0) Głupiec
Podstawowe cechy
Szaleństwo, ekstrawagancja, wariactwo, nowa droga, wieczna wędrówka, działanie kierowane instynktem, entuzjazmem, nowe perspektywy, niewinność. Odwrócony: odwrócenie się od życia, apatia, nieostrożność, brak przeanalizowania sytuacji, szaleństwo, chaos w życiu.
Głupiec oznaczony jest cyfrą zero, ale w niektórych taliach może mieć również wyznacznik XXII. Na podstawowych taliach, czyli takich, które są najlepsze do nauki wróżenia np. Wirtha przedstawiony jest jako mężczyzna z brodą w czapce frygijskiej. Jest to człowiek wędrowiec, który beztrosko podróżuje po świecie szukając prawdy czy też innego życia. Jego głowa uniesiona jest wysoko i dumnie, a wzrok spogląda w przyszłą drogę. Jedynie pies, który rozrywa mu spodnie nie pozwala zapomnieć o przeszłości a być może i przed czymś ostrzega. Pies jest więc przyjacielem wędrowca, ale i zarazem czymś przed czym głupiec się odpędza.
Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja I - Co warto wiedzieć o kartach tarota?
Głupiec swój dobytek dźwiga w worku na łyżce, co jest oznaką jego zachłanności, ale i porzucenia dotychczasowego życia. Trzeba też zwrócić uwagę na oznaczenie głupca jako karty 0. Świadczy to o tym, że ten Atu jest symbolem nicości. Samego głupca zaś nie wiążą zakazy i nakazy. Skąd więc nazwa tej karty? Głupiec to wędrowiec, który porzucił dotychczasowe życie z myślą, że dobra doczesne zaprowadzą go do lepszego świata czy też poznania prawdy.
Jeżeli mamy do czynienia z talią, gdzie głupiec stanowi XXII pozycję, oznacza on oszalałego mędrca, który doszedł do końca swej drogi tylko po to, by się przekonać, że wszystko w co do tej pory wierzył, jest iluzją. Trzeba zwrócić uwagę też na to, że karta stanowi dla nas ważny przekaz, a mianowicie: coś się kończy, by coś się mogło rozpocząć.
Niedługo czytelnicy będą mogli się przekonać, jak bardzo ta karta jest dynamiczna i ile ma wspólnego z Atu o nazwie Śmierć. Głupiec sygnalizuje też początek zdarzeń i cyklów oraz wszelakich przemian. Pytanie, które się nasunie czytelnikowi, to skąd zmiana numerów głupca w niektórych taliach. Wynika to z faktu, że tarot początkowo był stosowany jako gra, zaś głupiec mógł zastąpić każdą z kart. Dlatego też głupiec jest symbolem nieliczenia się z konsekwencjami, niezależności i pełnej wolności.
Głupiec a sfery życia
- Uczucia/ partnerstwo/ rodzina: Głupiec mówi nam tu o niedojrzałości uczuć, uczuciach płytkich, które łatwo znikają. Wskazuje, że osoba, o którą pytamy kocha jedynie własne życie i to je obdarza prawdziwą miłością nie licząc się z innymi osobami oraz tym, jakie może mieć konsekwencje dla innych jego postępowanie. Niedojrzałość emocjonalna jest niestety cechą głupca, ale świadczy również o tym, że jest to osoba, która tryska optymizmem. Interpretacja więc często zależy do ewolucji samego pytania. Karta odwrócona symbolizuje biseksualność, dziwactwa związane z intymną sferą życia, strach przed uczuciami lub skrywaną prywatną tajemnicę.
- Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Mówi nad o tym, że nasza psychika lub osoby, o którą pytamy, została oczyszczona i znajduje się w stanie euforycznym, wolnym od chorób psychicznych ale jednocześnie nie zdającym sobie sprawy z zagrożeń. Wskazuje osobę, która znajduje się raczej w stanie psychicznego dziecka czyli ciekawą świata, otoczenia, wciąż poznającej i szukającej. Karta uczy również tu śmiania się z samych siebie, lecz jest ostrzeżeniem przed osobowością, która łatwo traci równowagę psychiczną. W karcie odwróconej mówi nam o braku samokontroli, orientacji i doświadczenia.
- Intelektualizm/ nauka/ kariera: Głupiec symbolizuje problemy z koncentracją, osobę ruchliwą, niekonsekwencję w działaniu i zaczynianie paru projektów na raz. Osoba ta jest jednak inteligentna lecz jej problemem jest przekraczanie norm i popadanie w utopię, co jest dobre dla artystów a już niekoniecznie dla biznesmenów. Głupiec wskazuje na upór, problemy z koncentracją, osobowość skłonną do nałogów i folgującą zachciankom. Jako karta odwrócona wskazuje na osobę ekscentryczną, niedojrzałą i bezmyślną.
- Pieniądze/praca: W tej sferze życia karta jest dość dobra bo wskazuje na chwile, kiedy wszystko jest możliwe i nie ma barier ani zahamowań. Trzeba jednak uważać na absurdalne i utopijne pomysły, które mogą dla nas skończyć się źle oraz nadmierne bujanie w obłokach. W pytaniach o pracę najczęściej oznacza okres pełen ruchu, pełen nowych projektów, ale także przy tym pośpiech i nerwowość. Natomiast zawsze oznacza brak kontroli nad finansami. Jako karta odwrócona oznacza: rozrzutność, ucieczkę przed odpowiedzialnością a nawet biedę i bezdomność.
- Zdrowie fizyczne: Możliwe niegroźne stłuczenia oraz wszystkie choroby wieku dziecięcego, łącznie z trądzikiem. Karta odwrócona: niegroźne symptomy poważnej choroby.
Kombinacje z innymi kartami
Jest ich wiele, jak i kart tarota, jednak warto wymienić te, które każdy powinien znać ucząc się tarota: obok Śmierci lub Wierzy oznacza myśli samobójcze i osobę skłonną do tej ostateczności. Przy karcie Wisielec oznacza osobę upartą, która nigdy nie ustąpi. Jeżeli znajduje się obok Diabła i Księżyca to znak, że wykonany był urok, natomiast którakolwiek z tych kart odwrócona wskazuje na złorzeczenia łącznie z klątwami. Przy buławach i mieczach w pytaniach o zdrowie wskazuje poważniejsze urazy kości.
1) Kuglarz (lub Czarodziej, Mag)
Podstawowe cechy: umiejętność posługiwania się mową, wola, samoświadomość, ciągły ruch, panowanie nad żywiołami, twórczość pasja, eksperyment, zaangażowanie. Odwrócona: manipulacja, sytuacje wymykające się spod kontroli, oszustwo.
Mag przedstawia mężczyznę lub kobietę w kapeluszu o kształcie lemniskaty. Po swojej lewej stronie, odpowiedzialnej za intuicję, trzyma w ręku różdżkę. Jest ona zwrócona w stronę niebios, co oznacza panowanie nad losem oraz prawo własnej woli. W swojej prawej dłoni, stronie odpowiedzialnej za rozum trzyma złotą monetę jako znak owoców panowania nad niebiosami. Jego stopy są mocno oparte na ziemi, co oznacza człowieka o twardej osobowości. Zaś pytanie, które trzeba sobie zadać brzmi: skąd więc nazwa kuglarz? A więc przedmiotami leżącymi na stole potrafi żonglować tak, by stworzyć nową rzeczywistość.
Przedmioty te nie tylko posiadają kolory kart, ale też symbolizują pewne sfery życia. Na przykład kubki – uczucia, noże – umysł, monety – ciało, kości do gry – przeznaczenie, zaś sakwy oznaczają skrytość działań maga – to właśnie w nich chowa rezultat swoich prac. Jego strój czerwono-niebieski symbolizuje sprawy duchowe i cielesne oraz stanowi symbol równowagi wśród nich.
Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja II - Jakie są podstawowe cechy obrazów Wielkich Arkanów?
Mag znajduje się w otoczeniu przyrody, co wskazuje na jego silny kontakt z nią, a w skrajnych przypadkach nawet ujarzmienie. Numer, którym oznaczony jest Mag, czyli I oznacza początek i aktywny, twórczy umysł. Jego zadaniem jest samoświadomość, a przez to połączenie ducha z materią. Jego nienaturalne położenie ciała wskazuje na symbol swastyki, która jest oznaczeniem słońca, tworzenia, a także symbolem alchemicznego psyche dojrzałego do zmian i transformacji na drodze do doskonałości.
W analizie ogólnej karta mówi o sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji i umiejętnego rozwiązywania problemów. Mówi również o silnej osobowości, reprezentuje osobę gotową na zmierzenie się z każdym problemem, świetnego oratora. Przy pozycji odwróconej oznacza oszusta i manipulatora, symbolizuje moment bierności oraz niższego poczucia wartości.
Kuglarz a sfery życia
- Uczucia/ partnerstwo/ rodzina: Atu Mag wyraża bezwzględne zaufanie swojej osobie, jego uczucia są również jasno określone do innych osób. Określa kogoś powściągliwego i opanowanego, ale mówiącego prawdę o swoich uczuciach. Mag wyraża je głównie przez swoje umiejętności i czyny. Jako karta odwrócona oznacza człowieka wykorzystującego innych, poczucie wykorzystania i małostkowość.
- Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Oznacza osobę która zyskuje bądź zyskała (w zależności od pytania) poczucie własnej niepowtarzalności i odrębności przez długi proces. Osoba ta całą duszą i ciałem kroczy do realizacji celu. Karty dookoła niej symbolizują zbiór podrzędnych cech, ale wszystkie one prowadzą do niezależności i ogromnej samoświadomości. Jako karta odwrócona oznacza brak pasji w życiu, brak wyobraźni oraz osobę z natury nieuczciwą.
- Intelektualizm/nauka/kariera: poszukiwanie bez wytchnienia znaczenia rzeczy oraz wydarzeń. Symbolizuje osobę inteligentną, czynną i praktyczną, która przyjmuje stanowisko kreatora rzeczywistości, jakby wszystko było zależne od jego woli. Mag symbolizuje człowieka, który przez zrozumienie świata kreuje go według swojego uznania i woli. Oznacza również równowagę w działaniu i ogromny zmysł analityczny. Jako karta odwrócona oznacza słomiany zapał, niespójność i przecenianie swoich własnych możliwości.
- Pieniądze/praca: Oznacza pełnię możliwości, zdolność do rozwiązania wszelkich trudności które stoją na drodze do realizacji celu. Szybkie podejmowania decyzji zapewni korzyści finansowe. Mag sam decyduje, co go w tej sferze życia spotka i cel który podejmie na pewno zostanie przez niego osiągnięty. Posiada bowiem zdolności i możliwości do rozwiązania problemu. Jako karta odwrócona oznacza manipulację, osobę słabą, kombinatorstwo.
- Zdrowie fizyczne: Mag oznacza osobę w pełni witalną, jeśli oczywiście nie jest odwrócony. Jeżeli zaś pytamy o przyszłości i zagrożenia ze zdrowiem lub mamy do czynienia z odwróconym obrazkiem, to ten Atu jest symbolem urazów w obrębie głowy łącznie z wylewem, krtań, słuch, alergię i problemy z mową.
Kombinacje z innymi kartami: Obok Diabła, Wieży lub Śmierci oznacza rzuconą klątwę lub czarną magię, zaś obok odwróconej karty kochankowie oznacza niewierność.
www.okulta.pl
www.okulta.com.pl