Jak działają sny odreagowujące?

Jak działają sny odreagowujące?
Stres, ból oraz inne emocje są naszymi codziennymi towarzyszami. Nie da się przed nimi nigdzie schronić. Wypełniają nas nawet podczas snu.
/ 30.08.2010 22:40
Jak działają sny odreagowujące?

Tematyka

Sny odreagowujące są wypełnione treściami, których człowiek doświadczył sam w nieodległej przeszłości. Mogą to być zarówno sytuacje, które odcisnęły piętno na życiu śniącego, jak i takie, które zostały przez niego wyparte, bądź też nawet niezauważone. Mózg człowieka działa w sposób często od niego niezależny, tj. rejestruje wiele faktów, tzw. nieuświadomionych. Czy w waszym życiu nigdy nie zdarzyło się, że dopiero po pewnym czasie uświadomiliście sobie pewne fakty, zdarzenia czy szczegóły, które w pierwszej chwili wcale nie zwróciły waszej uwagi. Właśnie takie detale mogą pojawić się w śnie odreagowującym, detale, które, mimo że pominięte przez naszą świadomość, zakłócają człowiekowi wewnętrzny spokój.

Zobacz też: Tajemnica bezsenności

Bardzo często treść tego typu snów wypełniają zdarzenia albo sytuacje, w których śniący brał udział i, które w jakiś sposób angażowały jego emocje. Najcięższe snu odreagowujące tyczą się wydarzeń, które miały bezpośredni wpływ na nasze życie, które zostawiły po sobie widoczny ślad na naszej psychice. Do tego typu sytuacji zalicza się między innymi: wypadek samochodowy, rozpad rodziny, śmierć kogoś bliskiego czy też utrata pracy.

Tego typu zdarzenia nie pozostają bez echa, mają one ogromny wpływ na to, co człowiek robi, o czym myśli. Są to te troski, przed którymi nie da się nawet ukryć w krainie snów. Jeżeli ktoś przeżył w swoim życiu coś traumatycznego, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że będzie sobie w stanie sam poradzić z tego typu snami odreagowującymi. W tym wypadku najlepiej będzie zgłosić się jednak do specjalisty psychologa, który pomoże nam w nabraniu dystansu, poradzi nami w jakiś inny sposób będziemy mogli odreagować ukryte w nas emocje, z którymi ani nasze ciało, ani tym bardziej nasza psychika nie jest w stanie sobie poradzić.

Znaczenie

Sny odreagowujące bardzo łatwo jest pomylić z innymi typami snów, na przykład symbolicznym lub proroczym. W rzeczywistości jedyną osobą, która jest w stanie stwierdzić, że dany sen był snem odreagowującym jest wyłącznie sam śniący, gdyż tylko on wie, co mogą oznaczać poszczególne elementy, które pojawiły się w jego marzeniu sennym.

Sny te, podobnie jak i inne, mogą być zarówno chaotyczne jak i linearne, nie ma na to żadnej reguły. Są one zwykłym zlepkiem informacji, które wywarły na nas większe albo mniejsze wrażenie. Mogą się tam więc pojawić zarówno fragmenty zdarzeń z życia codziennego, jak i urywki z filmu, który oglądaliśmy tydzień wcześniej.
Różnica jaka jest zauważalna pomiędzy snem symbolicznym a odreagowującym jest jednak istotna. Te pierwsze niosą ze sobą określoną informację, podpowiedź, która nasuwa się człowiekowi podczas snu. Sny symboliczne bardzo często kryją w sobie odpowiedź, która za dnia ciągle nam umyka, ale która jest w nas i czeka tylko na odkrycie. Sny odreagowujące z kolei nie niosą ze sobą żadnej specjalnej treści, są one zaledwie powtórzeniem tego, co człowiek przeżył. Nie znajdziemy w nich ukrytej treści ani rozwiązania, którego poszukujemy.

Zobacz też: Leki i zioła dobre na sen

Bardzo ważne jest by śniący uważnie przemyślał każdy swój sen zanim przystąpi do jego badania. Często się zdarza, że człowiek szuka odpowiedzi na dręczące go pytanie w śnie odreagowującym, gdyż traktuje go jak symboliczny. Może jednak z tego wyniknąć znacznie więcej szkody niż pożytku.

Sny odreagowujące są czystą reakcją ludzkiej psychiki na zdarzenia dnia codziennego. Emocje, które gromadzą się w naszym umyśle potrzebują drogi ujścia, znajdują ją podczas snu, gdy człowiek nie jest w stanie w pełni kontrolować pracy mózgu. Bardzo często zdarza się, że śniący nie jest w stanie przypomnieć sobie faktów, które pojawiły się w jego śnie, co jednak nie znaczy, że nie miał on z nimi styczności w swoim życiu.

Redakcja poleca

REKLAMA