W późniejszym czasie dawanie prezentów w wigilijny wieczór zostało nazwane przez Kościół Gwiazdką dlatego, że prezenty wręczano, gdy na niebie zauważono pierwszą gwiazdkę. Ze szczególnym zniecierpliwieniem wypatrywały jej dzieci, dla których moment wręczania prezentów był najważniejszym punktem wieczerzy wigilijnej. W Polsce tradycja dawania prezentów na Wigilię sięga XVIII wieku
Na wsiach polskich początkowo ten zwyczaj był rzadko praktykowany. Wówczas prezenty dostawały tylko dzieci. Warto zaznaczyć także, że nie były to żadne wymyślne upominki, dawano tylko słodycze i symboliczne drobiazgi.
Zwyczaj obdarowywania się prezentami na Wigilię lub Boże Narodzenie występuje praktycznie we wszystkich krajach, nie tylko wśród wyznawców naszej narodowej religii. W Anglii drobne upominki zawija się krakersy i obdarowuje nimi dzieci. W wieczór wigilijny zawiesza się skarpety lub pończochy, oczekując, że w nocy św. Mikołaj wejdzie przez komin i zostawi w nich prezenty. Upominki otwierane są następnego dnia rano. Podobny zwyczaj panuje także we Francji, tam prezenty rozdaje się także 25 grudnia. Francuskie dzieci wierzą, że Mikołaj wchodzi w nocy przez komin i zostawia upominki pod choinką.
Co ciekawe w Argentynie nie ma zwyczaju dawania prezentów w Wigilię i Boże Narodzenie, odbywa się to dopiero 6 stycznia w dniu Trzech Króli. W Grecji natomiast prezenty rozdawane są dwukrotnie na Wigilię i w noc sylwestrową.