Randkowy savoir-vivre - rady od serca

Randkowy savoir-vivre - rady od serca
Jedni umawiają się na randki kilka razy w tygodniu, inni raz w roku, ale zarówno wśród pierwszej grupy, jak i drugiej są osoby, które mają wiele dylematów związanych z tym wyjątkowym spotkaniem.
/ 17.03.2009 13:39
Randkowy savoir-vivre - rady od serca

Jaki jest odpowiedni moment, żeby zaprosić drugą osobę na randkę? Kto powinien zapłacić za kolację w restauracji? Jak odwołać spotkanie, żeby nie urazić osoby, z którą się umówiliśmy? Niemalże każdy z nas zadaje sobie takie pytania przed tym ważnym spotkaniem.

Dawniej i dziś

Jeszcze 50 lat temu wszystko było prostsze. Randki przebiegały według ustalonych zasad – mężczyźni musieli być dżentelmenami, a kobiety miały być skromne i nieśmiałe. Oboje wiedzieli, że takie spotkanie jest pierwszym krokiem do małżeństwa. Nie zdarzało się raczej, że randki były spontaniczne. Dziś wszystko wygląda inaczej. Spotkania takie nie muszą być zapowiedzią wspólnego życia rodzinnego, a umówić się z kimś można tylko raz, bez żadnych zobowiązań.

Zapraszanie na randkę

Dawniej to prawie zawsze mężczyzna zapraszał na randkę. Dziś już raczej nikogo nie dziwi, głównie wśród nastolatków, że kobieta również może wyjść z propozycją spotkania. Nie zdarza się to jednak tak często jak mogłoby nam się wydawać. Nadal to mężczyźni wolą zapraszać, a kobiety lubią być zapraszane.

Często bardzo długo zwlekamy z zaproszeniem kogoś na kolację albo spacer. Nie zawsze bowiem jesteśmy pewni, kiedy podejść do tej drugiej osoby albo zadzwonić, a nie musi być to przecież jakiś szczególny moment. Należy tylko pamiętać, żeby nie dzwonić do kogoś zbyt wcześnie rano albo za późno. Jeśli chodzi natomiast o zaproszenie bezpośrednie, to najlepiej zapytać o możliwość spotkania, kiedy ta druga osoba nie jest zajęta i nie znajduje się w danej chwili w większym gronie osób.

Kto płaci za kolację

Jednym z największych dylematów jest jednak kwestia zapłaty za zamówienie w kawiarni, restauracji lub za bilety do teatru. Zdania na ten temat są podzielone i nie można nikogo do niczego zmuszać, bo randka może zakończyć się kłótnią. Aby tego uniknąć, powinno się ustalić przed spotkaniem, kto będzie płacił. Powszechnie jest przyjęte, że osoba zapraszająca pokrywa koszty spotkania. Ważne jest zatem, żeby dała do zrozumienia tej drugiej osobie, że chce zafundować wieczór.

Zdarza się również, że po takiej deklaracji, osoba niepłacąca proponuje jeszcze wyjście do klubu albo kina. Wówczas powinna pokryć dodatkowe wydatki lub zaproponować podział kosztów. Jeśli nie jest natomiast do końca jasne, kto kogo zaprosił, najlepiej jest, żeby każdy zapłacił swoją część.

Nigdy nie możemy jednak przewidzieć wszystkiego i zaplanować wieczoru od początku do końca. Może się bowiem zdarzyć, że zadzwonią znajomi i zaproszą nas na imprezę albo zgłodniejemy i trzeba będzie wydać dodatkowe pieniądze. Warto więc mieć zawsze przy sobie więcej gotówki.

Nagła zmiana planów

Każdemu może się zdarzyć, że będzie musiał odwołać spotkanie – nawet takie, na którym bardzo mu zależy. Ogólnie przyjęta jest zasada, że nie należy tego robić. Jeśli zgadzamy się na zaproszenie, a tym bardziej, jeśli to my zapraszamy, powinniśmy dotrzymać słowa. W życiu zdarzają się jednak różne sytuacje, np. poważne problemy ze zdrowiem, pracą albo śmierć bliskiej osoby. Takie przypadki nas usprawiedliwiają. Nigdy nie należy jednak mówić, że nasza zmiana planów jest spowodowana złym nastrojem albo innym spotkaniem.

Jeśli musisz jednak odwołać randkę, skontaktuj się z tą druga osobą jak najszybciej – najlepiej powiedz jej to osobiście albo zadzwoń. Jeśli nie odbiera telefonu, możesz napisać sms albo e-mail. Koniecznie podaj też przyczynę zmiany swojej decyzji. Jeśli to możliwe wyznaczcie od razu inny termin. Niedopuszczalne jest jednak niepojawienie się na spotkaniu bez uprzedzenia. Zdarzają się jednak czasem sytuacje. Ważne jest wówczas, żeby jak najszybciej skontaktować się z osobą, z którą byliśmy umówieni, przeprosić ją i wynagrodzić jej to w jakiś sposób, np. zaprosić do kina.

Randki są bardzo ważne niemal dla każdego człowieka. Nie ma jednak takiej możliwości, żeby wszystko wcześniej zaplanować. Każdy może znaleźć się bowiem w sytuacji, której się wcześniej nie spodziewał. Jednak zachowanie spokoju i odpowiednia reakcja na pojawiający się problem, może nas uchronić przed popełnieniem niewybaczalnego błędu.

Redakcja poleca

REKLAMA