Afirmacje połączone z ruchem

życzenia
O afirmacjach można pisać wiele, mówić wiele i mnożyć nieskończoną ilość przykładów. Te pozytywne stwierdzenia mają na celu uzdrowić, poprawić nasze życie i otoczenie, a podstawą ich skuteczności jest systematyczność ich wykonywania.
/ 22.12.2009 13:17
życzenia

Dla mnie najbardziej skuteczne są afirmacje połączone z ruchem, ponieważ spotyka się tu ciało i duch, a ruch fizyczny strukturalizuje myślenie. Afirmacje i ruch można pogrupować zgodnie z ich celem.

1. Oczyszczanie – pomoże nam się wyzwolić od ciężarów z przeszłości i przygotuje do zmian. Afirmacja może brzmieć np. tak: „Wyzwalam się od tego, co jest mi niepotrzebne”. Podczas wypowiadania głośno lub w myślach tych słów siadamy na skaju krzesła z lekko rozchylonymi nogami. Kładziemy dłonie na podbrzuszu, nieco z boku, tak, by kciuki były po obu stronach pępka, a palce skierowane w dół. Łokcie do tyłu. W tej pozycji schylamy się z wydechem opuszczając kręgosłup jakby do kolan. Ruchy należy wykonywać powoli, powtórzyć je 3-5 razy.

2. Więź – przykładowa afirmacja: „Przebaczam sobie i innym oraz biorę odpowiedzialność za swoje życie”, „Jednoczę swoje ciało, umysł i uczucia”. Krzyżujemy ręce, dłonie wkładamy pod pachy tak, by kciuki były na zewnątrz, skierowane do góry. Z wyprostowanym kręgosłupem kołyszemy się na boki odrywając lekko pośladki od krzesła. Oczy i głowę zwracamy w kierunku skłonu albo patrzymy w prawo. Siedzimy na krześle z wygodnie ułożonymi nogami. Oczywiście w tym czasie skupiamy się na afirmacji.

3. Harmonia – towarzyszące tym ćwiczeniom słowa mogą brzmieć: „Jestem we właściwym miejscu , we właściwym czasie”, „Jestem w harmonii ze światem”. Siadamy na brzegu krzesła. Opuszkami palców (poza kciukiem) dotykamy miejsce nad małżowiną uszną tak, by kciuk nie przylegał do głowy. Górną częścią ciała wykonujemy trzy obroty w jednym kierunku (najpierw prawym) i trzy w przeciwnym kierunku (krążenia). Nie schylamy się przy tym zbyt mocno. Ważne jest też, by język w tym czasie przylegał do podniebienia. Pamiętamy o oddechu i w myślach powtarzamy afirmację.

4. Zmiany – tekst afirmacji może brzmieć następująco: „ Otwieram się na wszystkie pozytywne zmiany”. Siadamy na krześle lub podłodze. Nogi ugięte pod kątem prostym, a stopy rozsunięte. Obie ręce luźno unosimy do góry. Wyciągamy jedną rękę do góry, jakbyśmy np. zrywali owoc, patrzymy na ruch ręki. W tym samym czasie unosimy przeciwne biodro. Robimy to na zmianę obiema rękami. W tym przypadku afirmację lepiej powtarzać głośno, choć nie jest to warunek konieczny.

5. Wybór – można powtarzać sobie słowa: „Wybieram to, co dla mnie dobre”. Kładziemy się na podłodze, uginając nogi w kolanach, stopy opieramy na podłodze. Kolana i stopy powinny być złączone. Ręce wyciągamy do przodu, złączamy dłonie i kreślimy nimi przed oczami „leniwe ósemki”. Wzrok podąża za ruchem dłoni. W tym samym czasie myślimy o afirmacji.

6. Rozluźnienie – przykładowa afirmacja, bardzo przyjemna zresztą brzmi: „Rozluźniam się i wszystko mi się udaje”. Kładziemy się na brzuchu, ręce wzdłuż tułowia, zamykamy oczy. Łączymy ze sobą palce stóp, ale rozchylamy pięty. Lewym uchem przytulamy się do podłoża. Staramy się rozluźnić tułów, wsłuchać się w oddech i słowa afirmacji.

7. Niezależność – dla tej dziedziny afirmacje mogą brzmieć: „ Robię to, co jest dla mnie najlepsze” lub „Kieruję swoim życiem”. Stajemy prosto, nogi w rozkroku odpowiadającym szerokości barków, nieco uginamy ręce, które powinny zwisać luźno. Głowę odchylamy do tyłu i równocześnie próbujemy wygiąć się do tyłu w łuk. Na początku nabieramy powietrza do płuc. Próbujemy tak kierować energią, by poczuć, jak ona wędruje od naszych stóp do góry, równocześnie się wyginamy i trochę wytrzymujemy w tej pozycji.

8. Dowartościowanie – wystarczy powtarzać: „Jestem wartościowym człowiekiem” lub „Cenię siebie”. Stoimy wygodnie, zadzieramy głowę i patrzymy się w prawo. Za plecami łapiemy się za przeguby dłoni, splatamy je. Teraz zaczynamy kołysać biodrami zakreślając leniwe ósemki, zaczynając od strony lewej. Powtarzamy afirmację.

9. Zadowolenie – słowa przydatne „Jestem zadowolony, spokojny i bezpieczny”, „Mam poczucie psychicznej i fizycznej satysfakcji”. Stajemy prosto. Rękoma wzdłuż tułowia zataczamy leniwe ósemki. Zaczynamy od ruchu w tył. Wszystko płynnie i wolno, w myślach oczywiście – afirmacja.

10. Przyswajanie – afirmacja dotycząca tej dziedziny może brzmieć np.: „Szybko przyswajam wszystko, czego się uczę”. Stajemy prosto. Rękoma złączonymi jak do modlitwy wykonujemy „leniwe ósemki”. W tym samym czasie unosimy kolano z tej strony, z której podążają ręce i obracamy w kierunku przeciwnym do rąk. Patrzymy na kolano. Myślimy o swojej afirmacji.

11. Łagodność, witalność – zdania pasujące do ruchu to np.: „Całą duszą angażuję się w życie.” „Nowe doświadczenia sprawiają mi radość”. Leżymy na brzuchu, ręce znajdują się przed piersiami, przedramiona kładziemy na podłodze. Dłonie leżą płasko, tworzymy z nich trójkąt. Klatkę opieramy na podłodze, ale unosimy górną część klatki piersiowej i głowę, którą zwracamy się lekko w lewo. Wykonujemy nogami jakby wolny rowerek, zginamy naprzemiennie nogi w kolanach, cały czas nimi ruszamy nad podłogą. Tylko ta noga, która akurat jest na dole na chwilę dotyka podłogi. Powtarzamy afirmację.

Mam nadzieję, że te ćwiczenia okażą się pomocne. Dobrze też wiedzieć o tym, że jeśli jakieś ćwiczenie podoba nam się szczególnie, to prawdopodobnie właśnie je powinniśmy wykonywać i powtarzać sobie afirmacje z jego sfery.

Redakcja poleca

REKLAMA