Urodził się 12 marca 1931 w Starym Sączu. Jego rodzice byli nauczycielami. Początkowo rodzina mieszkała w Łopusznej, później, z powodu wojny, zmuszona była przenieść się do Raby Wyżnej, a następnie do Rogoźnika. Szkołę średnią ukończył w Nowym Targu. Potem, za namową ojca, podjął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1950 roku postanowił jednak zmienić kierunek na teologię i studia te skończył w 1955 roku. Ukończył również Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej. 26 czerwca 1955 roku, w bazylice katedralnej na Wawelu, biskup Franciszek Jop udzielił Józefowi Tischnerowi święceń kapłańskich.
"Dobro nie istnieje inaczej, jak tylko jako konkretna dobroć i wolność konkretnego człowieka."
"Zdolność do miłości jest struną, na której każdy człowiek wygrywa swoją religię."
"Ktokolwiek mi mówi, że jego wiara jest skończona i skończona jest jego niewiara, podejrzewam, że nie mówi o wierze, lecz o złudzeniu wiary."
Polecamy: Skrzydlate słowa
Ks. Józef Tischner miał następnie objąć stanowisko wikariusza w parafii w Jeleśni, jednak spotkał się z decyzją odmowną ze strony władz państwowych. Zdecydował się zatem na kontynuowanie nauki, studiował na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej oraz na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ, gdzie uzyskał magisterium. W 1963 obronił doktorat, a 1974 habilitował się na ATK. W późniejszych latach pełnił funkcje dziekana na współtworzonym przez niego Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej (nie przyjął stanowiska rektora tej uczelni, gdyż kolidowałoby z obowiązkami duszpasterskimi). Uniwersytet Łódzki i Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie przyznały ks. Józefowi Tischnerowi doktoraty honoris causa.
"Miłość sama w sobie jest "nie do pojęcia", ale dzięki miłości możemy "pojąć wszystko"."
"Wiele w życiu musimy. Ale nie musimy czynić zła. A jeśli jakaś siła, jakiś strach, zmusza nas do czynienia zła, to nie zmusi nas do tego, byśmy tego zła chcieli. Tym bardziej nie zmusi nas do tego, abyśmy trwali w tym chceniu. W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa."
Zobacz też: Cytaty religijne
Ks. Józef Tischner był autorem wielu książek, także dzieł filozoficznych, zbiorów szkiców i esejów poświęconych problematyce filozoficznej, społecznej i religijnej. Oprócz książek popularność przyniosły mu audycje radiowe i programy telewizyjne.
Od początku istnienia był związany z „Solidarnością”, uznawany był za jej kapelana. Był także kapelanem Związku Podhalan, zainicjował sierpniowe Msze Święte w intencji ojczyzny, odprawiane w kaplicy pod Turbaczem, na które pielgrzymowali wierni z całego kraju.Zmarł 20 czerwca 2000 roku, w Krakowie.
"Potrafimy walczyć o wolność, ale trudno się nam jej dorabiać."
"Góralska teoria poznania mówi, że są trzy prawdy: Świenta prowda, Tyż prowda i Gówno prowda."
"Gdy człowiek nie wie, co zrobić, sumienie mówi mu tylko jedno: "szukaj"."