Karta diabeł to pierwotna moc, namiętność, zniewolenie, chaos, seksualność, uzależnienie.

Szkoła tarota: Lekcja VI - Interpretacja Dużych Atu: Kochankowie i Rydwan

Podstawowe cechy karty "Kochankowie" to: możliwość wolnego wyboru, namiętność, zjednanie przeciwieństwa, flirt, wzajemna fascynacja, wrażliwość artystyczna, zagłębianie się we własne uczucia, wybór partnera. Jako karta odwrócona: niemożliwość lub niezdolność do dokonania wyboru, uciekanie w świat marzeń również erotyczne nieprawdziwe życie w marzeniach.
/ 04.07.2011 14:48
Karta diabeł to pierwotna moc, namiętność, zniewolenie, chaos, seksualność, uzależnienie.

6) Kochankowie

Na karcie Kochankowie widać trzy postacie: chłopaka między dwiema kobietami, z których jedna jest jego matką, a druga kochanką. Na głowie postaci przedstawiającej kochankę widnieje przepaska, która w oryginale była wiankiem. Symbolizuje on życie w przyjemności i pożądaniu jako dobrodziejstw niższej jaźni. Postać matki symbolizuje wyższą jaźń. Ma surowe oblicze a na głowie wianek z liści laurowych - symbol życia wiecznego i chwały. Pasek w talii wskazuje na osobę moralną i wskazuje na drogę rozwoju, zwłaszcza duchowego. 

Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja I - Co warto wiedzieć o kartach tarota?

Sam młodzieniec ma niezdecydowaną minę. Jego gesty rąk również są dwuznaczne. Między kobietą a mężczyzną strzałę wycelował kupidyn, jednak czy zada mocny cios, to będzie zależne od decyzji samego młodzieńca. Mężczyzna prawdopodobnie po raz pierwszy dokonuje wyboru w życiu. Jest nim wybór pomiędzy starym i nowym życiem, między autorytetem a samodzielnym działaniem. Można nawet powiedzieć, że jest to wybór między dobrem a złem, cnotą i grzechem. Nawet sama liczba tego Atu czyli VI obrazuje szkołę Pitagorasa i mówi o złączeniu mężczyzny i kobiety, światła i ciemności. Karta ta wskazuje również na silną miłość jaka łączy dwoje ludzi. To co wybierze mężczyzna zmieni jego dotychczasowe życie. 

Kochankowie a sfery życia:

 • Uczucia/partnerstwo/rodzina: Karta ta mówi o tym iż między dwoma osobami istnieje silny pociąg fizyczny i pożądanie które każe być w związku lub poszukiwać partnera. Mówi o potrzeba darzenia kogoś uczuciem i bycia kochanym ze wzajemnością. Kochankowie wskazują na początek związku i silną namiętność, pokusie jaka przychodzi do człowieka. Związek ten może zakończyć się nawet małżeństwem. Jako karta odwrócona oznacza trójkąty w związku i rozczarowanie miłością.
 • Stan psychiczny/obraz psychologiczny: W tej dziedzinie życia Kochankowie oznaczają koniec dzieciństwa, wyjście spod skrzydeł rodziców i podążenie za nowym celem, możliwe, że za kobietą. Pokazuje obraz osoby która odkryła uroki miłości również w sposób seksualny. Chłopczyk staje się mężczyzną a dziewczynka kobietą. Jako karta odwrócona oznacza nadmierną kochliwość, uzależnienie od kogoś, zaślepienie uczuciem.
 • Intelektualizm/nauka/kariera: To Atu wskazuje na zdolność rozróżniania tego co jest dobre a co złe oraz konieczność wyboru między jednym a drugim. Reprezentuje osobę która w zależności od predyspozycji wybierze jedno z nich. Reprezentuje również oddanie sprawie. Jako karta odwrócona: wątpliwości i zły wybór.
 • Praca/pieniądze: przedstawia sytuację w której trzeba będzie stanąć na przeciwko wyzwaniom, korzystając z prawa do podejmowania decyzji. Mówi o tym, że osoba wie co robi i jest przygotowana na konsekwencje swoich czynów. Karta ta oznacza również ofertę pracy lub ofertę dotyczącą nauki. Jako karta odwrócona oznacza brak kontroli lub jej utratę, klęskę.
 • Zdrowie fizyczne: Jeżeli sprawy przybiorą niekorzystny obrót mogą spowodować zmiany na tle nerwowym i żołądkowym.

Kombinacje z innymi kartami: obok Pustelnika oznacza zdradę miłosną zaś obok Słońca małżeństwo. Obok Świata objawienie otoczeniu związku.

7) Rydwan

Podstawowe cechy: Kierownictwo, zwycięstwo, działanie z dużym potencjałem, podróż, postęp, konsekwencja, wysiłek na którego końcu czeka zwycięstwo. Jako karta odwrócona: przeszkody na objętej drodze, zastój, opóźnienia w realizacji zamierzeń.

Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja II - Jakie są podstawowe cechy obrazów Wielkich Arkanów?

Karta Rydwan przedstawia młodą osobę, dojrzewającą, kształtującą swoją osobowość. Korona na głowie i berło w ręku mówią o tym, że uważa się ona za króla swojego świata, który jest tu pokazany jako rydwan. Młodzieniec powozi go dumnie co oznacza, że jest z siebie zadowolony. Niebieski strój wiąże go ze światem wyższym oraz żywiołem wody, natomiast złote nitki oznaczają powiązanie ze światem duchowym. Księżyce na ramionach przypominają teatralne maski z których jedna płacze a druga się śmieje. Nie trudno się domyśleć, że oznaczają one fazy w życiu człowieka gdzie śmiech przeplata się ze łzami. Można je też porównać do Drzewa Życia i sefir: Miłosierdzia - symbol łaski i przebaczenia oraz Prawa (Surowości) - symbol boskiego osądu. Baldachim uwypukla to, że w tej karcie bardzo ważna jest postać młodzieńca. Cztery kolumny do których jest przymocowany są symbolem czterech żywiołów oraz Drzewa życia. Dwa zaprzęgnięte konie oznaczają siłę która ciągnie człowieka i jest sobie przeciwstawna: Koń biały to symbol cnoty i dobra a koń niebieski pożądania i zła. Czerwone lejce oznaczają, że póki co osoba swoją własną siłą panuje nad nimi. Odwrócone głowy koni wskazują, że rydwan jedzie jednocześnie kręcąc się w miejscu.

Rydwan a sfery życia:

 • Uczucia/partnerstwo/rodzina: Rydwan oznacza odczuwanie przyjemności z walki o swój sukces. Kiedy taka osoba chce z kimś być to potrafi oczarować drugą osobę nie gorzej niż Casanova. Zawsze podejmuje inicjatywę i nie boi się wyzwań w związku. Oznacza determinację i sukces. Jako karta odwrócona sugeruje pośpiech, brak sukcesu i satysfakcji, niekontrolowanie emocji.
 • Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Rydwan wskazuje na tworzenie masek ubieranych w zależności od okoliczności. Maski takie pomagają w trudnościach, ukrywają nasze prawdziwe przemyślenia i stwarzają poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli osoba ma ich świadomość to mogą być naszymi sojusznikami. To Atu oznacza również refleks, uporządkowanie, równowagę emocjonalną. Jako karta odwrócona: zamiłowanie ryzyka, straty energii, zaślepienie.
 • Intelektualizm/nauka/kariera: Atu ten mówi, że osoba korzysta z walorów inteligencji by przezwyciężać trudności stojące na drodze do osiągnięcia celów. Przedstawia osobę która dzięki kontroli nad własnymi zachciankami ma możliwości do stania się panem świata. Oznacza też wysoką sprawność umysłową i możliwość poradzenia sobie w każdej sytuacji, bystry umysł i precyzję. Jako karta odwrócona mówi o braku koncentracji, rozproszeniu i brawurze.
 • Praca/pieniądze: Rydwan przedstawia człowieka silnego, zdolnego do rozwiązania problemu, radzącego sobie w każdej sytuacji. Energiczne działania zakończą się zawsze sukcesem. Zapowiada awans, zwycięstwo, aktywność i szybkość realizacji celów. Jako karta odwrócona oznacza brak kontroli, klęskę i nieudaną podróż.
 • Zdrowie fizyczne: oznacza zdrową osobę a jeśli chorą to na niedowład, choroby lokomocyjne, zaburzenia widzenia ale to szybko przejdzie.

Kombinacje z innymi kartami: Obok Umiarkowania oznacza szczęśliwą podróż, jeżeli zaś umiarkowanie jest odwrócone oznacza chorobę w podróży lub opóźnienia.

Lilith Black Moon

www.okulta.com.pl
www.okulta.pl