Wróżby andrzejkowe cz. II

Jakie imię będzie nosił twój ukochany? Czy w najbliższym czasie będziesz szczęśliwa i bogata? Oto kilka wróżb andrzejkowych, dzięki którym możesz to sprawdzić!
/ 26.11.2009 13:35

wróżby andrzejkowe

fot. Fotolia

Ustawianie butów

 1. Uczestnicy stają jeden za drugim tak, by każdy ściśle dotykał czubkami swoich butów do butów osoby stojącej przed nim. Kolejka ustawia się w stronę drzwi.
 2. Uczestnicy kolejno przechodzą do przodu.
 3. Kto pierwszy wyjdzie za próg drzwi ten z tego grona zmieni stan cywilny.

Wróżą tylko ludzie wolni. Nawet, jeśli małżeństwo jest w rozpadzie, a nie ma oficjalnego rozwiązania związku, nie należy wróżyć, gdyż wróżba się nie sprawdzi.

Zamiast ustawiania się kolejno za osobą, można zdjąć buty i własnoręcznie je przemieszczać. Nie wolno brać do wróżby butów nieobecnych osób. W tym wypadku wróżba idzie w złym kierunku i wskazuje, kto pierwszy zejdzie z tego świata.

Wróżba andrzejkowa - imię męża

 1. Bierzemy biały papier i tniemy go na małe kawałki.
 2. Na każdym pasku piszemy inne imię i zwijamy w rulonik. Jeden z losów jest pusty i oznacza, że losujący nie znajdzie przez najbliższy rok żony czy męża. Lierka X oznacza, że imię nie zostało jeszcze zapisane, Y – będziesz w związku małżeńskim kilka razy, Z – wstąpisz do zakonu.
 3. Tak przygotowane kartki kładziesz pod poduszką idąc spać i rano zaraz po obudzeniu się wyciągniesz jedną z nich.

Jeśli zapomniałaś rano o losowaniu i musiałaś wrócić po kartkę oznacza to, że osoba, której imię wylosujesz, nie jest ci znana. Jeżeli przed losowaniem wykonałaś poranną toaletę – osoba ta sama „złapie” cię na „haczyk” i będziesz szczęśliwa w małżeństwie. Jeśli jednak zjadłaś już śniadanie oznacza to, że będziesz gonić za upatrzoną osobą, pobierzecie się, ale małżeństwo się rozpadnie.

Po wróżbie resztę losów można wyrzucić. Nie stanowi to żadnego przesądu.

Zobacz także: Wróżby andrzejkowe cz. I

Pierwsze spotkanie

W Andrzejki, z samego rana, gdy wyjdziesz z domu, napotkanego mężczyzna (kobietę) zapytaj o imię. Takie imię będzie nosić twój wybranek (wybranka). Nawet, jeśli zobaczysz kogoś przez okno musisz znać jego imię.

Gałązka zerwana z drzewa

W wigilię św. Andrzeja należy wyjść wieczorem na dwór i zerwać gałązki (po trzy sztuki) z drzewa: wiśni, jabłoni, kasztana, lipy, inne z dwóch dowolnych drzew. Wstaw gałązki do wazonu (każdy rodzaj w oddzielnym wazonie, po trzy gałązki). Gdy woda będzie ubywała, uzupełniasz ją. Gałązki stoją do Wigilii, tj. 24 grudnia. Tego dnia rano patrzysz, które gałązki puściły pędy. Powinny puścić wszystkie trzy, ale niekoniecznie tego dnia – może być wcześniej. Jeśli tylko jedna gałązka z wazonu zakwitła oznaczać to będzie realizację, ale po wielu trudach. Jeśli dwie zakwitły – szczęście, które trochę się odwlecze. Jeżeli wszystkie trzy gałązki zakwitną– szczęście i realizację w szybkim czasie. Nie wolno losowi pomagać, np. dodawać nawozu.

Symbolika gałązek:

 • wiśnia – bogactwo,
 • jabłoń – szczęście małżeńskie,
 • kasztan – rozwój interesów, dobrobyt, wygrana na loterii,
 • lipa – doskonałe zdrowie, siła fizyczna, witalność,
 • akacja – ryzyko, uważaj, otaczają Cię podejrzani ludzie,
 • drzewa iglaste – „droga krzyżowa” w każdej dziedzinie życia.

Pamiętajcie – zaczynamy już od godziny 16.

Polecamy: Ciekawostki na andrzejki