Wielkanoc w Meksyku bardzo różni się od tej, którą obchodzi się w Polsce. Mimo iż spora część mieszkańców wyznaje wiarę katolicką, tradycje i obrzędy wielkanocne nie mają prawie nic wspólnego z wschodnio– i środkowoeuropejską Wielkanocą. W Meksyku nie ma malowania pisanek, święcenia koszyczka ani eleganckiego śniadania. Jest za to bardzo rodzinnie, głośno i radośnie.
Spis treści:
- Wielkanoc w Meksyku, czyli Semana Santa
- Wielki Czwartek w Meksyku
- Wielki Piątek w Meksyku
- Wielka Sobota w Meksyku
- Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny w Meksyku
- Meksykańskie potrawy wielkanocne
Wielkanoc w Meksyku, czyli Semana Santa
Wielkanoc w Meksyku, czyli Semana Santa, to czas rodzinnej, wielodniowej siesty. Wyrażenie “Semana Santa” oznacza Wielki Tydzień. Na plażach ustawiane są wielkie sceny, na których odbywają się liczne atrakcje. Mówi się, że to jedno z największych i najważniejszych świąt dla każdego Meksykanina.
Całe rodziny gromadzą się na plażach, nie przy świątecznych stołach. Zabierają ze sobą duże ilości jedzenia oraz napojów alkoholowych. Zajmują miejsca na nadmorskich leżakach, rozstawiają swoje pokarmy i akcesoria, a następnie oddają się zabawie.
Podczas Semana Santa należy dużo zjeść i dużo wypić. Dźwięki morza zagłuszane są przez zabawy, tańce i śpiewy. Tradycja ta pojawiła się w Meksyku wraz z przybyciem hiszpańskiej konkwisty w XV wieku.
Podobnie jak w innych krajach, w Meksyku także świętuje się Wielki Tydzień. Święta Wielkanocne w Meksyku zaczynają się od niedzieli palmowej, podczas której mieszkańcy palą przygotowane przez siebie palmy i uczestniczą w religijnych obrzędach. Dzieci mają ferie wielkanocne, które trwają aż 14 dni. Dorośli często biorą w tym okresie urlopy, a jeśli muszą pracować – mają kilka ustawowo wolnych dni.
Wielki Czwartek w Meksyku
W Wielki Czwartek mieszkańcy odwiedzają siedem głównych ołtarzy w miastach. Wtedy tez wszystkie postaci Świętych zostają zasłonięte fioletową płachtą, która spada dopiero w niedzielę wielkanocną.
fot. Semana Santa/Adobe Stock, antonio torres muñoz/EyeEm
Wielki Piątek w Meksyku
W Wielki Piątek odbywają się uroczystości, podczas których mieszkańcy uczestniczą w procesjach oraz dramatycznych inscenizacjach drogi krzyżowej. Jest to szczególnie popularne w większych miastach.
Ochotnicy, którzy chcą rozgrzeszenia, muszą najpierw nieść krzyż, później biczować się po ciele (często aż do krwi), a następnie dać się “ukrzyżować” – ręce przywiązuje się do krzyża przy pomocy specjalnej tasiemki. W ten sposób Meksykanie mogą odpokutować grzechy popełnione przez miniony rok.
W Meksyku istnieją także tzw. procesje ciszy, czyli Procesión del Silencio. Wówczas mieszkańcy ubierają charakterystyczne szaty ze spiczastymi czapkami i idą przez miasto w rytm wybijanej przez bębny melodii. Nie rozmawiają przy tym ze sobą. Taka procesja obejmuje wszystkie stacje drogi krzyżowej.
fot. Procesja ciszy/Adobe Stock, corradobarattaphotos
Wielka Sobota w Meksyku
W Wielką Sobotę odbywa się tzw. palenie Judasza - figurki najczęściej podpala się w tradycyjny sposób, choć znacznie popularne jest "wybuchanie Judasza" fajerwerkami. Mieszkańcy czasem przynoszą także figurki innych osób, np. polityków, których nie darzą sympatią. Następnie mieszkańcy udają się do domów i przygotowują na niedzielne świętowanie.
Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny w Meksyku
Podczas Niedzieli Wielkanocnej mieszkańcy Meksyku całymi rodzinami udają się na plaże, aby tam bawić się w wodzie i na piasku, a także jeść przygotowane wcześniej pokarmy i pić napoje wyskokowe. Organizowane są także pokazy sztucznych ogni. W poniedziałek rozpoczyna się czas radości i celebrowania zmartwychwstania Jezusa, nazywany Semana Pascua.
Meksykańskie potrawy wielkanocne
Meksykanie nie mają wielu potraw, które są szczególnie zarezerwowane dla okresu wielkanocnego. Na “stołach” lądują głównie takie posiłki, jak burrito, tacos, a także pasta guacamole oraz sos typu salsa.
Czytaj także:
Święta Wielkanocne w Ukrainie
Wielkanoc w innych krajach