Jak zachęcić dziecko do ruchu

rodzina na plaży fot. Panthermedia
Chcesz, aby twój malec wspaniale się rozwijał i był zdrów jak ryba? Zadbaj o jego aktywność fizyczną!
/ 14.06.2012 13:19
rodzina na plaży fot. Panthermedia

Nasze dzieci niestety rzadko uprawiają sport. Co najwyżej uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego w szkole... Tymczasem o korzyściach, jakie daje młodym ludziom aktywność ruchowa nie wolno zapominać!

Co zyskuje mały miłośnik sportu?

Dzięki ćwiczeniom fizycznym dziecko jest w dobrej kondycji i rzadziej łapie infekcje. Ma przy tym mocne kości, wytrzymałe mięśnie i nie grozi mu otyłość. Ale to nie wszystko!
  • Sport kształtuje przydatne cechy, uczy np. systematyczności i wytrwałości w dążeniu do celu.
  • Aktywność fizyczna świetnie wpływa na zręczność malca, zmysł równowagi i koordynację ruchową.
  • Mały sportowiec rozwija umiejętności interpersonalne. Uczy się np. współdziałania z innymi.

Podsuwaj smykowi odpowiednie dyscypliny

Przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym potrzebują dla prawidłowego rozwoju minimum 3–4 godziny ruchu dziennie. Co w tym czasie mogłaby robić twoja pociecha?
  • Niech jeździ na rolkach. Ten sport wspaniale stymuluje umysł! Okazuje się bowiem, że dzięki naprzemiennym, skoordynowanym ruchom nóg i rąk w mózgu dziecka wzrasta liczba połączeń nerwowych. Efekt? Malec łatwiej potem przyswaja szkolna wiedzę.
  • Może kopać piłkę. To gra zespołowa, więc dziecko uczy się współpracy w grupie, a przy okazji doskonali zmysł wzroku, koncentrację i refleks.
  • Zachęcaj do roweru. Jazda na nim to wielka frajda, bo ten sport stymuluje mózg do produkcji tzw. hormonów szczęścia. Wprawiają one dziecko w świetny nastrój i dodają mu pewności siebie. Dzięki rowerowym przejażdżkom młody człowiek wzmacnia też mięśnie brzucha i nóg oraz ćwiczy zmysł równowagi.

Wspieraj, towarzysz, świeć przykładem!

Dziecko wolny czas najchętniej spędza przed komputerem czy telewizorem? Aby zmieniło niezdrowe nawyki, pokazuj mu liczne korzyści, jakie wynikają z aktywności fizycznej. Staraj się także sama dużo czasu poświęcać uprawianiu sportu, a gdy pociecha np. nie radzi sobie na lekcjach pływania czy źle znosi przegrany mecz z kolegami – bądź przy niej i dodawaj otuchy.
  • Przypominaj, że nawet wielcy mistrzowie czasem przegrywają, a dobry, silny sportowiec potrafi pogodzić się z tą sytuacją.
  • Tłumacz, że nie każda przegrana to porażka („Zażarcie walczyłeś o zwycięstwo i przede wszystkim to się liczy”).
  • Podkreślaj, że z każdego niepowodzenia da się wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość.

Redakcja poleca

REKLAMA