Jak się zachować w urzędzie

Jak się zachować w urzędzie
Chcesz czy nie, będąc członkiem społeczeństwa nie unikniesz wizyt w urzędach. Chociaż instytucje te są powołane po to, by służyć innym i umożliwić załatwienie wielu spraw wzbudzają ogólna niechęć.
/ 25.01.2010 21:06
Jak się zachować w urzędzie

Wiedz czego chcesz

Wchodząc do urzędu – budynku często wielokondygnacyjnego o niezliczonej ilości pokoi czujesz się nieswojo. Nie wiesz gdzie iść, kogo się zapytać, a właściwie to co ja chciałam załatwić? Do wizyty w urzędzie dobrze się przygotuj – ustal o co chcesz pytać, czego chcesz się dowiedzieć. W urzędzie często spotyka się stanowisko „Informacja” – tam skieruj swoje pierwsze kroki. Osoba tam przebywająca udzieli ci niezbędnych informacji, gdzie powinieneś się udać. Dobrze cię pokieruje, jeśli zadasz właściwe pytanie. Unikniesz tym samym odsyłania z pokoju do pokoju, sam nie będziesz się denerwował i nie odczujesz złości urzędników, którzy zamiast wykonywać swoją pracę oprowadzają petentów po budynku.

Przygotuj niezbędne dokumenty

Internet jest prawdziwym dobrodziejstwem. Każdy urząd ma swoją stronę internetową, która zawiera informacje o potrzebnych dokumentach do załatwienia sprawy, można też wydrukować odpowiednie druki, zapoznać się z czasem oczekiwania na wydanie dokumentu. Od stopnia twojego przygotowania zależy, czy szybko i sprawnie załatwisz sprawę, czy też będziesz odwiedzał urząd kilka razy.

Kiedy wchodzisz do pokoju

Wchodząc do pokoju nie musisz pukać. Pracujące tam osoby wiedzą, że wcześniej czy później przyjdzie do nich jedna lub kilka osób, by złożyć wniosek, wyjaśnić sprawę, uzyskać informację. Pamiętaj, że jeśli na drzwiach widnieje napis „proszę wchodzić pojedynczo” lub „ w pokoju może przebywać jednocześnie do trzech osób” trzeba uszanować tę prośbę. Nawet jeśli jej nie ma nie należy wchodzić do pokoju i w jego wnętrzu tworzyć kolejkę – niczego to nie przyspieszy, a wręcz utrudni pracę urzędnikom. Często drzwi nie są przeszklone i nie ma w pobliżu osoby, której mógłbyś się zapytać, czy w pokoju są petenci. Wówczas zajrzyj do pokoju – jeśli nie ma interesantów przedstaw swoja sprawę, jeśli w pokoju już ktoś jest lub jeśli urzędnik rozmawia przez telefon lub z inną osobą wyjdź i zaczekaj na słowo „Proszę”. 

Czytaj także: Uprzejmość wymiarem kultury

Redakcja poleca

REKLAMA