się że jest to bardzo seksistowski zwyczaj, ponieważ panna młoda musi sprzątnąć potłuczone skorupy, a pan młody w tym czasie częstuje gości alkoholem i słodyczami. Nie ma w tej tradycji sprawiedliwości, oj nie ma!

Zobacz: Polskie gwiazdy i celebrytki w bieli - galeria

Huczne poprawiny

Po mojej wizycie Kaszuby będą mi się już zawsze kojarzyły z huczną gościnnością, oprócz poltrabentu, bardzo hucznie i głośno wyprawia się też poprawiny. Np. na Mazowszu uczestniczy w nich najbliższa rodzina i świadkowie, zaś na Kaszubach – każdy gość obecny na weselu. Co więcej, to państwo młodzi obsługują gości, wspólnie. W przypadku tej tradycji mamy nareszcie równouprawnienie”.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe ślubne zwyczaje regionalne?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/12.12.2016 10:06
Byliśmy na weselu w Hotelu Miłosz w Kartuzach. Było super. Powiem wam, że to zupełnie inne wesele niż taki tradycyjne w pozostałych rejonach Polski.
/01.08.2013 19:16
jak się ubrać na Polterabend?
/31.05.2012 15:53
Małe sprostowanie co do Polterabend - jest równouprawnienie. Podczas całej hucznej zabawy pan młody częstuje alkocholem i napojami, a panna młoda ciastem, tłuczenie szkła odbywa się do 24:00 (zazwyczaj :) ), potem młodzi razem sprzątają swoje "szczęście".