Bukiet ślubny - jak dobrać niebieskie kwiaty?

Bukiet ślubny - jak dobrać niebieskie kwiaty?
Często spotykam się z pytaniem ze strony Panien Młodych czy można zrobić bukiet z niebieskich kwiatów lub z dodatkiem niebieskich. Tak, oczywiście można. Nie ma tylko niestety zbyt dużego wyboru naturalnie niebieskich kwiatów. Dlaczego? Ponieważ kolor niebieski nie jest atrakcyjny dla pszczół tak jak czerwony czy żółty. Mówiąc krótko pszczoły słabo go widzą, w związku z tym niebieskie kwiaty nie mogą liczyć na zapylenie w takim stopniu jak kwiaty w innych kolorach.
/ 03.11.2016 21:56
Bukiet ślubny - jak dobrać niebieskie kwiaty?

Naturalnie niebieskie kwiaty to między innymi:

1. Hiacynty – dostępne wiosną, pojedyncze drobne kwiatki są bardzo trwałe bez wody, idealnie nadają się do włosów lub jako biżuteria floralna.

2. Ostróżki – wysoki, delikatny ogrodowy kwiat. Nadaje się do ułożenia bukietu ślubnego niesionego na ręku. Nie jest raczej kwiatem trwałym na upalne dni i długie przebywanie w bukiecie bez wody.

3. Niezapominajki są wdzięcznym dodatkiem do bukietów, ale niezbyt trwałym. Jeśli miałyby wystarczyć tylko na godzinę uroczystości ślubnej i to w niezbyt gorący dzień – mogłyby się sprawdzić bez wody, ale obawiam się, ze pod koniec uroczystości byłyby już zmęczone.

4. Błękitna hortensja sprawdza się dobrze w bukietach ślubnych (oczywiście nie w upalny dzień przy temperaturze blisko 30 stopni Celsjusza, bo żaden kwiat tego długo nie wytrzyma).Jej pojedyncze kwiatki mogą być ciekawą ozdobą serwetek na weselnym stole a także elementami biżuterii floralnej.

5. Margaretka farbowana na odcień intensywnie jasno-niebieski lub granatowy. Bardzo trwały kwiat podobny do rumianku z żółtym oczkiem, które bywa niebieskawe z powodu farbowania margaretki. Wdzięczne kwiaty przypominające polne. Bukiety biało-niebieskie z samych margaretek wyglądają sympatycznie, elegancko, ale nie ekskluzywnie.

6. Szafirki – drobne wiosenne kwiatki ogrodowe. Bardzo ładne jako dodatki w bukietach ślubnych. Szczególnie jako dodatki do żółtych, wiosennych kwiatów.

7. Agapant – jego drobne, błękitne dzwonki są hitem w bukietach ślubnych.
Jest sprowadzany z Afryki przez Holandię do Polski na zamówienie. To bardzo piękny, delikatny kwiat, na jednej łodydze ma okrągłą koronę z drobnych dzwoneczków na pojedynczych łodyżkach. Występuje też w kolorach białym i fioletowym. Kłopot z Agapantem polega na tym, że nie jest zawsze dostępny, kiedy byśmy chcieli. Po prostu ma swoje pory kwitnienia w szklarniach w Afryce a jak wiadomo kwiaty są żywymi organizmami i nie można ich zaprogramować ściśle co do dnia lub tygodnia. Czasami kwiaty przyjeżdżają w pąkach i nie nadążają się rozwijać w ciągu 2-3 dni przed datą ślubu.

Problemy z Agapantem

Co zrobić w takiej sytuacji kiedy Agapant jest tym wymarzonym kwiatem i nie można go użyć w bukiecie, bo jest akurat na giełdzie kwiatowej niedostępny? Jedyna rada to zastąpić go popularną również w lecie błękitną hortensją lub zrezygnować w ogóle z niebieskich kwiatów.

Miałem niedawno taką sytuację, że Agapant nie zdążył zakwitnąć. Pytałem kilku dostawców. Biały owszem mogłem zamówić, nawet ciemnofioletowy, ale niebieski niestety nie. Co prawda w ostatniej chwili ktoś dał mi znać, że ma na sprzedaż niebieski agapant, ale było to stanowczo za późno, żeby trzymać Pannę Młodą w niepewności i liczyć jak na loterii, że może się uda go zdobyć na dzień przed ślubem. Decyzje co do kwiatów z jakich będzie zrobiony bukiet powinny być podejmowane i ustalane z rozsądnym wyprzedzeniem. Florysta również musi mieć czas na zamówienie kwiatów. W efekcie dziewczyna zdecydowała się na bukiet biedermaier z białych róż z dodatkiem błękitnych kwiatów hortensji i była z niego bardzo zadowolona.

Farbowana niebieska róża

Często słyszę pytanie czy są dostępne niebieskie róże? Tak, farbowane. Nie ma niestety naturalnych, niebieskich róż na tyle trwałych, żeby użyć je w bukiecie. Jest co prawda wyhodowany oryginalny gatunek błękitnej róży ogrodowej, ale róże ogrodowe są mniej trwałe i nawet w wazonie jako dekoracja stołu stoją krótko, szybko gubią płatki, mają delikatne łodyżki i więdną prędzej niż odmiany róż hodowane na bukiety. Tak więc jedynym wyjściem są róże farbowane. Możemy wybrać odcień bledszy lub prawie granatowy. Kwiaty piją wodę z farbą i uzyskany kolor zależy od ilości wchłoniętego barwnika.

Niebieski bukiet a typ urody

Do jakiego typu urody pasują błękitne lub niebieskie bukiety ślubne? Przede wszystkim dla blondynek, ale niebieskie kwiaty jako akcenty w białych bukietach ślubnych mogą też dobrze podkreślać niebieskie elementy sukni Panny Młodej, nie koniecznie blondynki. Bukiet jaki robiłem z białych róż z niebieską hortensją miał nawiązywać do szaroniebieskiego pasa na sukni ślubnej.

Pokrewny do niebieskiego koloru jest fiolet w różnych odcieniach. Jest to podobnie jak błękitny czy niebieski zimny kolor. Jasny fiolet pasuje dla blondynek. Do ciemnych włosów jest zbyt zimny i blady. Ciemny fiolet jest ciężkim kolorem, pochłania dużo światła i sprawdza się tylko jako akcenty w bukietach.

Polecamy: Jak dobrać bukiet ślubny

Jeśli chodzi o kwiaty fioletowe to mamy do wyboru:

1. Piękną i delikatną, podobną do róży Eustomę (występuje też w wersji białej z fioletowym brzegiem a także jasno i ciemnofioletowa)

2. Anemony – niewielkie, ciemnofioletowe kwiaty podobne do maków, ale z grubszymi łodygami, przez co są bardziej trwałe. Anemony znane były już w starożytnym Egipcie i ofiarowywane faraonom.

3. Frezje – pełne uroku, romantyczne kwiaty w odcieniach jasnoniebieskich i liliowych.. Piękne zarówno jako dodatki w bukiecie jak i temat główny wiązanki ślubnej. Praktycznie można ułożyć bukiecik z samych frezji i będzie wyglądać dobrze.

4. Agapant – ciemny fiolet. Jako dodatek do jasnych bukietów.

5. Alium – kwiat czosnku ozdobnego. Ma formę puchatej kuli na długiej łodydze. Dobry do nowoczesnych dekoracji kościoła np. wstawiony pojedynczo w wysokie smukłe wazony wzdłuż drogi do ołtarza lub ułożony w wachlarz w kompozycji pod ołtarzem. Z mniejszym kwiatostanem nadaje się do wiązanki dla nowoczesnej, odważnej Panny Młodej jako np. trzy kwiaty ułożone na różnych wysokościach i przewiązane wstążką.

6. Margaretki – farbowane na fioletowo. Nie jest to dobry pomysł do bukietów ślubnych. Kwiaty piją barwnik i kolor może być nieregularny z widocznymi jaśniejszymi przebarwieniami. Kolor pierwotnie żółtego oczka kwiatu też wychodzi po farbowaniu dziwny, jakby brudny.

Polecamy: Modne bukiety

Czasami niebieski lub fioletowy akcent w bukiecie można uzyskać zamiast kwiatów umiejętnie upiętą wstążką lub dodatkami w postaci połyskujących koralików czy kryształków. Wszystko zależy od inwencji twórczej florysty i Panny Młodej. Niebieskie kwiaty to z pewnością oryginalny pomysł w wiązance ślubnej. Połączenie bieli z błękitnymi akcentami wygląda elegancko i fresh, a fioletowe kwiaty odpowiednio dobrane do urody Panny Młodej z pewnością ją podkreślą.

Redakcja poleca

REKLAMA