Jeśli dziecko mimo infekcji ma dobre samopoczucie - bawi się, ma apetyt i od czasu do czasu się śmieje, możesz leczyć je w domu. Czasem jednak do symptomów przeziębienia dołączają dodatkowe objawy, które mogą się rozwinąć. Jak ich nie przeoczyć?
Leczenie kataru: domowe sposoby konta wizyta u lekarza
Co możesz robić lecząc domowymi sposobami? Kilka razy dziennie oczyszczaj dziecku nos. Możesz użyć preparatu w spreju z solą fizjologiczną, wodą morską. Układaj maluszka na brzuszku i dłonią złożoną w łódkę oklepuj mu plecki. To ułatwi pozbycie się wydzieliny. Wietrz i nawilżaj pokój. Najlepiej powiesić na kaloryferze nawilżacz.Kiedy trzeba iść do lekarza? Idź do lekarza, jeśli: niemowlę odmawia ssania piersi oraz picia przez kilka godzin, ma biegunkę i wymiotuje, jest osłabione, senne, apatyczne, „leje się” przez ręce. Wizyta u lekarza jest też konieczna, jeżeli katar nie zmniejsza się w ciągu 3 dni, dziecko czuje się gorzej, wydzielina kataralna zmieniła kolor z przezroczystego na żółty lub zielony (może to być znak, że trzeba podać antybiotyk).
Leczenie kaszlu: domowe sposoby kontra wizyta u lekarza
Co możesz robić lecząc domowymi sposobami? Nawilżaj powietrze w pokoju i dobrze go wietrz. Podawaj dziecku dużo picia: wodę, owocowe i ziołowe herbatki (koper włoski, anyżek). Jeśli malec kaszle mokro, podawaj mu środki upłynniające wydzielinę. Pomocniczo możesz podać jeden z syropów: np. prawoślazowy, tymiankowy, sosnowy, z cebuli. Dłonią złożoną w łódkę oklepuj plecy dziecka.Leczenie gorączki: domowe sposoby kontra wizyta u lekarza
Co możesz robić lecząc domowymi sposobami? Jeśli malec ma tylko lekko podwyższoną temperaturę, daj mu napar z kwiatów czarnego bzu, lipy, owoców maliny. Działają napotnie. Gdy gorączka przekracza 38°C, podaj środek przeciwgorączkowy z paracetamolem lub ibuprofenem. Na czoło, łydki, przedramiona połóż zimny okład. Dziecko powinno dużo pić.Kiedy trzeba iść do lekarza? Idź do lekarza, jeżeli: malec ma mniej niż 6 miesięcy, gorączka przekracza 39°C, nie spada po podaniu środków przeciwgorączkowych, dziecko jest ospałe, apatyczne, nie chce pić, „leje się przez ręce”, wymiotuje, ma biegunkę.
Leczenie bólu gardła: domowe sposoby kontra wizyta u lekarza
Co możesz robić lecząc domowymi sposobami? Podawaj dziecku do picia napary z rumianku, lipy. Jeśli malec ma więcej niż 3 lata i potrafi już płukać gardło, możesz mu podać do płukania napar z rumianku lub wodę z solą. Gardło spryskaj lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi w spreju. Nie podawaj potem picia i jedzenia przynajmniej przez pół godziny.Kiedy trzeba iść do lekarza? Idź do lekarza, jeśli: dziecko ma gorączkę powyżej 38°C, nie chce jeść ani pić, gardło jest żywoczerwone, purpurowe albo widać na nim białe naloty.
Dowiedz się więcej o zdrowiu dziecka:
Jak wzmocnić odporność dziecka?
9 faktów o katarze u dzieci
Tych rzeczy nie rób, jeśli dziecko ma katar!
9 faktów o katarze u dzieci
Tych rzeczy nie rób, jeśli dziecko ma katar!
na podstawie tekstu Katarzyny Pinkosz/Mamo to ja