Weź kości do gry i znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

Szkoła tarota: Lekcja III - Interpretacja Dużych Atu: Głupiec, Kuglarz

We wróżbach stosuje się podobne zasady jak w zwykłej grze, ale samymi rozkładami zajmiemy się dopiero pod koniec kursu. Podczas dzisiejszej lekcji nauczymy się interpretować dwa pierwsze Atu, przy czym muszę dodać, że ich interpretacja zależna jest również od tego czy karta upadnie obrazkiem do góry czy też obrazek będzie odwrócony.
/ 20.04.2011 15:11
Weź kości do gry i znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

0) Głupiec

Podstawowe cechy

Szaleństwo, ekstrawagancja, wariactwo, nowa droga, wieczna wędrówka, działanie kierowane instynktem, entuzjazmem, nowe perspektywy, niewinność. Odwrócony: odwrócenie się od życia, apatia, nieostrożność, brak przeanalizowania sytuacji, szaleństwo, chaos w życiu.

Głupiec oznaczony jest cyfrą zero, ale w niektórych taliach może mieć również wyznacznik XXII. Na podstawowych taliach, czyli takich, które są najlepsze do nauki wróżenia np. Wirtha przedstawiony jest jako mężczyzna z brodą w czapce frygijskiej. Jest to człowiek wędrowiec, który beztrosko podróżuje po świecie szukając prawdy czy też innego życia. Jego głowa uniesiona jest wysoko i dumnie, a wzrok spogląda w przyszłą drogę. Jedynie pies, który rozrywa mu spodnie nie pozwala zapomnieć o przeszłości a być może i przed czymś ostrzega. Pies jest więc przyjacielem wędrowca, ale i zarazem czymś przed czym głupiec się odpędza.

Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja I - Co warto wiedzieć o kartach tarota?

Głupiec swój dobytek dźwiga w worku na łyżce, co jest oznaką jego zachłanności, ale i porzucenia dotychczasowego życia. Trzeba też zwrócić uwagę na oznaczenie głupca jako karty 0. Świadczy to o tym, że ten Atu jest symbolem nicości. Samego głupca zaś nie wiążą zakazy i nakazy. Skąd więc nazwa tej karty? Głupiec to wędrowiec, który porzucił dotychczasowe życie z myślą, że dobra doczesne zaprowadzą go do lepszego świata czy też poznania prawdy.

Jeżeli mamy do czynienia z talią, gdzie głupiec stanowi XXII pozycję, oznacza on oszalałego mędrca, który doszedł do końca swej drogi tylko po to, by się przekonać, że wszystko w co do tej pory wierzył, jest iluzją. Trzeba zwrócić uwagę też na to, że karta stanowi dla nas ważny przekaz, a mianowicie: coś się kończy, by coś się mogło rozpocząć.

Niedługo czytelnicy będą mogli się przekonać, jak bardzo ta karta jest dynamiczna i ile ma wspólnego z Atu o nazwie Śmierć. Głupiec sygnalizuje też początek zdarzeń i cyklów oraz wszelakich przemian. Pytanie, które się nasunie czytelnikowi, to skąd zmiana numerów głupca w niektórych taliach. Wynika to z faktu, że tarot początkowo był stosowany jako gra, zaś głupiec mógł zastąpić każdą z kart. Dlatego też głupiec jest symbolem nieliczenia się z konsekwencjami, niezależności i pełnej wolności.

Głupiec a sfery życia

  • Uczucia/ partnerstwo/ rodzina: Głupiec mówi nam tu o niedojrzałości uczuć, uczuciach płytkich, które łatwo znikają. Wskazuje, że osoba, o którą pytamy kocha jedynie własne życie i to je obdarza prawdziwą miłością nie licząc się z innymi osobami oraz tym, jakie może mieć konsekwencje dla innych jego postępowanie. Niedojrzałość emocjonalna jest niestety cechą głupca, ale świadczy również o tym, że jest to osoba, która tryska optymizmem. Interpretacja więc często zależy do ewolucji samego pytania. Karta odwrócona symbolizuje biseksualność, dziwactwa związane z intymną sferą życia, strach przed uczuciami lub skrywaną prywatną tajemnicę.
  • Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Mówi nad o tym, że nasza psychika lub osoby, o którą pytamy, została oczyszczona i znajduje się w stanie euforycznym, wolnym od chorób psychicznych ale jednocześnie nie zdającym sobie sprawy z zagrożeń. Wskazuje osobę, która znajduje się raczej w stanie psychicznego dziecka czyli ciekawą świata, otoczenia, wciąż poznającej i szukającej. Karta uczy również tu śmiania się z samych siebie, lecz jest ostrzeżeniem przed osobowością, która łatwo traci równowagę psychiczną. W karcie odwróconej mówi nam o braku samokontroli, orientacji i doświadczenia.
  • Intelektualizm/ nauka/ kariera: Głupiec symbolizuje problemy z koncentracją, osobę ruchliwą, niekonsekwencję w działaniu i zaczynianie paru projektów na raz. Osoba ta jest jednak inteligentna lecz jej problemem jest przekraczanie norm i popadanie w utopię, co jest dobre dla artystów a już niekoniecznie dla biznesmenów. Głupiec wskazuje na upór, problemy z koncentracją, osobowość skłonną do nałogów i folgującą zachciankom. Jako karta odwrócona wskazuje na osobę ekscentryczną, niedojrzałą i bezmyślną.
  • Pieniądze/praca: W tej sferze życia karta jest dość dobra bo wskazuje na chwile, kiedy wszystko jest możliwe i nie ma barier ani zahamowań. Trzeba jednak uważać na absurdalne i utopijne pomysły, które mogą dla nas skończyć się źle oraz nadmierne bujanie w obłokach. W pytaniach o pracę najczęściej oznacza okres pełen ruchu, pełen nowych projektów, ale także przy tym pośpiech i nerwowość. Natomiast zawsze oznacza brak kontroli nad finansami. Jako karta odwrócona oznacza: rozrzutność, ucieczkę przed odpowiedzialnością a nawet biedę i bezdomność.
  • Zdrowie fizyczne: Możliwe niegroźne stłuczenia oraz wszystkie choroby wieku dziecięcego, łącznie z trądzikiem. Karta odwrócona: niegroźne symptomy poważnej choroby.

Kombinacje z innymi kartami

Jest ich wiele, jak i kart tarota, jednak warto wymienić te, które każdy powinien znać ucząc się tarota: obok Śmierci lub Wierzy oznacza myśli samobójcze i osobę skłonną do tej ostateczności. Przy karcie Wisielec oznacza osobę upartą, która nigdy nie ustąpi. Jeżeli znajduje się obok Diabła i Księżyca to znak, że wykonany był urok, natomiast którakolwiek z tych kart odwrócona wskazuje na złorzeczenia łącznie z klątwami. Przy buławach i mieczach w pytaniach o zdrowie wskazuje poważniejsze urazy kości.

1) Kuglarz (lub Czarodziej, Mag)

Podstawowe cechy: umiejętność posługiwania się mową, wola, samoświadomość, ciągły ruch, panowanie nad żywiołami, twórczość pasja, eksperyment, zaangażowanie. Odwrócona: manipulacja, sytuacje wymykające się spod kontroli, oszustwo.

Mag przedstawia mężczyznę lub kobietę w kapeluszu o kształcie lemniskaty. Po swojej lewej stronie, odpowiedzialnej za intuicję, trzyma w ręku różdżkę. Jest ona zwrócona w stronę niebios, co oznacza panowanie nad losem oraz prawo własnej woli. W swojej prawej dłoni, stronie odpowiedzialnej za rozum trzyma złotą monetę jako znak owoców panowania nad niebiosami. Jego stopy są mocno oparte na ziemi, co oznacza człowieka o twardej osobowości. Zaś pytanie, które trzeba sobie zadać brzmi: skąd więc nazwa kuglarz? A więc przedmiotami leżącymi na stole potrafi żonglować tak, by stworzyć nową rzeczywistość.

Przedmioty te nie tylko posiadają kolory kart, ale też symbolizują pewne sfery życia. Na przykład kubki – uczucia, noże – umysł, monety – ciało, kości do gry – przeznaczenie, zaś sakwy oznaczają skrytość działań maga – to właśnie w nich chowa rezultat swoich prac. Jego strój czerwono-niebieski symbolizuje sprawy duchowe i cielesne oraz stanowi symbol równowagi wśród nich.

Zobacz także: Szkoła tarota: Lekcja II - Jakie są podstawowe cechy obrazów Wielkich Arkanów?

Mag znajduje się w otoczeniu przyrody, co wskazuje na jego silny kontakt z nią, a w skrajnych przypadkach nawet ujarzmienie. Numer, którym oznaczony jest Mag, czyli I oznacza początek i aktywny, twórczy umysł. Jego zadaniem jest samoświadomość, a przez to połączenie ducha z materią. Jego nienaturalne położenie ciała wskazuje na symbol swastyki, która jest oznaczeniem słońca, tworzenia, a także symbolem alchemicznego psyche dojrzałego do zmian i transformacji na drodze do doskonałości.

W analizie ogólnej karta mówi o sytuacjach, które wymagają natychmiastowej reakcji i umiejętnego rozwiązywania problemów. Mówi również o silnej osobowości, reprezentuje osobę gotową na zmierzenie się z każdym problemem, świetnego oratora. Przy pozycji odwróconej oznacza oszusta i manipulatora, symbolizuje moment bierności oraz niższego poczucia wartości.

Kuglarz a sfery życia

  • Uczucia/ partnerstwo/ rodzina: Atu Mag wyraża bezwzględne zaufanie swojej osobie, jego uczucia są również jasno określone do innych osób. Określa kogoś powściągliwego i opanowanego, ale mówiącego prawdę o swoich uczuciach. Mag wyraża je głównie przez swoje umiejętności i czyny. Jako karta odwrócona oznacza człowieka wykorzystującego innych, poczucie wykorzystania i małostkowość.
  • Stan psychiczny/obraz psychologiczny: Oznacza osobę która zyskuje bądź zyskała (w zależności od pytania) poczucie własnej niepowtarzalności i odrębności przez długi proces. Osoba ta całą duszą i ciałem kroczy do realizacji celu. Karty dookoła niej symbolizują zbiór podrzędnych cech, ale wszystkie one prowadzą do niezależności i ogromnej samoświadomości. Jako karta odwrócona oznacza brak pasji w życiu, brak wyobraźni oraz osobę z natury nieuczciwą.
  • Intelektualizm/nauka/kariera: poszukiwanie bez wytchnienia znaczenia rzeczy oraz wydarzeń. Symbolizuje osobę inteligentną, czynną i praktyczną, która przyjmuje stanowisko kreatora rzeczywistości, jakby wszystko było zależne od jego woli. Mag symbolizuje człowieka, który przez zrozumienie świata kreuje go według swojego uznania i woli. Oznacza również równowagę w działaniu i ogromny zmysł analityczny. Jako karta odwrócona oznacza słomiany zapał, niespójność i przecenianie swoich własnych możliwości.
  • Pieniądze/praca: Oznacza pełnię możliwości, zdolność do rozwiązania wszelkich trudności które stoją na drodze do realizacji celu. Szybkie podejmowania decyzji zapewni korzyści finansowe. Mag sam decyduje, co go w tej sferze życia spotka i cel który podejmie na pewno zostanie przez niego osiągnięty. Posiada bowiem zdolności i możliwości do rozwiązania problemu. Jako karta odwrócona oznacza manipulację, osobę słabą, kombinatorstwo.
  • Zdrowie fizyczne: Mag oznacza osobę w pełni witalną, jeśli oczywiście nie jest odwrócony. Jeżeli zaś pytamy o przyszłości i zagrożenia ze zdrowiem lub mamy do czynienia z odwróconym obrazkiem, to ten Atu jest symbolem urazów w obrębie głowy łącznie z wylewem, krtań, słuch, alergię i problemy z mową.

Kombinacje z innymi kartami: Obok Diabła, Wieży lub Śmierci oznacza rzuconą klątwę lub czarną magię, zaś obok odwróconej karty kochankowie oznacza niewierność.

www.okulta.pl
www.okulta.com.pl