POLECAMY

Savoir – vivre w Belgii

Belgia, choć jest krajem niewielkim, ma ciekawą historię. Jako jeden z nielicznych już krajów europejskich nadal jest monarchią konstytucyjną. Choć to kraj niewielki – to zróżnicowany, obowiązują tu trzy języki urzędowe: francuski, flamandzki i niemiecki.
Savoir – vivre w Belgii

Wybierając się do Belgii pamiętaj, że żyją tam dwie nacje Walonowie i Flamandowie. Pod żadnym pozorem nie porównuj jednych do drugich, a co gorsza nie myl ich. Ponadto nie utożsamiaj Walonów z Francuzami, tylko dlatego że mówią w tym języku. Flamandowie używają języka niderlandzkiego – nie oznacza to, że możesz traktować ich jako „prawie” Holendrów.

Punktualność i oszczędność

Bez względu na nację Belgowie cenią sobie punktualność – zatem wystrzegaj się spóźniania, nawet jeśli spędzasz tam wakacje. Belgowie są raczej oszczędni, żeby nie powiedzieć – skąpi. Nie zrobisz dobrego wrażenia zapraszając Belga do restauracji, która znacznie przewyższa Twoje możliwości finansowe. Marnotrawstwo to również cecha, która może Cię zdyskredytować w oczach mieszkańców Belgii.

Spotkania towarzyskie

W Belgii możesz liczyć na towarzyskość jest mieszkańców – jednak większość życia towarzyskiego toczy się poza domem. Do domu Belgowie zapraszają jedynie wybrane osoby. W Belgii kobiety są traktowane niemalże tak samo jak mężczyźni – nie należą się im specjalne przywileje w sposobie traktowania z uwagi na płeć. Chcesz wiedzieć, czy zyskałeś sympatię Belga? Zwróć uwagę na sposób w jaki się z tobą wita – jeśli obok podania ręki Belg cmoknie trzy razu obok Twoich policzków masz pewność, że znajomość zaczyna mieć znamiona zażyłości. Przestrzegaj też zasad zwracania się do innych osób – zwrot „ty” przeznaczony jest tylko dla bliskich znajomych. W pozostałych sytuacjach obowiązuje liczba mnoga oraz zwroty grzecznościowe: Madame i Mounsier w Walonii, a Merouw i Mijnheer we Flandrii.

Polecamy: Zachowanie w hotelu

Rozmowy i prezenty

Zamiast pytać o Unię Europejską, której stolica znajduje się Brukseli, spraw przyjemność swojemu belgijskiemu rozmówcy pytając go o historię jego państwa i miejsca godne uwagi i odwiedzenia. Nie zapominaj, że Belgia jest stolica czekolady. Wyprodukowano tu 300 rodzajów czekoladek i w świadomości Belgów żadna czekolada nie może równać się z ich własną. Pamiętaj zatem, by nie wręczać czekoladek, a prezentami obdarowywać jedynie bliskie osoby. 

Czytaj także: Wręczanie i przyjmowanie prezentów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Oj tak... Belgowie nienawidzą zbyt szczodrych i rozrzutnych ludzi. A Bruksela jest miejscem wyjątkowo newralgicznym...