Odręczne listy

Odręczne listy
Pisanie tradycyjnych, odręcznych listów przechodzi powoli do lamusa. Są jednak tacy, co z niezwykłą powagą i starannością podchodzą do tej tradycyjnej formy korespondencji i nadal ją kultywują. List pisany odręcznie staje się w mniemaniu odbiorcy bardziej wartościowy niż pismo drukowane, czy mail.
/ 26.01.2009 12:17
Odręczne listy

Wysłanie listu odręcznie napisanego sygnalizuje nasz szczególny stosunek do adresata i nasz szacunek do niego. Bardzo często odręczną formę listu staramy się zachować w listach z podziękowaniami, gratulacjami, kondolencjami. W nich bowiem wyrażamy osobiście nasze uczucia: wdzięczność, radość czy smutek.

Listy z podziękowaniami

Jest wiele sytuacji w naszym życiu, w których wypada komuś podziękować. Podziękowania składamy za nadesłany prezent ślubny, za odwiedziny kogoś w naszym domu, za wakacje spędzone w domu przyjaciół i za wiele innych miłych rzeczy, które nas spotkały ze strony innej osoby. Warto jednak pamiętać, aby nie zwlekać z podziękowaniami. Najlepiej to zrobić od razu czyli, w ten sam dzień jak przyjdzie pocztą prezent, po powrocie z wakacji, póki emocje po stronie adresata i odbiorcy są jeszcze świeże. List otrzymany z tygodniowym opóźnieniem nie będzie już miał takiej mocy, jak ten wysłany w terminie.

Pisząc podziękowania możemy użyć gotowych kartek, w których tylko do słów podziękowania dodamy kilka zdań od siebie. Wielu jednak woli użyć do tego celu papeterii i całość listu napisać samemu. Pisząc podziękowania do kogoś bliskiego pamiętajmy, aby utrzymać nieformalną, bliską, familijną formę listu. Nie wprowadzamy żadnych niepotrzebnych sztuczności. Zachowujemy się w taki sposób, jak zachowujemy się przy adresacie listu twarzą w twarz.

List z podziękowaniami za pobyt wakacyjny u przyjaciół

Podziękowania za pobyt u kogoś nie są obowiązkowe pod warunkiem, że nie zostaliśmy u kogoś na noc. Jeśli przyjęci zostaliśmy na nocleg lub na kilka dni powinniśmy poczuć się do wysłania gospodarzom podziękowań. Wyjątek stanowi nasza bliska rodzina i przyjaciele, u których często zdarza się nam nocować. Poniżej znajdują się dwa wzory listów z podziękowaniami, jeden do bliskiej przyjaciółki, a drugi do dalszej znajomej.

Droga Madziu
To był jeden z najprzyjemniejszych weekendów, jakie ostatnio spędziłam. Za każdym razem pobyt w Twoim domu pozwala mi się zupełnie odprężyć i zapomnieć o wszystkich problemach. Dziękuję jednocześnie za te wszystkie pyszności, które przygotowałaś specjalnie na mój przyjazd. Kolejny raz przerosłaś moje wyobrażenie na temat dobrej kuchni. Jeszcze raz dziękuję za zaproszenie i niezwykłą gościnność.
Ślę ucałowania,
Ania

Droga Pani Doroto,
Jeszcze raz chciałam podziękować za beztroskie chwile, jakie spędziłam w miniony weekend w Pani domu. Przyznam się, że nie pamiętam już, kiedy ostatni raz mogłam się tak zrelaksować i spędzić czas na rozmowach z interesującymi ludźmi. Ma Pani niezwykły dar skupiania wokół siebie sympatycznych ludzi i stwarzania niezwykle serdecznej atmosfery. Dziękuję za to, że mogłam uczestniczyć w tych niezwykłych spotkaniach.
Z poważaniem,
Joanna

Listy z gratulacjami

Listy odręczne bardzo często piszemy, kiedy chcemy komuś pogratulować: nowej pracy, narodzin dziecka, zaręczyn, zwycięstwa na zawodach sportowych lub innych dokonań. Pisząc z tych okazji odręczny list, dajemy świadectwo naszego żywego zainteresowania osiągnięciami odbiorcy i szczerej radości. Pamiętajmy jednak, aby iw tym rodzaju pisma używać swobodnego, nienapuszonego języka. Powinniśmy formułować nasze myśli na wzór bezpośredniej rozmowy. Unikać szablonowych oklepanych sformułowań, formuł pochodzących ze stylu urzędowego. Pisz od serca. List gratulacyjny nie powinien być jednak zbyt obszerny i przeradzać się w opowiadanie. O wiele bardziej cenna i dobitna będzie zwięzła forma niż długie wyznania.

List gratulacyjny z okazji narodzin dziecka

Nie musisz czekać na wiadomość o narodzinach dziecka od jego rodziców, aby wysłać im gratulacje. Możesz zrobić to wcześniej, zaraz jak dotrze do Ciebie ta wiadomość pocztą pantoflową. Rodzice mogą, ale nie muszą odpowiadać na tę formę listu. Oto wzór, takiego listu:

Drodzy Aneto i Pawle,
Wiadomość o narodzinach Waszego synka bardzo nas ucieszyła. Z niecierpliwością czekaliśmy na tą chwilę. Nareszcie Ania będzie miała upragnionego braciszka. Jak tylko ochłoniecie i zorganizujecie się na nowo, będziemy chcieli Was, Anię i maleństwo odwiedzić.
Ucałowania,
Sylwia i Łukasz

Jak składać listy

Tradycyjny sposób składania listów do koperty zakłada, aby jako pierwszy wkładać bok niezłożony. Dodatkowo w ten sposób, aby po wyjęciu druk był odwrócony w stronę nadawcy. Należy go składać, równo i starannie, uważając, aby nie zostawić na nim żadnych brudnych śladów.

Redakcja poleca

REKLAMA