Język zaproszeń

Język zaproszeń
Nawet jeśli zapraszasz bliskich znajomych czy członków rodziny warto pamiętać o kilku zasadach. W gronie rodziny czy przyjaciół bywamy czasem bardzo krytyczni wobec uchybień w zakresie dobrych manier, zatem lepiej ich unikać.
/ 23.02.2010 19:05
Język zaproszeń

Kilka ważnych zasad

Zaproś gości odpowiednio wcześniej – właściwy czas to około tygodnia przed planowanym przyjęciem, czasem jednak wystarczy zaprosić gości na obiad dzień wcześniej, pod warunkiem, że spotkanie nie będzie miało charakteru formalnego. 

Jeśli organizujesz przyjęcie poza domem, np. w swoim nowym domku letniskowych, dołącz do zaproszenia wskazówki dotyczące dojazdu.

Na zaproszeniu możesz zamieścić zwrot „Dla pamięci”.

Zadbaj, by wszyscy goście właściwie odczytali Twoje intencje dotyczące stroju - niektóre z zaproszonych osób mogą zasugerować się porą dnia lub miejscem spotkania. Wówczas na Twoim przyjęciu pojawią się panie w sukienkach koktajlowych – ich wybór będzie podyktowany porą przyjęcia, jak również swobodnie ubrane osoby, które zdecydowały się na taki strój biorąc pod uwagę miejsce – drewniany domek na wsi.

Ponieważ na zaproszeniach stosuje się dopisek mówiący o obowiązującym męskim stroju warto wiedzieć, jaki strój damski jest jego uzupełnieniem. Jeśli na zaproszeniu widnieje dopisek Smoking, wówczas panie powinny wybrać suknię koktajlową: długą lub krótką, chyba że na zaproszeniu jest adnotacja „Suknia długa”. Jeśli zaś na zaproszeniu widnieje prośba, by mężczyźni przyszli we frakach, wówczas panie nie mają wyboru – powinny założyć długą suknię.

Na zaproszenia należy odpowiedzieć w ciągu 48 godzin, z wyjątkiem, gdy jesteś w podróży, przebywasz w szpitalu lub z innych powodów nie mogłeś odebrać zaproszenia. Jeśli zaś odebrałeś zaproszenie po czasie, należy skontaktować się z osobą, która Cię zaprosiła i wyjaśnić okoliczności swojego milczenia i nieobecności na obiedzie, przyjęciu, spotkaniu.

Polecamy: Jak pisać zawiadomienie o imprezach rodzinnych

Coraz popularniejsze staje się umieszczanie na zaproszeniach prośby, by do określonego dnia zdecydować o swoim przybyciu lub nie. Jeśli jesteś osobą zaproszoną pamiętaj, by zastosować się do tego zalecenia. Jeśli zaś Ty zapraszasz gości z „listy rezerwowej” pamiętaj, by zmienić treść zaproszenia, nie możesz zaprosić Pani Kowalskiej 23 lutego na obiad/wesele/przyjęcie, jeśli na zaproszeniu nadal znajduje się prośba, by do 22 lutego potwierdzić lub odmówić przybycie.

Redakcja poleca

REKLAMA