Sen a intuicja

Sen a intuicja
Czy sny rodzą się z intuicji? Co łączy, a co różni intuicję i sen?
/ 25.06.2009 12:06
Sen a intuicja

Wielu przywiązuje dużą wagę do znaków i informacji pochodzących ze snów. Coraz częściej słyszymy: "Miałem sen, zdarzyło się w nim to i tamto, a to oznacza dla mnie to i to". Błąd polega na tym, że ludzie nie zdają sobie spawy, iż sny mają znaczenie na wielu poziomach. Nierzadko zdarza się, że sny przepowiadają przyszłość. W grę wchodzi wówczas intuicja.

Sny to Twoja psyche borykająca się z nieuświadomionymi konfliktami i doznaniami z codziennego życia. W tej "przestrzeni" intuicja może posługiwać się tym samym językiem symboli.

Obiektywizm intuicji i subiektywizm snów

Otrzymywanie informacji poprzez intuicję jednak nie jest tym samym, co otrzymywanie ich za pośrednictwem snów. Zasadnicza różnica polega na tym, że intuicja jest zawsze obiektywna i prorocza, sny zaś są subiektywne i opisowe. Uznaje się powszechnie, że sny są metaforyczne i symboliczne, by w pełni zrozumieć ich "znaczenie", trzeba je najpierw zinterpretować. Proszę zwrócić uwagę, że informację otrzymujemy, natomiast interpretacja następuje w stanie czuwania.
Są oczywiście różne rodzaje snów. Ich treść jest mieszaniną wydarzeń dnia, wspomnień i uczuć. Rola snów w funkcjonowaniu psychiki nie jest jeszcze w pełni zrozumiała, ale wydaje się, że są one czymś w rodzaju systemu kopiowania i transferowania danych. Sny koncentrują naszą świadomość na rzeczach i zdarzeniach, które dostrzegliśmy w ciągu dnia, ale ich nie odnotowaliśmy. Przenoszą do "podświadomości" informacje niezbędne do dobrego samopoczucia.

Intuicja i sen - porównanie

Sny i intuicja mają wiele cech wspólnych, ale też mnóstwo odrębności. Ogólnie mówiąc w obu wypadkach otrzymane informacje trzeba potem zinterpretować. Informacje otrzymujemy we śnie, a ich interpretacja ma miejsce w stanie czuwania. Logika kontrolująca procesy umysłowe w stanie czuwania powstrzymuje zarówno zdolność śnienia, jak i funkcjonowanie intuicji. I wreszcie w obu wypadkach mamy do czynienia z wykorzystaniem predyspozycji. Jeżeli nie jesteś matematykiem lub naukowcem, to mało prawdopodobne, abyś wyśnił lub intuicyjnie odkrył równania!

Z drugiej strony sny podają informacje zazwyczaj w postaci fabuły, tymczasem informacje intuicji są fragmentaryczne. Poza tym w snach ty sam jesteś postacią centralną, natomiast jako przekaźnik informacji intuicyjnej rzadko odgrywasz główną rolę. 

www.tarot.info.pl

www.tarot.sos.pl

Redakcja poleca

REKLAMA