Dwie bajki – czyli śluby mieszane

„Wasze bajki różnią się lecz serce jedno jest...” - tak jednym zdaniem można podsumować Waszą sytuację. Miłość nie zna pojęcia granic i różnic kulturowych, zwłaszcza od kiedy Polska stała się częścią Unii Europejskiej, coraz częściej zawierane są małżeństwa mieszane.
/ 02.04.2009 10:15

Podejmujecie decyzję o wspólnym życiu, myślicie o założeniu rodziny, ślubie i ...właśnie wtedy wpadacie w popłoch. Jak pogodzić dwie zupełnie różne kultury?

Różne kultury

Każda kultura inaczej świętuje zjednoczenie się dwójki młodych ludzi, każda ma inne ceremonie i rytuały. Młode pary często z dumą podkreślają swoje pochodzenie i pieczołowicie pielęgnują rodzime tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeżeli narzeczeni wychowani byli w różnych krajach o odmiennych tradycjach kulturowych, to tylko od nich samych zależy jak do tego podejdą i jak wobec „odmienności” wybranka zachowa się rodzina i pozostali goście. Dużym wyzwaniem stojącym przed parą młodą jest umiejętne połączenie tradycji, tak aby zjednoczyć obie rodziny i zapomnieć o dzielących je różnicach. Jest to również idealny moment do stworzenia ślubu niepowtarzalnego i bardzo indywidualnego, tylko Waszego.

Łączenie tradycji

Jeśli umiejętnie wpleciecie elementy, które różnią Wasze kultury w poszczególne etapy ceremonii, będą one miłym urozmaiceniem dla Waszych gości. Pamiętajcie, że goście mogą mieć nikłe pojęcie o zwyczajach i obrzędach innych niż własne, więc warto przybliżyć kulturę kraju, z którego pochodzi nasza druga połówka. Konkretne tradycje i rytuały może wyjaśniać gościom osoba prowadząca ceremonię, przyjaciele lub drużbowie. Z pewnością też miłą niespodzianką dla gości i pamiątką będą przygotowane przez Was przewodniki ślubne, w których objaśniacie znaczenie pewnych symboli i rytuałów, które pojawią się na Waszej uroczystości.

Ceremonia zaślubin

W trakcie przygotowań do ślubu powinniście omówić z osobą, która poprowadzi Waszą uroczystość ślubną, możliwość włączenia niektórych rytuałów z innej religii. Musicie dowiedzieć się czy te elementy, które chcielibyście, by pojawiły się na Waszym ślubie, nie są przez drugą kulturę zabronione.

Jeśli Wasz ślub ma być międzywyznaniowy, to przede wszystkim musicie upewnić się, że kapłan zaakceptuje taką ceremonię. Jeżeli nie, możecie wybrać inne miejsce dla Waszej ceremonii lub znaleźć inną osobę prowadzącą. Ważne jest abyście Wy między sobą przedyskutowali wszystkie aspekty Waszych kultur, zwłaszcza jeśli zamierzacie mieć dzieci i chcecie je zapoznać z obiema religiami.

Integracyjne przyjęcie weselne

Większą dowolność w przeplataniu odmiennych tradycji daje przyjęcie weselne. Aby obie rodziny już na początku czuły się zaangażowane w to międzykulturowe przedsięwzięcie, warto porozmawiać z rodzicami, dziadkami o przebiegu przyjęcia. Poprosić o radę, które tradycje powinny być w trakcie zaprezentowane. Na pewno w ten sposób pokażecie im jak bardzo liczycie się z ich zdaniem. Oni natomiast przestaną obawiać się innego świata, który od tej pory zacznie być także Waszym światem.

Przyjęcie weselne stwarza wiele sytuacji i możliwości, by zapoznać ze sobą obie kultury. Warto chociażby tak skomponować menu, by goście skosztowali zarówno naszych tradycyjnych potraw jak i tych charakterystycznych dla kraju naszej drugiej połówki. Przy doborze dań, pamiętajmy jednak, że w niektórych krajach, pewne potrawy są zakazane.

Przyjęcie weselne może być stylizowane na kraj z którego pochodzi nasza druga połówka np. wesele w stylu hiszpańskim, do którego dobieramy odpowiedni wystrój, zamiast tradycyjnego bukietu, piękny wachlarz z róż, a zamiast oczepin – pokaz flamenco i wspólna zabawa z gośćmi.
Nie lada atrakcją dla gości weselnych może być m.in. pokaz tańca narodowego, w trakcie którego będą mogli obejrzeć tancerzy w szlacheckich kontuszach bądź bajecznie kolorowych strojach ludowych wykonujących krakowiaka, mazura, poloneza. Można nawet wszystkich gości zaangażować do wspólnego tańca. Nie zapomnijmy, by zabawa odbywała się przy mieszanej muzyce – każdy z gości powinien mieć szansę bawić się przy znanych mu melodiach.

Miłym akcentem będą podarunki dla gości od młodej pary, które nawiązują do tradycji obu krajów i są miłą pamiątką. Jeśli goście przyjezdni decydują się na dłuższy pobyt w Polsce, warto uprzyjemnić im pobyt i zaplanować zwiedzanie miasta, lub wręcz krajoznawczą wycieczkę.

Przede wszystkim takt i kompromis

Ślub i wesele zawsze jest dużym przeżyciem dla narzeczonych i ich rodzin, a tym bardziej dla tych, których związek połączy nie tylko dwójkę ludzi, ale też dwie kultury. Trzeba pamiętać by planując i przygotowując ślub wielokulturowy wspierać się wzajemnie, rozmawiać i być gotowym na kompromisy, a przede wszystkim kierować się taktem. To jak poradzicie sobie z tym wyzwaniem, może być zapowiedzią Waszego stosunku do innych ważnych decyzji, które będziecie podejmować w dalszym, wspólnym już życiu.

  

Autorką artykułu jest Aneta Gorszwa-Janiak - konsultantka ślubna, która prowadzi firmę Kancelaria Ślubna.