Schemat żywienia niemowląt fot. AdobeStock

Wróżba - roczek dziecka

Świętowanie pierwszych urodzin dziecka często urozmaicamy wróżbą. Chociaż należy traktować ją z przymrużeniem oka, tradycja głosi, że pozwala ona poznać przyszłość dziecka. Dowiedz się więcej o wróżbie na roczek!
/ 28.06.2019 13:33
Schemat żywienia niemowląt fot. AdobeStock

Wróżba na roczek dziecka

 1. Jak wróżyć dziecku?
 2. Jakich przedmiotów użyć do wróżby?

Tradycyjna wróżba z okazji ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia polega na położeniu przed pociechą różnych przedmiotów. To, który z nich maluch weźmie do ręki, ma zwiastować jego przyszłość – np. jaki zawód kiedyś wybierze.

Dawniej wróżba ta była bardzo popularna i funkcjonowała w różnych wersjach. Czasem kładziono przed dzieckiem tylko trzy rzeczy (na ogół różaniec, kieliszek i pieniądze), niekiedy przedmiotów było wiele (np. dodawano również książkę, obrączkę, długopis). Wróżba czasem różniła się także w zależności od płci dziecka. Przed chłopcem kładziono młotek i karty do gry, a przed dziewczynką nici i ubranko.

Traktując wróżbę na roczek dziecka z przymrużeniem oka, warto dla zabawy sprawdzić, co według tradycji może przynieść maluchowi los. Oczywiście, nie należy się przejmować, jeśli pociecha nie zdecyduje się na świetlaną przyszłość i sięgnie po kieliszek – wróżba to przecież tylko zabawa.

Jak wróżyć dziecku?

Kładziemy przed dzieckiem różne rzeczy, najlepiej na stole lub na podłodze. Zdecyduj, czy wybierasz podstawową wersję wróżby z trzema przedmiotami, czy dodasz ich więcej. Jeśli położysz przed pociechą sporo rzeczy, nie trzeba poprzestawać na wybraniu przez malucha jednej. Może wtedy sięgnąć np. po trzy przedmioty.

Niektórzy chowają rekwizyty, np. pod identycznymi talerzykami, aby dziecko nie widziało, co się pod nimi znajduje i którą rzecz wybiera. Decyduje się wtedy na dany przedmiot losowo. Inni z kolei układają rzeczy na wierzchu, aby maluch „świadomie” mógł wybrać. Dziecko i tak nie zdaje sobie przecież sprawy ze skojarzeń powiązanych z danymi przedmiotami. Sięgnie po ten, który najbardziej je zainteresuje.

Jakich przedmiotów użyć do wróżby?

Do wróżby na roczek dziecka można użyć różnych przedmiotów - zgodnie z własną inwencją. W tradycji funkcjonuje kilka wersji, a każda rzecz symbolizuje inny zawód lub inną przyszłość dla dziecka.

 • Różaniec (może być zastąpiony książeczką do nabożeństwa, krzyżykiem lub obrazkiem z wizerunkiem, np. Matki Bożej) – symbolizuje pobożne, dobre życie. W zależności od regionu czasem wierzono również, że jeśli dziecko sięgnie po różaniec, w przyszłości zostanie księdzem lub zakonnicą.
 • Książka – symbol mądrości. Jeżeli maluch wybierze książkę, będzie dobrze się uczyć, a być może zostanie nawet profesorem.
 • Kieliszek – wybór kieliszka nie zwiastuje niczego dobrego. Mały solenizant polubi w przyszłości alkohol i będzie prowadzić rozwiązły tryb życia.
 • Pieniądze – symbolizują bogactwo i zaradność życiową. Jeśli dziecko sięgnie po pieniądze, będzie wiodło dostatnie życie i nigdy nie zazna biedy.
 • Karty do gry – oznaczają pociąg do hazardu i trwonienia pieniędzy.
 • Młotek lub kombinerki – gdy dziecko sięgnie po narzędzia, z pociechy wyrośnie „złota rączka”.
 • Obrączka – gdy maluch wybierze obrączkę, wróży to wczesne zamążpójście lub ożenek. W innych interpretacjach wybór obrączki oznacza po prostu szczęśliwe życie rodzinne i małżeńskie.
 • Długopis – symbolizuje umiejętność pięknego wysławiania się, a także pisarstwo. Istnieje także interpretacja mówiąca o tym, że dziecko wybierające długopis zostanie w przyszłości urzędnikiem, pisarzem lub pracownikiem biurowym.
 • Nici – symbol krawiectwa. Może to oznaczać nie tylko wybór zawodu, ale także umiejętność bycia w przyszłości dobrą panią domu.
 • Ubranko – jeżeli dziewczynka wybierze ubranko, w przyszłości będzie lubiła się stroić (w znaczeniu raczej negatywnym, chociaż istnieją również pozytywne interpretacje).
 • Instrument muzyczny, np. flet lub cymbałki dziecko będzie bardzo utalentowane muzycznie, może nawet zostanie muzykiem.
 • Kosmetyki do makijażu – gdy dziewczynka sięgnie po kosmetyki, w przyszłości będzie nadmiernie dbała o swój wygląd, wyrośnie na próżną osobę. Istnieje także pozytywna interpretacja, wyjaśniająca że pociecha stanie się prawdziwą pięknością.
 • Telefon komórkowy – dziecko w przyszłości zostanie biznesmenem.
 • Laptop lub myszka komputerowa – symbolizuje zawód informatyka.
 • Indeks studencki – maluch zdobędzie dobre wykształcenie, ukończy studia.

Jeśli w rodzinie tradycyjnie uprawiany jest jakiś zawód, warto położyć przedmiot z nim związany - np. stetoskop.

Nie zdziwmy się, jeśli dziecko nie będzie zainteresowane żadnym z przedmiotów i odejdzie po chwili do swoich zabawek lub zajmie się uważnym obserwowaniem gości. To przecież wcale nie oznacza, że malucha nie czeka świetlana przyszłość!

Zobacz także:Horoskop partnerski na 2019!Co ci wróżą gwiazdy? Wielki horoskop na 2019!