Tradycje na Boże Ciało mogą być różne w zależności od regionu, jednak większość z nich się powtarza. Sposób obchodzenia tego święta jest podobny od wieków. Warto też wspomnieć, że pomimo iż jest to święto kościelne, mnóstwo osób lubi je obchodzić ze względu na piękno tego dnia. Jak wyglądają tradycje na Boże Ciało?
Spis treści:
- Kiedy jest Boże Ciało?
- Tradycje na Boże Ciało: kwiatowa procesja
- Tradycje na Boże Ciało: brzózki i wianuszki
- Boże Ciało: znaczenie dla rolników
Kiedy jest Boże Ciało?
Boże Ciało jest świętem ruchomym i wypada 60 dni po Wielkanocy, zawsze w czwartek. Obchodzi się je na pamiątkę ustanowienia Eucharystii. Uważa się, że to jedno z najbardziej radosnych i kolorowych świąt religijnych.
Podczas obchodów Bożego Ciała spotyka się ciągle liczne tradycje pogańskie, a także rytuały, które mają chronić przed złymi mocami. Dużą uwagę skupia się wokół kwiatów. Ozdabianie kościołów i trasy procesji, sypanie kwiatów czy plecenie wianków to najpiękniejsze tradycje na Boże Ciało, które w wielu miejscach w Polsce do dziś są kultywowane.
To bardzo wdzięczne, radosne i kolorowe święto, dlatego przyciąga nawet tych, którzy deklarują się jako mniej praktykujący chrześcijanie.
Tradycje na Boże Ciało: kwiatowa procesja
Oczywistym skojarzeniem z Bożym Ciałem są procesje, podczas których dzieci idą z koszyczkami w rękach i wysypują z nich płatki kwiatów na drogę. Sypanie kwiatów jest rolą dziewczynek. Chłopcy natomiast idą w procesji, dzwoniąc niewielkimi dzwonkami.
Zwyczaj kolorowych procesji jest wyrazem radości. Podczas tego dnia świętuje się przemianę Jezusa Chrystusa w chleb i wino. Zwykle procesja rozpoczyna się po Mszy Świętej, a jej trasa prowadzi do czterech ołtarzy, które symbolizują apostołów.
Przy każdym ołtarzu ksiądz głosi Ewangelię, nawiązującą do Najświętszego Sakramentu. Wszystkie ołtarze na Boże Ciało przystrojone są kwiatami i gałązkami.
fot. Tradycje na Boże Ciało: sypanie kwiatów/Adobe Stock, Pawel Gruntowicz
Tradycje na Boże Ciało: brzózki i wianuszki
Ważną tradycją, kultywowaną do dziś w wielu wsiach i mniejszych miejscowościach, jest zrywanie gałązek brzózek podczas procesji. Według wierzeń ludowych miały one chronić przed złem i niepowodzeniem. Mieszkańcy zabierają brzózki i wtykają je w płoty albo wieszają przy drzwiach domowych. Dzięki temu dom nie tylko będzie objęty ochroną, ale brzózki przyniosą domownikom urodzaj. Zwyczaj ten znany jest w całej Polsce.
Popularne jest także wyplatanie wianków z kwiatów i ziół. Dawniej wykorzystywało się szczególnie kwiaty rumianku, stokrotki, mięty, rozmarynu i macierzanki. Gotowy wianek musiał być poświęcony, a następnie wisiał w kościele przez osiem dni. Po tym czasie mieszkańcy zabierali swoje wianki do domów i używali użytych do ich zrobienia ziół jako lekarstw.
Czasem wianek wrzucało się pod fundamenty nowo budowanych domów, aby w ten sposób uchronić się przed pechem.
fot. Tradycje na Boże Ciało/Adobe Stock, Wioletta
Boże Ciało: znaczenie dla rolników
Podczas obchodów Bożego Ciała w wielu regionach nie zapomina się także o rolnikach. Aby zapewnić im obfite plony i ochronić ich przed niepowodzeniami, podczas procesji śpiewana jest pieśń „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”. Jest ona prośbą o ochronę przed niszczycielskimi żywiołami oraz wszelkimi wydarzeniami, które mogą zaburzyć uprawę.
Czytaj także:
Życzenia na Boże Ciało
Co kwitnie w czerwcu