Metternich - pasjans

Metternich - pasjans
Ponoć był to ulubiony pasjans cenionego w XIX wieku austriackiego polityka i dyplomaty Klemensa von Metternicha. Ile w tym prawdy – nie wiadomo. Wiadomo, że pasjans ten nazwę wywodzi właśnie od jego nazwiska.
/ 01.09.2010 14:31
Metternich - pasjans

Przed rozpoczęciem gry usuwamy z talii króle, które nie będą nam potrzebne. Następnie siedem kart odkrytych wykładamy w kształt podkowy. Są to karty pomocnicze. Potem umieszczamy kolejną, ósmą kartę na środku – to nasza karta bazowa. Celem jest ułożenie wszystkich kart właśnie na niej. Manipulować nam wolno jedynie kartami pomocniczymi.

Na kartę bazową możemy położyć kartę dwukrotnie wyższą (dama - 12, walet – 11), np. na 4 kładziemy 8, na 5 – 10. Jeśli karta dwukrotnie wyższa nie istnieje, od podwojonej sumy oczek odejmujemy 13, co oznacza, że na 8 wolno nam położyć 3 (8*2=16; 16-13=3)

Zobacz też: Bulwar - pasjans

Kiedy żadnej z kart pomocniczych nie możemy już położyć na stosik bazowy, kładziemy na stole kolejno po jednej karcie z ręki, starając się umieścić je na kartach pomocniczych według wcześniejszych zasad. Kartę z talonu w ręce możemy także położyć na wolne miejsce po karcie pomocniczej. Gdy skończą nam się karty w ręce, odwracamy uprzednio niedopasowane karty odkryte i próbujemy dopasować je po raz drugi. Jeżeli i wtedy nie uda nam się ułożyć wszystkich stosów na karcie bazowej, pasjans nie wyszedł.

Źródło: L. Pijanowski "Księga Pasjansów"

Zobacz też: Arcydzieło - pasjans

Redakcja poleca

REKLAMA