Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając oprawę muzyczną na ślub i wesele? Ja np. nie mam pojęcia czy lepiej wynająć jakiego organistę czy dodatkowo kwartet smyczkowy, czy to się zamawia w kościele czy z zewnątrz? Czy może harfistkę? No i czy wtedy zupełnie oddzielne dwa zespoły – jeden na ślub, drugi na wesele czy można to jakoś połączyć i jak będzie taniej?
Oprawa muzyczna ślubu zależna jest przede wszystkim od miejsca, gdzie ta uroczystość będzie. Jeśli chodzi o ślub kościelny – zazwyczaj części stałe Mszy grane są przez organistę (najczęściej z parafii). Aby dowiedzieć się czy można wprowadzić z zewnątrz swojego muzyka, np. kwartet smyczkowy, harfistkę, flecistkę czy np. chór, trzeba porozmawiać z księdzem z parafii, w którym będziesz brała ślub. To w dużej mierze od niego zależy, czy zezwoli na dodatkowa oprawę mszy. Druga sprawa – jeśli już ksiądz zezwoli na wprowadzenie muzyka z zewnątrz należy uzgodnić z organistą repertuar. I najczęściej jest tak, że części stałe mszy gra organista, a resztę – muzycy.
Przykładowa oprawa muzyczna ślubu, tradycyjna:
np. dla kwartetów smyczkowych, harf, skrzypiec…
- Tomaso Albinoni „Adagio”
- Mendelssohn „Marsz weselny”
- Wagner „Marsz weselny”
- Schubert „Serenada”
- Schubert „Ave Maria”
- G.Donizetti „Ave Maria”
- Pachelbel „Canon”
- J.S. Bach Aria na strunie G
Inna sprawa – jeśli nie chcesz, żeby organista z parafii grał na Twoim ślubie, należy dopytać także księdza czy istnieje taka możliwość. Zazwyczaj jednak jest tak, że organiście i tak należy zapłacić, pomimo, że nie będzie grał. Taka zasada przyjęła się i jest powszechnie praktykowana.
Zobacz także: Tort ślubny - nie lubię, więc co podać?
Muzyków organizuje się zazwyczaj z zewnątrz, ale można podpytać w Kościele, czy mogą kogoś polecić. Czasami przy parafiach działają grupy muzyczne, np. chóry. Jeśli podoba Ci się to jak śpiewają – warto dopytać o koszty ich wynajęcia.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku organizacji muzyków na ślub w USC. Jest tylko mała różnica polegająca na tym, że mamy większą dowolność w doborze repertuaru. W kościele obowiązują kanony, nie każdy utwór może zostać zagrany podczas mszy. W przypadku urzędu jest już łatwiej, ale i tak oprawę muzyczną ślubu cywilnego ustala się z urzędnikiem.
Bez względu na to czy mamy ślub kościelny czy cywilny – nie możemy sami decydować o tym, co i kiedy będzie grane – trzeba to wszystko ustalić. Zazwyczaj doborem repertuaru powinien zająć się muzyk, którego wynajmujemy. Do jego obowiązków należy kontakt z organistą lub urzędnikiem i ustalenie repertuaru i podziału – kto kiedy i co gra.
Jeśli chodzi o oprawę muzyczną wesela – mamy do dyspozycji zespoły weselne, zespoły bankietowe, djów i wodzirejów. I raczej nie spotkałam się, by łączyło się muzyków w kościele z muzykami na weselu. To kogo wybierzemy na nasze wesele zależy od naszego budżetu przeznaczonego na oprawę muzyczną wesela, od naszych preferencji muzycznych, od tego jakich mamy gości. Często musimy pogodzić nasze gusta muzyczne z preferencjami gości. W końcu to dla nich też organizuje się przyjęcie i warto zadbać, by dobrze się bawili.
Zobacz także: Suknie ślubne jak z bajki Disneya - kolekcja Alfred Angelo 2011
Oczywiście przy szukaniu oprawy muzycznej ślubu, czy wesela – warto podpytać znajomych, poszukać w Internecie namiarów na muzyków. Potem powinno się umówić na spotkanie, posłuchać ich na żywo.
Jeśli zależy nam na tradycyjnej oprawie – chcemy mieć muzyków przy wyprowadzeniu z domu pana młodego, panny młodej, graniu przy błogosławieństwie, śpiewach przy stołach – to powinniśmy dopytać muzyków, czy istnieje taka możliwość. Jeśli zdecydujemy się na typowo weselny zespół – prawdopodobnie nie będzie z tym problemów. Natomiast dużo zespołów bankietowych nie ma tego w swojej ofercie, czasami nawet nie prowadzą zabaw weselnych, dlatego najpierw musicie dokładnie ustalić co chcecie mieć na swoim weselu i pod to znaleźć odpowiednich muzyków.
Na pewno najtańszą z opcji jest wynajęcie pojedynczego muzyka na ślub (koszt w granicach około 150 – 300 zł), wraz z DJem (koszt około 1500 – 2000 zł). Co jednak jest najlepszym rozwiązaniem – zależy od tego, w jakim klimacie chcecie mieć swoje wesele, jakich macie gości i jakie są Wasze preferencje. Wszak muzyka to jeden z najważniejszych elementów organizacji wesela – podczas ślubu dba o nastrojową atmosferę, a na weselu jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za nastroje gości.
Życzę udanego wyszukania oprawy muzycznej ślubu i wesela!