1. Taniec na gazecie
Do zabawy zapraszamy kilka par. Każda z nich dostaje płachtę gazety i ma za zadanie tańczyć tylko na niej. Gdy zespół przerywa muzykę, gazetę składamy na pół i tak kilka razy, aż pozostanie tylko jedna para, która najdłużej utrzyma się na jak najmniejszym kawałku gazety.
2. La ba da
To znana i popularna zabawa. Goście tańczą w kółeczku w rytm melodii „tańczymy la ba da, la ba da, la ba da, tańczymy la ba da, małego walczyka”, trzymając się za ręce. W tym momencie następuje przerwanie muzyki i wodzirej pyta „rączki były?” Goście odpowiadają, że tak, a więc wodzirej wskazuje, za co teraz mają się złapać i zespół znów zaczyna grać. W kolejnych przerywnikach wodzirej pyta po kolei o części ciała, które „były” i podaje kolejną, za którą należy złapać. Zależnie od wybranych części ciała zabawa może być mniej lub bardziej grzeczna i zabawna.
3. Marynarki
Do zabawy zapraszamy kilka par, zastrzegając, aby panowie idąc na parkiet zabrali ze sobą marynarkę. Zabawa polega na tym, iż wybrane pary tańczą, a na podany przez orkiestrę znak, mężczyzna zdejmuje z siebie marynarkę i przekazuje ją partnerce, która powinna jak najszybciej ją ubrać. Para, która wykona to jako ostatnia, odpada. W kolejnej rundzie partnerka oddaje marynarkę mężczyźnie i tak kilka razy, aż zostanie wyłoniona zwycięska para. W ramach utrudnienia możemy zastrzec, że panie ubierają marynarkę odwróconą na lewą stronę lub że uznajemy marynarkę za ubraną, gdy zapięte są wszystkie guziki.
4. Na barana
Zabawa dla par. Panowie tworzą krąg, a panie ustawiają się za ich plecami. Gdy zaczyna grać muzyka, panie jak najszybciej muszą wykonać następujące czynności: wskoczyć na plecy partnera, zeskoczyć, obiec całe kółko, przejść pod nogami partnera, wrócić za jego plecy i ponownie wskoczyć mu na barana. Osoba, która zakończy zadanie jako ostatnia, odpada w danej rundzie. Zabawę powtarzamy aż do wyłonienia zwycięskiej pary.
5. Sznurek
Idea zabawy polega na przechodzeniu pod sznurkiem lub długim drążkiem. Udział bierze w niej kilka par, potrzebne będą też 2 osoby (np. świadkowie) do trzymania sznurka. Rozciągamy go na środku sali i na początek trzymamy wysoko, a zadaniem par jest przejście pod nim w trakcie tańca bez dotykania sznurka oraz – na późniejszym etapie – podłogi rękami. Za każdym utworem sznurek bardziej się opuszcza, wygrywa ta para, która poradzi sobie z najniżej rozciągniętym sznurkiem, podczas gdy inne pary odpadną.