Nim zabrzmi radosne Alleluja, trzeba przeżyć Wielki Post (trwający 6 tygodni), czas „rozrachunku” z sumieniem. Rozpoczyna się on środą popielcową, podczas mszy świętej, na znak pokuty, ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem mówiąc: „z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Popiół pochodzi ze spalonych palm święconych w Niedzielę Palmową. Odprawiana jest w każdy piątek droga krzyżowa, organizowane są także rekolekcje, które mają pomóc w wyciszeniu, w przygotowaniu do głębszego przeżycia świąt. Dzięki modlitwom, konferencjom, a także spowiedzi wierzący mogą spojrzeć na swoje życie z innej, bardziej duchowej perspektywy.
6 tygodni postu to czas, w którym zachęca się wiernych do wyrzeczeń, np. kulinarnych. Zabronione są huczne zabawy, dyskoteki, wesela.
Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa, która upamiętnia wjazd Jezusa na oślęciu do Jerozolimy. Nazwa „palmowa” wspomina huczne powitanie Chrystusa przez mieszkańców miasta, ci sami ludzie zawołali parę dni później” „ukrzyżuj Go”…
Podczas mszy ksiądz święci przyniesione palmy, czytany jest też tekst męki Pańskiej z podziałem na role.
W Polsce palemki są najczęściej wykonane z wierzby, która symbolizuje nieśmiertelność duszy. W wierze ludowej miała chronić przed nieszczęśliwymi wypadkami, np. przed uderzeniem pioruna.
Triduum Paschalne – trzy dni święte
Wielki Czwartek
Jest Pamiątką Wieczerzy Pańskiej, podczas której zostały ustanowione sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Podczas tego wieczoru Jezus przepowiedział zdradę Judasza i zaparcie się Świętego Piotra, zaś po wieczerzy udał się na modlitwę do ogrodu Getsemani.
Uroczystości Triduum zaczynają się podczas Mszy Krzyżma Świętego. Kapłan święci oleje, które są potem używane podczas sakramentów. Wielki Czwartek kończy się Mszą Wieczerzy Pańskiej. W czasie liturgii często odbywa się obrzęd umywania stóp 12 osobom.
Po Eucharystii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy, rozpoczyna się adoracja. Po zakończeniu mszy zakrywa się krzyże, wyniesione zostają mszał, świece i obrusy.
Tego dnia składamy też życzenia kapłanom.
Wielki Piątek
Pamiątka męki i śmierci Chrystusa.
Wcześnie rano w Wielki Piątek odbywa się Liturgia Ciemnych Godzin (Ciemna Jutrznia), składająca się z Wezwania, Godziny Czytań i Jutrzni, śpiewane są Psalmy. Po południu odbywa się Droga Krzyżowa na wzór ostatniej wędrówki Jezusa na Golgotę.
Wieczorem rozpoczyna się Liturgia Męki Pańskiej, po której Kapłan przenosi monstrancję do Grobu. Następnie, do późnych godzin nocnych, odbywa się czuwanie. W Wielki Piątek wszystkich wiernych (w wieku od 21 do 60 lat – patrz kan. 1254 § 2) obowiązuje ścisły post, można zjeść 1 posiłek do syta i dwa lżejsze.
W tym dniu nie odprawia się Mszy Świętej.
Wielka Sobota
Od sobotniego poranka rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu.
Oprócz Liturgii Słowa i Liturgii Eucharystycznej mamy w tym dniu jeszcze Liturgię Światła i Liturgię Chrzcielną.
W Wielką Sobotę święci się w kościołach pokarmy, wodę i ogień. O zmierzchu rozpalane jest przy kościele ognisko, które kapłan poświęca, a zgromadzeni wierni zapalają od niego przyniesione świece.
Wieczorem wierni spotykają się w kościele, liturgia słowa rozbudowana jest często do 9 czytań – obejmujących tematykę od stworzenia świata do Zmartwychwstania.
Następnym elementem jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Rezurekcja
To pierwsza msza z głośnym śpiewem Alleluja! Odprawiana jest wczesnym rankiem w niedzielę Zmartwychwstania lub w Wielką Sobotę wieczorem, po zapadnięciu zmroku, połączona jest z uroczystą procesją.
Po powrocie z kościoła najbliższa rodzina składa sobie życzenia i zasiada do stołu, do uroczystego śniadania. Wspólnym biesiadowaniem wyrażamy swoją nadzieję, że wszyscy spotkamy się w niebie na uczcie Chrystusa.